מוסף חג

בדרך לתשובה עוברים באוצר: הכירו את מועדון הרגולטורים הישראלי

הם מגיעים למשרדי הרגולטורים עם הרבה כישרון, אבל רובם עוברים אחר כך לעבוד אצל בעלי ההון ושוכחים מהקריירה הקודמת ■ מועדון הרגולטורים מהווה מקפצה אדירה לפורשים, מחליש את כוחם של הפקידים המכהנים ונותן מכה קשה לאינטרס הציבורי

רותם שטרקמן

איילת היא מנהלת מחלקה במשרד ממשלתי. היא נותנת את הנשמה בתפקיד ומשתכרת לא הרבה, פחות מ–10,000 שקל בחודש - כמקובל בשירות המדינה. אבל היא לא מתלוננת. היא אוהבת את העבודה, ורואה בשרשרת הניהול במשרד את פוטנציאל הקידום שלה בדרך לשינוי המצב החברתי בישראל.

מאז שנכנסה לתפקיד, מתמודדת איילת עם מגזר ציבורי כמעט מאובן וכללים מהמאה שעברה, אבל היא מצליחה גם לעשות לא מעט. איילת חרוצה, מחויבת לתפקיד ויצירתית, ונראה שגם מנהליה מבינים שהיא אחת ש"חושבת מחוץ לקופסה". במגזר הפרטי היא כבר עבדה בעבר. זה אמנם היה יותר טוב לכיס, אבל "לא עשה לה את זה".

עשו לייק וקבלו את מיטב כתבות TheMarker ישירות לפייסבוק

לאיילת שלושה ילדים קטנים ובן זוג, גם הוא עובד מדינה, שמחכים לה שתבוא לארוחת ערב. לפעמים היא באה. אבל בחלק מהערבים, אחרי שהילדים במיטות, היא חוזרת למשרד להשלים משימות. כשהאור במשרד נכבה באופן אוטומטי (חיסכון בחשמל), היא ממשיכה לעבוד תחת האור המרצד שבוקע מהמסך. את השעות הרבות שבהן היא עובדת מהבית - אף אחד לא סופר.

גם על איילת לוחץ יוקר המחיה. יש להם במשפחה שתי מכוניות (אחרת בלתי־אפשרי להתארגן עם הילדים) ודירה קטנה. רק על הגנים הם מוציאים שלושת רבעי משכורת. כדאי להעריך את איילת - אבל אין מה לרחם עליה, זה בסך הכל מה שהיינו מצפים מהעובדים שהמסים שלנו מממנים את משכורתם.

גם אודי ניסן היה עובד ציבור שעשה כמה תפקידי ניהול בהצלחה. גם הוא עבד שעות רבות מעבר לפרוטוקול, וגם הוא שירת מטרות נעלות. אלא שבינו לבינה נוצר פער עצום של פוטנציאל השתכרות: בעוד שהמשרד שבו ניסן עבד הוא משרד החלומות. זה שאחראי על הקופה ומנהל מגעים ועסקים עם שועי עולם - המשרד שבו עובדת איילת אמנם חשוב, אבל לא מעניין טייקונים ובנקאים. לכן היא לעולם לא תקבל ג'וב ששווה מיליונים, כמו הג'וב שחיכה לניסן מיד כשהחליט לקפוץ למגזר הפרטי. ב–2013 קיבל ניסן ממעסיקו החדש, המיליארדר יצחק תשובה, שכר שנתי של 3.2 מיליון שקל. הקליטה של ניסן אצל תשובה דוקרת את העין. בתקופת כהונתו בתפקיד הממונה על התקציבים באוצר הוא היה שותף, בין השאר, לרפורמה בהגדלת הכנסות המדינה בשוק האנרגיה.

יוצא האוצר המוכר ביותר בשוק ההון דווקא לא עובד אצל תשובה - אלא אצל משפחת עופר: ניר גלעד, שהיה החשב הכללי באוצר באחת התקופות הנוראות של כלכלת ישראל. מאז שדילג לשוק הפרטי, הוא גרף סכום של כ–100 מיליון שקל. כמו ניסן, גם גלעד היה מעורב בתפקידו הציבורי בעסקות עם המשפחה שאותה הוא משרת כיום. האם השניים היו נוחים במיוחד למעסקיהם הנוכחיים? כמובן שלא, אבל זה לא ממש משנה.

אבל רגע, דווקא ניסן היה בעבר נגד שכר גבוה במיוחד למנהלים. לפני ארבע שנים הוא אמר כי "שכרם של חלק מהבכירים בחברות הציבוריות הוא חזירות". האם הוא התכוון גם למי שעושה 3.2 מיליון שקל בשנה על 80% משרה (עוד בלוף של מנהלים בכירים)? כנראה שכן, אבל הכסף הגדול מסנוור. וחוץ מזה, אפשר להעריך שגם הוא לא התכוון להציע צעד מעשי להורדת מפלס החזירות. להלן המשך הדברים של ניסן: "אני מקווה שלא נגיע לצעדים חקיקתיים. צריך להכניס לנושא שכר המנהלים יותר היגיון, ביקורת ושקיפות ציבורית. התערבות ישירה יותר, למשל על ידי מדרגות מס חדשות, היא בעייתית, ואנחנו דנים בנושא". בקיצור אל תדאגו - אני אולי מדבר יפה נגד, אבל לא מתכוון לעשות כלום.

בישראל 2014, העבודה באוצר (ובייחוד באגף התקציבים, החשב הכללי והממונה על שוק ההון והביטוח) ובעוד מקומות במועדון הרגולטורים, כמו רשות ניירות ערך והפיקוח על הבנקים בבנק ישראל - מספקת ידע וקשרים ששווים המון.

מבנה המשק הריכוזי הישראלי שולח כמעט את כל הפקידים הבכירים והמפקחים לגופים שאתם ניהלו מגעים בעבר. רובם נקיי כפיים ומוכשרים, אבל בסופו של דבר הם מתגלגלים למקומות שבהם הם משרתים את האינטרסים הצרים של ההון הגדול - ושוכחים מהקריירה הקודמת שלהם. זה מטיל צל על עברם, ופוגע ביכולת של מי שנשאר במערכת להיאבק ולהוביל רפורמות מבניות.

עשו לייק וקבלו את מיטב כתבות TheMarker ישירות לפייסבוק

גם מנכ"לית האוצר הנוכחית, יעל אנדורן, יכולה יום אחד להיות אודי ניסן (או ניר גלעד) ולעשות מיליונים. אחרי הקדנציה אצל יאיר לפיד היא צפויה להיחטף על המגזר העסקי. ולכן זה קצת מפתיע שהיא לא רק מדברת על חזירות - אלא גם מובילה מגבלות על שכר הבכירים. חבל שמדובר בשינוי מינורי, אך יש לקוות שהוא רק ההתחלה. אנדורן כנראה מבינה שהנזק שעושים גלעד וניסן למערכת הציבורית הוא עצום, ושישראל המודרנית צריכה לטפח הרבה יותר אנשים כמו איילת, ולאפשר לאנשים כמו ניסן וגלעד להשתולל קצת פחות.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker