זה קרה גם לכם? עובדים כמו שכירים אבל מועסקים כפרילנסרים בלי זכויות - קריירה - TheMarker

רשימת קריאה

רשימת הקריאה מאפשרת לך לשמור כתבות ולקרוא אותן במועד מאוחר יותר באתר,במובייל או באפליקציה.

לחיצה על כפתור "שמור", בתחילת הכתבה תוסיף את הכתבה לרשימת הקריאה שלך.
לחיצה על "הסר" תסיר את הכתבה מרשימת הקריאה.

לרשימת הקריאה המלאה לחצו כאן

זה קרה גם לכם? עובדים כמו שכירים אבל מועסקים כפרילנסרים בלי זכויות

קרוב לעשור עבד יואב גולן בחטיבת התוכן של HOT כפרילנסר, כמו רבים מחבריו לחטיבה ■ בפועל, גולן וחבריו לא היו פרילנסרים, אלא שכירים ללא תלוש שכר, ללא פנסיה וללא זכויות סוציאליות, בניגוד לפסיקות בתי הדין לעבודה

33תגובות

יואב גולן, 31, עבד כתשע שנים בחטיבת התוכן של HOT, שלוש מהן כראש צוות מחלקת בקרת האיכות שבו ניהל כארבעה עובדים. במשך כל תקופת העסקתו, שהסתיימה במארס 2014, לא קיבל גולן תלוש שכר. במקום זאת, הוא הגיש ל–HOT חשבוניות, ו"השכר" נכנס ישירות לחשבון הבנק. הסיבה: מתחילת העסקתו, כשעוד היה סטודנט, גולן הועסק ב–HOT כקבלן עצמאי (פרילנסר), אף שמסגרת ההעסקה היתה של שכיר לכל דבר.

גולן עבד במשרה מלאה, שלדבריו הגיעה לעתים עד 240 שעות בחודש, וזאת כדי להשיג הכנסה סבירה. הוא עבד מדי יום במשמרות שנמשכו משעות הבוקר ועד אחר הצהריים. לכך נוספה לעתים עבודה בחגים ובסופי שבוע. למעשה, גולן היה שכיר בתנאי עצמאי, ללא זכויות סוציאליות, פנסיה, הגנות או כל ביטחון תעסוקתי. לטענתו, גם לא קיבל תמורה גבוהה יותר, כפי שמקובל לתת לעצמאים כפיצוי על היעדר זכויות סוציאליות, ושכרו הסתכם ב–27–40 שקל ברוטו לשעת עבודה.

הוא כמובן לא היחיד - מדובר בתצורת ההעסקה הרווחת בחטיבת התוכן של HOT, אף שהיא עומדת בניגוד לפסיקות בתי הדין לעבודה בנושא זה. אמנם בעלי מקצוע רבים בתעשיית המדיה בישראל - במאים, צלמים ועורכים - הם פרילנסרים, אלא שההעסקה במקרים אלה היא לפי פרויקט ואינה רציפה - בוודאי לא במשך שנים.

אליהו הרשקוביץ

"הייתי בן 22 כשהגעתי לחברה", מספר גולן. "אמרו לי שאקבל שכר מסוים לשעה, ואעבוד במתכונן של פרילנסר. לא כל כך הבנתי מהן המשמעויות. אני זוכר היטב את היום הזה. הבוס שלי אמר לי: 'אתה הולך לחנות לציוד משרדי ורוכש פנקס חשבוניות' - זה נשמע קל ופשוט. רכשתי פנקס והגשתי חשבונית מדי חודש. בפועל, התנהלתי כעובד לכל דבר - היה לי מייל ארגוני ונדרשתי לשעות עבודה קשיחות וארוכות, מבלי ששולמו לי שעות נוספות. עבדתי עם ציוד ומחשב של החברה, נדרשתי להיות נוכח בישיבות ובפגישות אישיות עם המנהל שלי.

"ההכרה בבעייתיות אופן ההעסקה שלי התחדדה כשניהלתי שיחות עם קולגות, שכירים, שהשתכרו יותר ממני וגם קיבלו את מלוא הזכויות הסוציאליות. הבנתי שהחברה מנצלת את העובדה שהיא מעסיקה אנשים צעירים מאוד, שלא ממש מבינים מה ההבדל בין שכיר לעצמאי".

זוהי אינה הפעם הראשונה שעובדי HOT קובלים על דרכי העסקה בעייתיות. לפני כשנה ניסו חלק מעובדי החברה להתאגד בארגון כוח לעובדים - מהלך שעדיין לא הוכרע משפטית - על רקע העברת עובדים בתחום שירות הלקוחות והטכנאות, לחברות קבלן. 200 טכנאי HOT קיבלו זימונים לשימוע לפני פיטורים בהתראה קצרה מאוד, ובהודעות SMS. העובדים גם טענו להתנכלויות מצד החברה על רקע ההתאגדות, טענות שהוכחשו נמרצות בידי HOT.

מכיוון שהפרילנסרים משוללי כל הגנה בחסות חוקי העבודה, ימי המחלה או החופשה שהם נוטלים הם על חשבונם. "העובדה הזו הגיעה לקיצוניות כשאבא שלי אושפז בבית החולים, והיה בסכנת חיים", מספר גולן. "עברו עלי שבועיים קשים מאוד, וכשביקשתי שהתקופה הזו תוכר כחופשה בתשלום - אחרי שמונה שנות עבודה בחברה - ניתנו לי שני ימי חופשה בתשלום. בנסיבות האלה פחדתי כל הזמן שאחלה ואיאלץ להישאר בבית. הרי לא אראה מזה שקל. כשאמרתי למנהל שלי: 'הגיעו מים עד נפש, אני רוצה ימי חופש', הוסכם על יום חופשה לחודש עבודה. אם HOT טוענת שלא התקיימו ביני לבינה יחסי עובד־מעביד, מה פתאום נרשמו לי ימי חופשה?"

אתה או עובדים אחרים שהועסקו באופן דומה פניתם לחברה בעניין הזה?

"בשנתיים האחרונות התקיימו שתי ישיבות 'שולחן עגול', שנועדו לאפשר לעובדים לדבר בפתיחות על כל נושא עם סמנכ"ל התוכן של HOT, יורם מוקדי. בין היתר עלתה התלונה שבמקום שי לחג, בשווי כ–550 שקל, שמקבלים עובדי חברה, הפרילנסרים מקבלים שוקולדים עלובים. אני דיברתי על כל סוגיית העסקת הפרילנסרים. הרי השוקולד לחג הוא רק קצה הקרחון. מוקדי אמר שהעניין יטופל ותתבצע בדיקה, אך דבר לא קרה. בפגישה זהה, כשנה לאחר מכן, חזרתי על הדברים, ושוב - לא נעשה דבר".

ולמרות כל אלה, נשארת ב–HOT עשר שנים. מדוע?

"התחלתי כשהייתי סטודנט וקיוויתי שאוכל, עם הזמן, להשתלב בהפקות המקור של HOT. התאזרתי בסבלנות, ונסמכתי על הבטחות שפיזרו המנהלים. לא פעם ולא פעמיים שמעתי את המשפט: 'בעוד שבוע־שבועיים תתקיים ישיבה ותתקבל החלטה' - אבל זה לא קרה. חשוב לזכור שהפרילנסרים חוששים למקומם במערכת. הרגילו אותם לחשוב שלא מגיע להם כלום ושאם הם יעזו לפצות פה - הם ישלמו על כך מחיר. במשך שנים מה ששמענו הוא: 'אם לא מוצא חן בעיניך, אף אחד לא מכריח אותך להיות כאן'.

"עם הזמן, המצב החריף. אנשים התחתנו והקימו משפחות. הם החלו לחשוש לפרנסתם אפילו יותר מבעבר, אז הם לא העזו לעשות כלום. ככל שהשנים חלפו, כך עובדים שכירים ותיקים בחטיבת התוכן זומנו למנהלים, פוטרו והועסקו מחדש כפרילנסרים, במעין 'הבנה הדדית'. בחלק מהמקרים, על פי שמועות, הם קיבלו תוספת כספית, שנועדה לפצות, ולו באופן חלקי, על אובדן הזכויות הסוציאליות".

יש פיצויים - אך אין יחסי עובד־מעביד

בני (שם בדוי), עובד חטיבת התוכן בשנות ה–30 לחייו, מספר סיפור דומה. "הייתי בשנות ה–20 לחיי כשהגעתי ל–HOT, ואחרי חיפוש עבודה ממושך. תקופה ארוכה עבדתי כעורך וידאו בתנאים קשים מאוד, אז כשב–HOT אמרו לי: 'נעסיק אותך, רק תוציא לנו קבלות' - הסכמתי. בשנה־שנתיים הראשונות הייתי עוסק פטור ממע"מ (מחזור של עד כ–80 אלף שקל בשנה, נכון ל–2014), אז הגשתי דו"ח פעם בשנה, בלי יותר מדי התעסקות עם רשויות המס. זה נראה משתלם. כעבור שנתיים, כשעברתי למעמד עוסק מורשה, הבנתי את משמעויות תצורת ההעסקה הזו. לכל אורך הדרך אמרו לנו: 'אם תוכיחו את עצמכם - נהפוך אתכם לשכירים', אך זה מעולם לא קרה. בשלב הבא, פרילנסרים נוספים ואני דרשנו שלכל הפחות היעדר התנאים הסוציאליים יגולמו בתוספת משמעותית לשכר, וגם זה לא קרה. לפעמים אומרים לנו שהעניין נבדק, ולפעמים אומרים 'לא טוב לכם? לכו'".

אתה בחור צעיר. למה אתה נשאר לעבוד בתנאים כאלה?

"אין הרבה הזדמנויות בחוץ, אבל אני מחפש".

גם מיכל (שם בדוי), עובדת 
ב–HOT באותה שיטה כבר כמה שנים. "בתחילה לא קולטים את בעייתיות ההעסקה", היא אומרת. "המנהלים מציגים את העניין בצורה יפה, כאילו מדובר בפרט קטן ושולי - בסך הכל להגיש קבלות. האסימון נפל אצלי כעבור שנה מתחילת העבודה. הייתי צריכה לשכור רואה חשבון, ולהתחשבן מול רשויות המס. אנשים עובדים כך שנים, ללא כל צל של ביטחון תעסוקתי או הגנה. הכינוי הרשמי עבורנו בחברה הוא 'ספקי שירותים'. רובנו כלל לא מספקים שירותים, אנחנו עובדים לכל דבר. אם לא נגיע לעבודה יום אחד, חסרוננו יורגש. כשאנו פונים למנהלים בתלונה, הם אומרים: 'אנשים בוחרים בדרך ההעסקה הזו משיקולים כלכליים' - זה ממש לא נכון. עבור רובנו זאת לא בחירה - זוהי צורת ההעסקה שנכפתה עלינו".

"לא חזקה מספיק 
כדי להיאבק מולם"

באחרונה ביקש גולן מרואה החשבון שלו שיחשב עבורו את עלות הזכויות הסוציאליות שאינו מקבל. הסכום הגיע ליותר מ–2,000 שקל בחודש. גולן פנה למנהליו וביקש שיוסיפו את סכום הזה ל"שכרו", כך שלכל הפחות יפוצה על העסקתו כעצמאי, אף שהוא שכיר. "בשיחה נאמר לי בחצי חיוך: 'אז אתה בעצם מבקש העלאה של אלפי שקלים?' כעבור כמה ימים הוצעה לי העלאה של 500 שקל - זה היה הקש ששבר את גב הגמל והחלטתי לעזוב".

אחרי שהודיע על עזיבתו, חושבו פיצויי הפיטורים של גולן כאילו היה שכיר בחברה וכאילו פוטר על ידה. כלומר, ניתנו לו כספי פיצויים מלאים (שכר חודשי המוכפל בכל שנות עבודתו בחברה), בסך כ–87 אלף שקל. עם זאת, כדי לקבל את כספי הפיצויים, גולן נדרש לחתום על מסמך, הנושא את הכותרת הצינית "כתב קבלה וסילוק", שבו הוא מצהיר כי אין לו טענות כלפי HOT וכי לא התקיימו בינו לבין החברה יחסי עובד מעביד. ״זה מסמך כוחני ומכוער", אומר גולן, שמתכוון לתבוע את HOT על כספי הזכויות הסוציאליות שלא שולמו לו במשך עשור, סכום המגיע לטענתו ליותר מ–150 אלף שקל.

עופר וקנין

גם מאיה (שם בדוי), שעבדה ב-HOT כפרילנסרית במשך כמה שנים, נדרשה לחתום על מסמך הסילוק כשהודיעה על עזיבתה. "עבדנו לצד עובדים שכירים, והרגשנו סוג ב'", היא אומרת. "הייתי בחורה צעירה אחרי צבא, ורציתי מאוד את העבודה, אז העלמתי עין. בדיעבד, אני כועסת על עצמי שלא עזבתי קודם. ככל שחלפו השנים הבנתי שזו עבודה שבה אני כל הזמן מרגישה לא מוערכת ומקופחת".

כשהודיעה על עזיבה, הוצעו למאיה פיצויים, או בשמם המכובס "מענק". מאיה הרי לא הועסקה כשכירה. "הוסבר לי שהחברה רוצה לצאת אתי בסדר, ולכן תשלם פיצויים", אומרת מאיה. "הבנתי שהמסמך שעליו אני חותמת מגן על HOT מתביעה, ודבר לא ניתן לי מטוב לב. לא הייתי חזקה מספיק כדי להיאבק מולם, אז העדפתי פשוט לקחת את הכסף ולברוח".

אכן, המסמך עליו חתמו גולן ומאיה היה רחוק מלהיות תמים ונועד לחסום כל אפשרות של תביעה עתידית מצד פרילנסרים לשעבר. אחד הסעיפים נוסח כך: "אני מאשר ומצהיר כי אין לי ולא יהיו לי תביעות ו/או טענות כלשהן כלפי החברה (לרבות כל חברה שקשורה, חברה בת וכל קבוצה אחרת מקבוצת המותג HOT) המבוססת על טענה כי התקיימו ביני לבין החברה יחסי עובד־מעביד, על כל הנובע מכך".

"החברה כבלה
 את העובד"

לדברי עו"ד דידי לופו, מומחה לדיני עבודה, "נראה כי HOT עשתה דבר חכם בכך ששילמה לגולן את סכום הפיצויים המלא, אף שלא היתה חייבת לעשות זאת, שהרי הוא התפטר ולא פוטר. לו היתה מעסיקה אותו כשכיר לאורך עשור, החברה היתה משלמת לו סכום כפול מזה ששולם על פיצויים. כשהחתימה את גולן על הסכם שבו הוא מצהיר שלא התקיימו בינו לבין החברה יחסי עובד־מעביד, החברה כבלה אותו. אם יתבע כעת, הוא יידרש להחזיר את הפיצויים, וגם עלול להפסיד את הכל.

"HOT הבינה, ככל הנראה, שהיא בסיכון גבוה, וידעה איך להיחלץ מהסיטואציה בעלות הנמוכה ביותר. מצד שני, כשהסכימה לשלם לגולן פיצויים, אף שלא עבד כשכיר, היא הכירה בקיומם של יחסי עובד־מעביד. בכך היא חשפה את עצמה לתביעה, ויש לקוות שבית הדין לעבודה לא ייתן תוקף למסמך עליו חתם גולן".

מ–HOT נמסר בתגובה: "החברה אינה דנה בתקשורת בעניינים פנימיים שלה מול עובדיה או נותני השירותים שלה. החברה פועלת על פי דין ושומרת על כל הזכויות של העובדים וספקי השירות שלה".תגובות

דלג על התגובות

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים/מסכימה עם תנאי השימוש של אתר TheMarker

סדר את התגובות

כתבות ראשיות באתר

כתבות שאולי פיספסתם