טלי חרותי-סובר

המושג "עבדות מודרנית" חזר על עצמו בדיון שנערך אתמול בוועדת העבודה והרווחה בכנסת, אותו יזם ח"כ באסל גטאס (בל"ד). חברי הוועדה צפו בסרט שצילם TheMarker ביישובי הבקעה, שבו העידו כמה עובדים פלסטינים על תנאי העבודה הקשים שמעניקים להם מעסיקיהם, חקלאים יהודים, והמשתתפים ניסו להבין את הגורמים לתופעה.

את הדיון ניהלה ח"כ עדי קול (יש עתיד), במקומו של יו"ר הוועדה, ח"כ חיים כ"ץ (הליכוד). "הטרגדיה היא שהעובדים היו ממשיכים לעבוד בתנאים של שכר נמוך מאוד, ללא תלוש או תנאים סוציאליים - פשוט כי אין שם עבודה אחרת", אמר גטאס. "מאכזב מאוד שהדבר קורה גם בחברות מסחריות וגם בקיבוצים. היינו מצפים שבמקומות שנושאים את הדגל הערכי, הדברים האלה לא יקרו", הוסיף.

"מדובר במציאות בלתי אפשרית", הוסיף ח"כ דב חנין (חד"ש). "יש מי שמרוויחים 70–90 שקל ביום עבור שעות עבודה רבות. מי שרואה את תנאי העבודה בשטחים ייזכר בסרט '12 שנים של עבדות' (העוסק בתנאי העבדות הקשים שהיו בארה"ב; טח"ס). אנחנו מנהלים מאבק על העלאת שכר המינימום ל–30 שקל בשעה - שלמו קודם 23 שקל".

ג'מאל פוקהה בעמדת שמירה מאולתרת בבקעה, שבה השתכר 100 שקל עבור משמרות בנות 16 שעותצילום: אייל טואג

חנין הוסיף כי "צריך להזמין לדיון בוועדה את שר הכלכלה, נפתלי בנט, האחראי על סוגיית האכיפה, ואת שר הביטחון, משה (בוגי) יעלון, שהוא חבר קיבוץ - שניהם לא עושים צעדים מינימליים לאכיפת חוקי העבודה בשטחים".

קול ציינה כי כיו"ר הוועדה לפניות הציבור דנה בנושא לפני כחצי שנה, אך מאז לא קרה הרבה. ח"כ מיקי רוזנטל (העבודה) פנה אל נציגי משרד הכלכלה ושאל אילו כלים חסרים להם כדי לבצע אכיפה אפקטיבית. אלה טענו כי אין בידיהם אפשרות להטיל עיצומים מינהליים על מעסיקים, אלא פליליים בלבד, והליך פלילי הוא עניין מסובך וארוך. לטענתם, עובדים רבים חוששים לתת עדות נגד מעסיקיהם. בעיה נוספת נעוצה במספר הפקחים - 120 במשרה מלאה ועוד 100 סטודנטים במשרה חלקית - שצריכים לבצע פעילות אכיפה לכחצי מיליון עסקים בישראל וכן בשטחים. אף שמשרד הכלכלה קיבל אישורים להרחיב את מצבת הפקחים ל–270 איש, הוא עדיין לא הצליח לגייס את מלוא מצבת כוח האדם.

בהמשך התברר כי הקושי האמיתי באכיפת חוקי העבודה בשטחים נובע מאטיות עבודתו של הצוות הבין־משרדי, הכולל את משרד הכלכלה, המשפטים והמינהל האזרחי, שאמור להגיש רשימת דיני עבודה מותאמים לשטחים עד 15 באוגוסט, אז יחתום עליהם אלוף פיקוד המרכז. חוקי העבודה הישראלים חלים בשטחים, אך הם מותנים בצו אלוף. כשאלה ייכנסו לתוקף, ניתן יהיה לאכפם על המעסיקים.

"אנשים לא זוכים לתנאים הבסיסיים שאמורים היו לקבל ממעסיקים ישראלים", אמרה קול. "מדובר בפגיעה בכבוד האדם. אנחנו מבקשים להאיץ את התהליך כדי להבטיח זכויות בסיסיות לכלל העובדים בישראל ובשטחים".

ממשרד הכלכלה נמסר: "ח"כ חנין מתפרץ לדלת פתוחה. נושא אכיפת דיני עבודה עלה ונדון בממשלה בספטמבר. על פי הצעתו של בנט, ראש הממשלה הורה למשרדי המשפטים והביטחון למצוא פתרון לבעיה עד אוגוסט. משרד הכלכלה לא ירפה מהדחיפות והחשיבות של נושא זה ככל שידרש". ממשרד הביטחון לא נמסרה תגובה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker