חיים ביאור

שר האוצר, יאיר לפיד, הודיע היום (ה') בוועדת חוץ וביטחון של הכנסת כי רשות המסים במשרד האוצר תפצה עובדים שנפגעו כלכלית בתקופת מבצע צוק איתן. הפיצוי ישולם על פי מתווה דומה לזה שסוכם ב-2012 לאחר מבצע עמוד ענן.

הודעתו של לפיד ניתנה לאחר שיו"ר ההסתדרות, אבי ניסנקורן, ויו"ר לשכת התיאום של הארגונים הכלכליים (המעסיקים הפרטיים), צבי אורן, פנו אליו בדרישה שיחתום על הסכם קיבוצי שיבטיח את החוסן הכלכלי של תושבי הדרום כבר בימי המבצע.

תושבי אשקלון ממהרים למקלט בעת אזעקה, שלשוםצילום: REUTERS

לפי ההחלטה שהתקבלה בוועדת חוץ וביטחון, ביום ראשון הקרוב נציגי הממשלה, ההסתדרות ולשכת התיאום יחלו במשא ומתן אינטנסיבי כדי להביא את התקנות לאישור. על פי ההסכמות שכבר גובשו, מנגנון הפיצוי יחול על כל העובדים המועסקים בטווח של עד 40 ק"מ מקו הגבול עם רצועת עזה. הפיצוי יינתן לכל עובד שנעדר ממקום עבודתו עקב הוראות פיקוד העורף, או בגלל שנאלץ להשגיח על ילדיו עקב סגירת מוסדות החינוך והקייטנות בהתאם להנחיית כוחות הביטחון.

כמו כן, לבקשת ניסנקורן, לראשונה מנגנון הפיצוי לעובדים יכלול גם התייחסות מיוחדת לעובדים בעלי מוגבלויות, שנבצר מהם להגיע למקומות העבודה עקב המבצע (התייחסות זו באה בהמשך להסכם שנחתם לפני חודש ולפיו כל חברה במשק תעסיק אנשים עם מוגבלויות בהיקף של 3% מסך העובדים).

בתקופת ההסכם, המעסיק יכיר בימי ההיעדרות בתקופת המבצע כימי עבודה לכל דבר וישלם לעובד את מלוא השכר, לרבות התנאים הסוציאליים.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker