מואב: "הממשלה שאננה; במקום להצטמצם 
ולהיערך למשבר, ההוצאות גדלו"

הכלכלן עומר מואב סבור כי על אף הגירעון שיגדל אחרי הלחימה, יש לצמצם את נטל המס ולהניע רפורמות לייעול וצמצום 
המגזר הציבורי ■ הכלכלן דניאל דורון: "מאות אלפי אנשים מיותרים עובדים בממשלה"

הילה ויסברג
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה

"משברים הם הזדמנות שניתן לנצל לטובה - יש לפעול להתייעלות והנעת רפורמות. האווירה הציבורית כיום מתאימה לכך", כך טוענים הכלכלנים, פרופ' עומר מואב, מהמרכז הבינתחומי ואוניברסיטת ווריק, ודניאל דורון, מנהל המרכז הישראלי לקידום חברתי וכלכלי, בהתייחס לאופן שבו יש לנהל את המשק הישראלי לאחר הלחימה.

על פי מואב, על אף הגירעון שיגדל אחרי הלחימה, יש דווקא לצמצם את נטל המס ובמקביל לבטל פטורים ממס, וכך "להשאיר את הכסף בידי הציבור. הירידה בקצב הצמיחה תחייב את הממשלה למצוא דרכים להתייעל, וכך לספק לציבור את השירותים הנחוצים לו. כעת המדינה היא מעין מפלצת - שככל שמאכילים אותה יותר, כך היא בולעת יותר ולא נותנת שירותים טובים. צריך מעט להרעיב אותה", טוען מואב.

לטענתו, "צריך לחזור לתוואי של גידול של 1.7%-2% בהוצאה הציבורית לשנה - לא יותר מכך, ואני לא בעד הגדלת הגירעון. לו הממשלה היתה בתוואי של הפחתת הגירעון לאורך זמן, אז ניתן היה להגדילו זמנית - אך זה לא המצב".

ועדת הכספים

מה לגבי ההוצאה האזרחית? יש כלכלנים הטוענים שיש להגדיל אותה כעת.

"לא צריך להגדיל, מכיוון שהגדלת תקציבים ללא רפורמות לא מועילה. היא מובילה לבזבוז. גם כך אני מוטרד מהרמה ומהאיכות של השירותים האזרחיים בישראל. כך שבשורה התחתונה, כעת זה הזמן המתאים להתייעל, מחד, ולהפיק לקחים, מאידך".

מהם הלקחים שיש להפיק?

"כל כלכלה, ובמיוחד הכלכלה הישראלית, צריכה להתנהל באחריות ומתוך הבנה שמפעם לפעם צצים משברים המחייבים היערכות. זה לא מה שראינו בשנים האחרונות. הממשלה התנהגה בשאננות - היא רק הגדילה את הוצאותיה, נתנה פטורים ממס ועוד. לא ניצלנו את המצב הכלכלי היציב יחסית של המשק כדי לצמצם בהוצאות ולייצר חוב ציבורי קטן. המצב התקין הוא להימצא בגירעון קטן או אפסי. גירעון של 3% תוצר זה לא בסדר. כל שקל של גירעון יגולגל על הציבור כנטל. ניהול תקציב הממשלה כמוהו כניהול תקציב משפחתי: אם התקציב מנוהל באחריות מול החוב, משכנתא למשל, ויש אפילו מעט חיסכון, אז אם חלילה צץ משבר, כמו מחלה של אחד מבני המשפחה, לא מגיבים בקיצוצים דרסטיים, אלא מהדקים טיפה את החגורה.

"צריך גם להיזהר מכך שמערכת הביטחון תנצל את המלחמה הזאת בכדי לקבל תקציבים מיותרים ולהגדיל שומנים. מכיוון שכל כך הרבה כספים במערכת הביטחון מופנים לפנסיות, שבחלקן עדיין תקציביות־מנופחות, אין כסף למילואימניקים וחיילים משתמשים בציוד מצ'וקמק. צריך לחתור לצבא יעיל וחכם".

עומר מואב
פרופ' עומר מואבצילום: דודו בכר

מואב טוען כי דווקא בתקופה הנוכחית כדאי להניע רפורמות לייעול וצמצום המגזר הציבורי. "המגזר הציבורי בישראל חולה, וכעת צצה הזדמנות לטפל בו. מדוע לא העבירו את החוסכים בפנסיה תקציבית, שעדיין עובדים, לפנסיה צוברת? מדובר בעלויות של מיליונים. צריך להשאיר יותר כסף בידי הציבור ולהגדיל את הכנסתו הפנויה, וכך להקל על אנשים עובדים, משלמי מסים. צריך להבין: ההתחייבויות שהממשלה לקחה על עצמה וההגדלה של ההוצאה הציבורית הן נטל כבד על הציבור. ממשלת ישראל היא גוף לא יעיל. שום דבר לא מגיע בחינם".

דורון ממשיך את אותו הקו: "זה הזמן הנכון לקצץ את הבזבוזים במיליארדים בתקציב הממשלתי. יש משרדים ממשלתיים מיותרים לגמרי, ודרושות רפורמות חיוניות, כמו שחרור העסקים הקטנים, מנוע הצמיחה של המשק, מהחנק הביורוקרטי שבו הם מצויים כיום. יש לפטור אותם ממס הכנסה לשלוש שנים ומרגולציה, ולתת להם נגישות לאשראי. הממשלה יכולה להקים קרן לטובתם, ולחלקה בין חמישה גופים פרטיים. בשל החנק הזה, הנגב והגליל אינם מתפתחים כמו שצריך; הבנקים משרתים את בעלי ההון ולא את העסקים הקטנים".

דורון מרחיק לכת עוד יותר ממואב וטוען: "גם בחלק מהשירותים החברתיים צריך לקצץ. אנשים צריכים תמרוץ לעבודה, למשל בחסות מס הכנסה שלילי, ולא שירותים לא יעילים. אם יקצצו בהוצאות הממשלה ויתייעלו - לא יהיה גירעון".

מנהל המרכז הישראלי לקידום חברתי וכלכלי, דניאל דורוןצילום: עופר וקנין

לדברי דורון, "מאות אלפי אנשים מיותרים עובדים בממשלה. התייעלות לא תוביל לאבטלה - להפך. לפני הפרטת בזק רבים חששו מפיטורים ואבטלה, ומה שקרה הוא שקיבלנו שירותים יעילים יותר, פריון גבוה יותר ועובדים בשכר גבוה יותר. דווקא בשעה של לחץ כה רב על המערכת, צריך להתייעל. הדבר דומה לרץ מרתון: הוא לא יכול להתייצב לריצה מצונן או חולה, הוא חייב להיות בכושר שיא. על ישראל לחתור למצב הזה. וכעת, דווקא בשעת משבר וכשיש קונסנזוס ציבורי סביב הצורך לקצץ - יש מקום לתיקון".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker