מחפשים איזון בין בית לעבודה: "גם בני דור ה-Y מחפשים יציבות"

בפאנל מנכ"לים שהתקיים בכנס חשיפת דירוג החברות שהכי טוב לעבוד בהן, אמר דורון ספיר, מנכ"ל ויזה כאל: "צעירים רוצים לאזן בין בית לעבודה, ולשם כך זקוקים לבסיס יציב". יובל מטלון, מנכ"ל איביי ישראל: "עובדים פועלים מתוך תחושת ערך, ולכן שיעורי העזיבה נמוכים"

הילה ויסברג

דירוג 100 החברות שהכי טוב לעבוד בהן של מגזין TheMarker ו–BDI COFACE עומד השנה בסימן יציבות תעסוקתית: רבות מהחברות שהתברגו במקומות גבוהים בדירוג הן חברות שעובדיהן מאוגדים, ואחרות הן חברות גדולות וממוסדות, כמו גוגל, HP, בזק, ביטוח ישיר ומיקרוסופט.

"העובד הישראלי מחפש כיום קביעות במקום עבודתו", אמרה היום באירוע חשיפת הדירוג תהילה ינאי, מנכ"לית משותפת ב–BDI COFACE. "לכן, אנשים מעוניינים לעבוד בחברות מאוגדות - גם בכאלה שבהן פועלים ועדים שאנו נוטים לכנות 'כוחניים'. כמחצית מהחברות המאורגנות שמרו על מקומן בדירוג לעומת 2013, או אפילו עלו בדירוג. בעיקר ניכרת מגמת התחזקות בקרב גופי המגזר הציבורי, לרבות החברות הממשלתיות. להערכתנו, מגמה זו רק תתחזק ותלך בשנים הקרובות, בעיקר על רקע המצוקה שחווים בני 40 פלוס בשוק העבודה הנוכחי, שבו הם מופלים לרעה ומתקשים למצוא עבודה במקרה של פיטורים".

לדברי ינאי, חמשת הקריטריונים החשובים ביותר לעובד הישראלי במקום עבודתו הם תנאי שכר, יציבות תעסוקתית, יחסי עבודה, תנאים נלווים לשכר וקידום מקצועי - פרמטרים שסדרם משתנה בהתאם לגיל העובד ולתעשייה.

ד"ר איתי שילוני, מייסד ומנכ"ל חברת הייעוץ S2R ומרצה בבית הספר למינהל עסקים במרכז הבינתחומי הרצליה, אומר כי "במצב הנוכחי, כשהמשק רווי באי ודאות, אנשים מחפשים את אלוהים, כמו גם חוויה של שייכות ומשפחה. ארגונים שמקנים לעובדיהם תחושה 'משפחתית' - למשל, באמצעות מתן אפשרות לעבודה מהבית, הקמת מעון לפעוטות בתחומי המשרד ומתן תגמול ארוך טווח כאופציות - מגדילים את סיכוייהם להיחשב כמקומות עבודה מועדפים.

תהילה ינאי, מנכ"לית משותפת ב-BDI COFACEצילום: עופר וקנין

"ייתכן שאלה לא ארגונים שתורמים לעניין או לערך העצמי של העובדים במידה שניתן היה לצפות", הוסיף שילוני, "אך עובדים כיום מתעדפים יציבות על עניין. אני מניח שעובדים העומדים במקומם כיום, אינם מרגישים תקועים, אלא יציבים". 

בפאנל מנכ"לים שבו השתתפו יובל מטלון, מנכ"ל איביי ישראל, בועז צפריר, מנכ"ל רכבת ישראל, ודורון ספיר, מנכ"ל ויזה כאל, אמר ספיר שבניגוד לאמונה השגורה, גם עובדים צעירים, בני דור ה–Y (בני 20–30), מחפשים כיום יציבות בשוק סוער. "גם דור ה-Y מחפש אי של יציבות", אמר ספיר. "עובדים אלה מעוניינים באיזון בין בית לעבודה. הם רוצים לפתח עצמם באמצעות חוגים ותחביבים, וגם להימצא בחיק המשפחה. כדי להצליח לעשות זאת, הם זקוקים לבסיס יציב. לתפישתם, דווקא החברה היציבה היא שמאפשרת להם לממש את 'האני'". כשנשאל באשר לאפשרות שעובדיו יוחלפו בעתיד הלא־רחוק במחשבים, השיב: "אנשים מבינים שהאפשרות קיימת, אך הם לא מתעסקים בכך ביומיום. קידמה היא דבר קיים, שלא ניתן להתנגד לו. אנו חותרים לטיפוח עובדים בד בבד עם הכנסת טכנולוגיה לארגון".

מטלון התייחס לעניין העובדים המבוגרים, בני 45 ומעלה. "יש עובדים רבים שהתבגרו עם החברה", אמר. "לעובדים בני 45 פלוס יתרונות רבים: יש להם ניסיון רב וילדיהם גדולים". כשנשאל כמה עובדים כאלה יש באיביי, הודה: "אין הרבה". בהתייחס לשאלה כיצד הוא מתמודד עם היעדר היציבות היחסי בהיי־טק - כאשר סניף מקומי של תאגיד רב־לאומי כאיביי עשוי תיאורטית להיסגר באחד הימים, השיב: "עובדינו נהנו מתקופה ארוכה שבמהלכה לא התרחשו פיטורים - מה שמייצר תחושת יציבות". הוא הוסיף כי התרבות הארגונית בחברה מעודדת היקשרות ושביעות רצון ארוכת טווח: "התרבות היא של היעדר היררכיה והיא מעודדת שקיפות. העובדים פועלים מתוך תחושת ערך, ועובדים יכולים ליישם רעיונות רחבים - שלאו דווקא קשורים בתחומי האחריות הספציפיים לתפקיד. שיעורי העזיבה אצלנו נמוכים מאוד".

צפריר תקף את מודל הקביעות הנוקשה הרווח במגזר הציבורי, בחסות ארגוני עובדים שתחת ההסתדרות, אשר בו חושקים גם עובדים מהמגזר הפרטי. "המונופולים הממשלתיים, ששולטים במשאבים של המדינה, מדורגים גבוה בדירוג בזכות הקביעות המוקנית לעובדים", אמר. "קביעות צריכה להתקיים בכללי משחק אחרים - כך שיתאפשרו ניידות עובדים וניהול רציני. כיום, היכן שיש ואקום בניהול, נכנס ועד העובדים - ואז המנהל אינו מנהל כי אם מנוהל. עובדים במגזר הציבורי צריכים להיות מחויבים לקידום על פי תפוקה והכשרה, שאינו אוטומטי".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker