גזבר הסתדרות העובדים הלאומית לשעבר יחזיר לה 7.5 מיליון שקל

עובדיה כהן הודה והורשע בגניבת 10 מיליון שקל מהסתדרות העובדים הלאומית במסגרת הפרשה שבה הורשע גם שר האוצר לשעבר הירשזון

חיים ביאור
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים1
חיים ביאור

עובדיה כהן, שהיה גזבר הסתדרות העובדים הלאומית (הע"ל) ויו"ר עמותת ניל"י (כיום אמילי) השייכת לה, ישלם לשני הגופים 6.5 מיליון שקל, ועוד ריבית והפרשי הצמדה בסך מיליון שקל והוצאות משפט בסך 100 אלף שקל, בשל חלקו בפרשת אברהם הירשזון - כך קבעה בשבוע שעבר שופטת המחוזי בתל אביב, יהודית שבח.

כהן הודה והורשע בגניבת 10 מיליון שקל מהע"ל וניל"י במסגרת הקשר הפלילי של הירשזון, ונידון לעונש מאסר בפועל של ארבע שנים ושמונה חודשים בפועל שאותם כבר ריצה, וכן למאסר על תנאי.

עובדיה כהןצילום: מוטי קמחי

הירשזון היה יו"ר הע"ל ואחר כך שר התיירות ושר האוצר, הורשע בגניבה, קבלת דבר במרמה בנסיבות מחמירות, הפרת אמונים, הלבנת הון ורישום כוזב במסמכי תאגיד, ונידון לחמש שנים וחמישה חודשי מאסר בפועל, שנה על תנאי וקנס של 450 אלף שקל. ב-1 בספטמבר 2009 הוא נכנס לכלא, ובניכוי שליש ממאסרו השתחרר בינואר 2013.

הע"ל וניל"י החליטו לנסות ולהגיע לכספים שהעלים כהן, והגישו נגדו ב-2009 תביעה להחזיר 6.5 מיליון שקל, בנימוק שזה הסכום שיוכלו לדעתן לגבות ממנו. שני הארגונים טענו, באמצעות עורכי הדין אלון נוי וטובה שרון ממשרד נ' פינברג ושות', שעל כהן להחזיר להן את סכום הגזילה, ורק בשל מצבו הכלכלי והסיכויים הקלושים לגבות ממנו את החוב הן צימצמו את התביעה ל-6.5 מיליון שקל.

כהן טען להגנתו, באמצעות עו"ד אמיר סגל, כי בתיק הפלילי לא צוינו הסכומים שגנב בעבור הירשזון והסכומים שהשיב. עוד טען שהוא זכאי לקזז מהתביעה נגדו 7 מיליון שקל בגין קצבת הפנסיה שנשללה ממנו בעקבות הרשעתו.

אברהם הירשזוןצילום: מוטי קמחי

השופטת דחתה את טענות כהן. היא קבעה שפסק הדין נגדו מהווה "חומה בצורה המונעת ממנו להעלות טענות בנוגע לגובה הגניבה". היא הוסיפה שניתוח פסק הדין מעלה כי ניתן לייחס לכהן במישרין העלמת יותר מ-6.5 מיליון שקל. עוד אמרה השופטת שכהן לא החזיר את הסכומים שחייב אותו בית הדין לעבודה להחזיר, וקבעה שאינו יכול לקזז כספים שלא היה מקבל אם הע"ל ידעה על מעשיו לפני שפרש.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker