"קשישים רבים רוצים לעבוד ולא יכולים - בגלל חסמים"

לדברי חברי הוועדה להתמודדות עם הזדקנות האוכלוסייה, עובדים מבוגרים לא מועסקים בגלל תדמית שלילית והיעדר כדאיות כלכלית - בגלל מס בשיעור 60% על קצבת הזקנה

הילה ויסברג
הילה ויסברג

75% מהאזרחים הוותיקים בישראל - מי שנמצאים בסביבות גיל פרישה (62 נשים; 67 גברים) - מעוניינים להמשיך ולעבוד, אך רק 16% אכן מועסקים, וזאת בגלל שורה של חסמים חברתיים וכלכליים; כך עולה מנתונים של הוועדה הבין־משרדית להתמודדות עם הזדקנות האוכלוסייה, שהוצגו אמש בפני הממשלה.

בוועדה שותפים פרופ' יוג'ין קנדל, ראש המועצה הלאומית כלכלה, השר לאזרחים ותיקים אורי אורבך, מנכ"ל המשרד גלעד סממה וכן נציגים של משרדי ממשלה וגופים רלוונטיים. עוד עלה מנתוני המועצה הלאומית לכלכלה שגברים (המשתכרים שכר ממוצע) הממשיכים לעבוד במשרה חלקית במשך שלוש שנים אחרי גיל הפרישה, יגדילו את קצבת הפנסיה ב–19%, מ–4,600 שקל בחודש ל–5,460 שקל בחודש. במלים אחרות, העלאת גיל הפרישה תביא לגידול בקצבה הפנסיונית של אזרחים עובדים.

הוועדה הציגה ממצאים עיקריים והמלצות לממשלה - שצפויות להיות מתורגמות לחקיקה בקרוב - על רקע התארכות תוחלת החיים בישראל, שלה השלכות כלכליות משמעותיות כמו הישענות של קשישים רבים על הטבות סוציאליות מידלדלות. על פי נתוני האוצר, שהוצגו בפני הממשלה, ההוצאה הציבורית של המדינה על זקנה (10.2% כשיעור מהתמ"ג) - קצבת זקנה, פנסיה תקציבית ובריאות - ב–2009 צפויה להגיע ל–11.9% מהתמ"ג ב–2029; "גידול שהוא שווה ערך להרחבת הגירעון בתקציב 2013 בכ–16 מיליארד שקל". אחד הפתרונות המוצעים להתמודדות עם מגמה דמוגרפית זו היא עידוד תעסוקת אזרחים ותיקים. צעד זה ילווה בהמשך, ככל הנראה, בהעלאת גיל הפרישה - אך לא על כך מדובר בוועדה.

בתחום התעסוקה, הוועדה מצאה כי קשישים רבים אינם עובדים בגלל חסמים, לא בגלל היעדר רצון. חסם ראשון, מסביר סממה, הוא סטיגמות כלפי עובדים מבוגרים והחסם השני הוא היעדר תמריץ כלכלי לצאת לעבודה, בשל הטלת מס גבוה (60%) על קצבת הזקנה.

רבים מהם מעוניינים להמשיך ולעבוד. קשישים מנצלים את גיל הזהבצילום: רויטרס

על פי סממה, הוועדה יוצאת מנקודת הנחה שהסרת חסמים לתעסוקת אזרחים ותיקים "תכשיר את הלבבות להעלאת גיל הפרישה". עם זאת, סממה הדגיש כי ההמלצות אינן נוגעות בסוגיית העלאת גיל הפרישה, שכן "המנדט שלנו אינו לעסוק בגיל פרישה, אלא לעודד תעסוקת מבוגרים לאחר גיל פרישה. גישת המשרד היא שלא ניתן להעלות את גיל הפרישה ללא אבחנה".

על החסמים אומר סממה: "קיימת סטיגמה כלפי עובדים מבוגרים, שלפיה הם אינם מסוגלים לעבוד בצורה מיטבית, וחשוב לשנות אותה. מהנתונים עולה כי לאחר פרישה, מבוגרים נהנים בממוצע מעוד 15 שנה של חיים פעילים".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker