אושר בקריאה ראשונה: פיצוי כפול לנשים שהופלו בשכר

חוק חדש יאפשר לעובדות שהופלו ברמת השכר יחסית לגבר לתבוע פיצוי כפול מן המעסיק המפלה . ח"כ לביא : "הגענו לקצה גבול היכולת. אם זו השפה הנדרשת נשתמש בה"

טלי חרותי-סובר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
טלי חרותי-סובר

הבדלי השכר בישראל עומדים על 30% לטובת גברים, גם בתפקידים זהים. אם החוק החדש שיזמה חברת הכנסת עליזה לביא יעבור גם בקריאה שנייה ושלישית, תוכל עובדת שהופלתה לתבוע פיצויים כפולים מן המעסיק המפלה. אתמול (שני) אישרה מליאת הכנסת בקריאה ראשונה את הצעת החוק של יו"ר הוועדה לקידום מעמד האישה ולשוויון מגדרי, ח"כ עליזה לביא,  לפיה עובדת שמרוויחה פחות מעמיתיה הגברים תוכל לתבוע פיצויים הן על הפגיעה בכבודה ובמעמדה המקצועי והן בגין הפרשי השכר.

הצעת החוק זו היא אחת ממספר צעדים שנעשים יחד עם פרויקט "שוות ערך" לקידום שכר שווה בין נשים וגברים בישראל ומצטרפת לחוק שנכנס באחרונה לספר החוקים לשקיפות נתוני שכר לפי מגדר בחברות הממשלתיות ובעתיד גם במגזר הפרטי.

"הגענו לקצה גבול היכולת", אמרה ח"כ לביא. "אנו דורכות במקום למרות כל מה שנעשה כדי לקדם שוויון ולמנוע אפליה בין המינים. התיקון לחוק נועד להגביר את הרתעת המעסיקים מלבד הנשק הנוסף שהיא תיתן בידי הנשים המקופחות והמופלות לרעה בתחום השכר בעזרת תביעה. אם זו השפה הנדרשת, נשתמש בה".

באחרונה עלה לכותרות סיפור מפלה מרגיז במיוחד שדווקא לא יגיע לבית המשפט: שני מנחי טקס הדלקת המשואות ביום העצמאות, שמירה אימבר ואריה אורגד, קיבלו ממשרד התרבות שכר שונה על תפקידם. אימבר קיבלה 30% פחות מעמיתה, ודווקא הביעה הבנה כלפי הפער, אלא שלא כל העובדות מוכנות לקבל את המציאות המפלה. התיקון להצעת החוק גובש בעקבות עתירה שהגישה לבג"ץ אורית גורן, שעבדה כיועצת במחלקת כלי עבודה בהום סנטר והשתכרה 17 שקלים לשעה, שהסתכמו במשכורת של 3,500 ש"ח בחודש.

צילום: אייל טואג

לאחר כשלושה חודשים גילתה גורן שעמיתה, שעבד בתפקיד זהה, השתכר שכר גלובלי של 5,000 שקל לחודש. היא פנתה בכתב למנהל הסניף, ודרשה להעלות את שכרה ל-26 שקל לשעה או לחלופין להמירו בשכר גלובלי זהה לעמית, אך מכתב שלא נענה. גורן תבעה את הום סנטר ודרשה שישולם לה ההפרש בין השכר ששולם לה לשכר של עמיתה הגבר כפי שקובע חוק שכר שווה לעובדת ולעובד, בנוסף, תבעה את הפיצוי המגיע לה לפי חוק שוויון ההזדמנויות בעבודה. ח"כ לביא החליטה להרים את הכפפה ולהפוך את פורמט הפיצוי הכפול והמרתיע – לחוק.

עו״ד דנה נאור מנדאל, מנהלת המחלקה המשפטית בשדולת הנשים, שותפה בפרויקט "שוות ערך", בירכה על אישור החוק בכנסת: "החוק הנוכחי, שקובע כי אין כל פיצוי לעובדת למעט הפרשי השכר, איננו הגיוני ואיננו צודק וגוזר את גורל התלונות, שכן אין כל הצדקה כלכלית להגשת תביעה בגין פערי השכר. אנו תקווה כי לאחר שיעבור החוק בכנסת, בתי הדין ישכילו להשית פיצויים נכבדים על מעסיקים שמשלמים שכר שונה לגברים ולנשים". לפרויקט "שוות ערך, שותפים מרכז אדווה, שדולת הנשים, ארגון שתיל ונציבות שויון הזדמנויות בעבודה.

צילום: מיכל פתאל

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker