ביה"ד לעבודה לעובדי משרד החוץ: "על עבודה חלקית - מקבלים שכר חלקי"

על פי ההחלטה ינוכו 9% משכר עובדי משרד החוץ שניתן באופן מלא עבור 40 ימי עיצומים ■ ממשרד הממונה נמסר: "כנאמן ציבור אי אפשר לעצום עיניים כשהאזרח לא מקבל שירות" ■ במארס 2014 חזרו העובדים לעיצומים ואף שביתה שהסתיימה במתווה עקרונות להסכם שכר חדש

טלי חרותי-סובר
שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה

על פי החלטת בית הדין עובדי משרד החוץ שהיו בעיצומים בין ה-20 ביוני ועד ה-30 ביולי 2013, כ-40 יום בסך הכל, יספגו ניכוי בן 9% משכרם עבור ימים אלה, במהלכם נפגעו לא מעט אזרחים בארץ ובחו"ל. "מרגע שהעובדים הודיעו על עיצומים, והאזרח לא קיבל שירות מלא, הממונה, כנאמן הציבור, לא יכול לעצום עיניים", אומר גורם באוצר "עמדתה העקבית והעקרונית של הממשלה כבר מ-1980 קובעת: עבודה חלקית - שכר חלקי".

עובדי משרד החוץ דווקא לא קיבלו את העמדה. לטענתם, לאחר שהחלו עיצומים, ביוני 2013, הממונה הודיע על ניכוי ימי העיצומים מהשכר, אך זו נעצרה לאחר פניית העובדים לבית המשפט והחלטה מוסכמת על כניסה לתהליך גישור. התהליך אכן התקיים, בניהול סטיב אדלר, לשעבר נשיא בית המשפט הארצי לעבודה, אך במארס 2014 חזרו העובדים לעיצומים ואף שביתה שהסתיימה במתווה עקרונות להסכם שכר חדש.

לטענת העובדים, מרגע שנכנסו לגישור לא אמורים היו להפחית כלל משכרם, על אף שהעיצומים נערכו טרם הכניסה לתהליך. בית הדין החליט, כאמור, אחרת - עבודה חלקית דורשת שכר חלקי - עכשיו נותרה רק השאלה כמה מן השכר יופחת עבור אותם ימים.

"ימי עיצומים הם ימים בהם לא ברור כמה עבודה נעשתה, וכמה לא", מסביר גורם באוצר. "העובד מגיע למשרד אך לא עושה חלק מעבודתו, לכן אין סיבה לנכות שכר מלא. עבור ימי העיצומים ב-2014 נוכו 25%, ובעבור ימי השביתה שכר מלא. נשאלה השאלה כמה יש לנכות עבור 2013, אז היו העיצומים חלשים יותר".

עובדי משרד החוץ בירושלים חוסמים את הכניסה למקום, היוםצילום: אוליבייה פיטוסי

השופטת, שהוסמכה על יד שני הצדדים, הציעה לנכות בין 20-5% עבור אותם ימים. המדינה הסכימה, ההסתדרות התנגדה בתחילה, ולאחר דין ודברים הסכימו כל הצדדים על ניקוי של 9% בלבד. עבור כלל ימי עיצומים והשביתות של 400 עובדים ב-2014-2013 יוחזרו לקופת המדינה יותר מעשרה מליון שקל. סכומי 2014 כבר הושבו, וגם הסכום הנותר לא יידרש בבת אחת אלא בפרישה.

מאבק נוסף שעומד היום לפתחו של הממונה על השכר נוגע לניכוי ימי העיצומים משכרם של עובדי רשות המסים. בעוד באוצר דורשים לעמוד על עקרון "עבודה חלקית-שכר חלקי", ברשות המסים בודקים את הדרישה, ואנשי מס הכנסה שלא נתנו שירות ראוי בשבועות האחרונים, ממשיכים לקבל שכר מלא.

שכר שלא ניתן כדין – יושב לקופת המדינה

הפגנת עובדי משרד החוץצילום: אמיל סלמן

בעדות שנתן לאחרונה הממונה על השכר באוצר, קובי אמסלם, בבית הדין האזורי לעבודה בחיפה, קבע כי אין לכרוך את השבת חריגות השכר בחברת חשמל, כ-150 מליון שקל בשנה, ברפורמה עתידית או בכל תהליך אחר. "אכיפת החוק היא תהליך שוויוני" אמר "והשבת חריגות שכר אינה תלויה בדבר. אין מקום לגרירת רגליים".

לאחרונה קיבל הממונה רוח גבית לעקרון זה דווקא מבית הדין לעבודה בירושלים כשזה פסק, בניגוד לעמדת ההסתדרות, כי השבת שכר שניתן שלא כדין אכן אינה תלויה בכל תהליך מקביל, וכי שכר שלא ניתן כדין – יושב לקופת המדינה.

הממונה על השכר מסר: "הממשלה עומדת על יישום העיקרון הכללי, שבעת שביתה לא ישולם שכר, ובעת עיצומים ישולם שכר חלקי בלבד. כך נעשה במקרים אחרים, וכך נעשה גם במקרה זה. משרדי הממשלה והגופים הציבוריים אמונים על יישום העיקרון, שעוגן גם בהחלטת ממשלה, ותפקידנו לוודא שאכן העיקרון מיושם."

מרשות המסים נמסר: "סוגיית ניכוי השכר הועלתה בדיונים על ידי הממונה על השכר והנתונים נבדקים. יצויין כי מאחר שעובדי הרשות עבדו בפועל בתקופת העיצומים, מדובר בסוגיה לא פשוטה".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker