בעיצומו של הסמסטר: מכון לנדר בירושלים הגיש בקשה להקפאת הליכים

למכללה חובות בהיקף של 22.5 מיליון שקל. היא חדלת פירעון ומצויה במצוקה תזרימית שהביאה לאי תשלום שכר המרצים והעובדים לאפריל

אפרת נוימן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אפרת נוימן

מכללת לנדר מירושלים (לשעבר טורו קולג') שבה לומדים כעת כ–1,200 סטודנטים בשמונה מסלולי לימוד לתארים שונים הגישה הבוקר לבית המשפט המחוזי בירושלים בקשה למינוי נאמן והקפאת הליכים לתקופה של שבועיים. המכללה מעסיקה 170 עובדים, מתוכם 25 עובדי מנהלה וכל היתר מרצים.

בבקשה, שהוגשה על ידי עורכי הדין יצחק יונגר וישי מאירסדורף, ממשרד פרידמן יונגר ושות', נכתב כי הסטודנטים, בהם מאות חרדים שלומדים ב"קמפוס החרדי", מצויים בעיצומו של הסמסטר השני של שנת הלימודים, ובמהלך יוני ויולי אמורים להתקיים מבחני סיום הסמסטר והשנה.

למכללה חובות בהיקף של 22.5 מיליון שקל. בבקשה נכתב כי נוכח נסיבות שונות, העמותה הינה חדלת פירעון ומצויה במצוקה תזרימית קשה שהביאה לאי תשלום שכר המרצים והעובדים לאפריל 2014, כמו גם לאי תשלום סכומים מהותיים נוספים ובהם דמי שכירות למבנים שבהם פועלת המכללה. נושים נוספים הם הבנקים דיסקונט, מזרחי טפחות ואוצר החייל.

בבקשה נכתב כי "בתחילת 2013, הוחלפה הנהלת המכללה בהנהלה חדשה, וזו קיבלה לידיה מוסד אקדמאי בגירעון עצום של כ–15 מיליון שקל, שהתנהלותו הכלכלית (השגויה) יוצרת גירעון שנתי שוטף של כ–6 מיליון שקל. ההנהלה היוצאת לא חשפה בפני ההנהלה החדשה את מצבה הקשה של המכללה וזה נתגלה לה רק לקראת סוף 2013. עם גילוי הפעילות הגירעונית והחובות האדירים שהותירה ההנהלה הקודמת החלה ההנהלה החדשה בצעדי התייעלות והבראה, ובהם קיצוץ של 50% מעובדי המנהלה במכללה, הפחתת תנאים והורדת שכרם של העובדים וההנהלה וכן קיצוץ בשטחים אותם שוכרת המכללה לצורך הפעלתה".

לדברי המבקשים, "קריסת המכללה, תביא באופן מיידי לשלילת הרישיונות מטעם המועצה להשכלה גבוהה ומתוך כך לאובדן הנכס היחיד של המכללה. בנסיבות אלה, גם לנושי המכללה קיים אינטרס ראשון במעלה כי ייעשה ניסיון לשמר את פעילות המכללה, על מנת לאפשר את שיקומה שכן אחרת לא יהיה לנושים כל סכום משמעותי להיפרע ממנו".

עוד נכתב בבקשה כי במהלך שלושת החודשים האחרונים, ניהל המכון משא ומתן רציף ומתקדם ביותר עם גוף שביקש לתרום סכומי כסף משמעותיים למכללה ולסייע לה בניהול, תוך נטילת אחריות על עצמו לחלק ניכר מהחובות. עד אתמול, סברה העמותה, ברמה גבוהה של וודאות, כי גוף זה יזרים מיליוני שקלים לפעילות העמותה אך מטעמים, שלא ידועים למכללה, זה לא התאפשר.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker