מכירת תנובה וטמבור: למה רק חלק מהעובדים יקבלו בונוס?

ועדי העובדים בחברות תנובה וטמבור סבורים כי הבונוס ממכירת החברות צריך להגיע רק לעובדים המאוגדים בהסתדרות - והנושא נמצא במו"מ עם ההנהלות

טלי חרותי-סובר
טלי חרותי-סובר

סולידריות היא לא מילה שיש להתעכב עליה כשמדובר בחלוקת שלל בעקבות מכירתה של חברה – זה המסר שעולה מן המשא ומתן עם העובדים בעקבות מכירת תנובה לחברה סינית, וטמבור לחברה סינגפורית. ועדי העובדים בשתי החברות דרשו בגיבוי ההסתדרות כי הבונוס לעובדים ממכירת החברות יוענק אך ורק לעובדים המאוגדים.

בטמבור, שנמכרה לאחרונה על ידי גרניט הכרמל מקבוצת עזריאלי בחצי מיליארד שקל, עובדים כ-600 איש, מתוכם רק 220 מאוגדים – כולם בצפון הארץ, בעכו. על פי אשר שמואלי, יו"ר מרחב גליל מערבי של ההסתדרות, הוקצו לעובדים המאוגדים 4 מיליון שקל מסכום המכירה, אך ההסתדרות דורשת סכום כפול – שיאפשר מתן בונוס בגובה 80%-100% ממשכורת חודשית לכל עובד. שמואלי דורש גם סולם ותק כך שיתכן כי העובדים מאוגדים הוותיקים שעובדים מעל 7-5 שנים, יקבלו יותר בהשוואה לעובדים החדשים.

בית טמבור

לשאלה מי דואג לבעלי החוזים האישיים ועובדי הקבלן ענה שמואלי כי הוא לא מייצג אותם: "אני לא הגוף היציג. אני לא מייצג את בעלי החוזים האישיים ועובדי הקבלן. יש אצלנו בצפון אנשים שעובדים עד תשעה חודשים, ומי שעובד פחות משנה ממילא לא יקבל בונוס". שמואלי הדגיש כי "

400 עובדים מתוך 600 לא יקבלו כלום מהמכירה - זה לא תפקיד ארגון הפועלים לדאוג גם להם?

"מי שלא דואג להיות מאוגד לא יקבל".

כך למעשה, הענקת הבונוס תינתן רק על פי קריטריון אחד - חבר בהסתדרות או לא - ואין לכך קשר לאיכות ביצועים של עובד במקום עבודתו ותרומתו לחברה.

אם ארגון הפועלים לא דואג - אולי ההנהלה? מהנהלת טמבור נמסר: אין תגובה. גם קבוצת עזריאלי ביקשה לא להגיב.

הנהלת תנובה מתערבת לטובת העובדים הלא-מאוגדים

ועד העובדים בחברה תנובה דרש שהבונוס הצפוי ממכירת החברה - למעלה מ-160 מיליון שקל - יחולקו על ידי הוועד לעובדים המאוגדים בלבד. על פי מקורבים לחברה דווקא כאן דרושה ההנהלה כי הבונוס יגיע לכלל העובדים, כולל עובדי הקבלן והחוזים האישיים, מה שהקטין את העוגה למאוגדים, והרגיז אותם. מספר העובדים המאוגדים בחברה עומד כל כ-4,500 איש, מתוך 7,000 עובדים.

לפני כשלוש שנים ניתן בונוס לידי הוועד, שחילק אותו בעצמו, אך הפעם דורשת ההנהלה בראשות זהבית כהן לחלק את הבונוס לכלל העובדים. בימים אלה עמל ראש ועד עובדי תנובה על הכנת רשימת עובדים, ובה קריטריונים ראויים לדעתו, לחלוקת הבונוס, ביניהם ותק. עד שהרשימה השמית הזו לא תהיה מוכנה, לא יקבלו העובדים את הבונוס. עם זאת, סביר להניח שבניגוד לטמבור, בתנובה כלל העובדים אכן ישותפו במכירה, ולא בזכות הוועד, אלא בניגוד לעמדתו.

(עדכון) לאחר פרסום הכתבה התקבלה תגובת טמבור, שקודם לכן בחרה לא להגיב: "החברה החליטה כי כל עובדי טמבור, אלה המאוגדים ואלה הלא מאוגדים, יזכו למענק מיוחד כתוצאה ממכירת החברה. הנושא נמצא בימים אלה בדיאלוג ויוכרע לאחר החתימה הסופית על הסכם המכירה אך דירקטוריון החברה החליט כי כלל עובדי החברה -מאוגדים או לא - יזכו למענק בעקבות המכירה".

תגובות

הזינו שם שיוצג כמחבר התגובה
בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שהינני מסכים/ה עם תנאי השימוש של אתר הארץ