היזהרו ממנכ"לים מתוך המשפחה

מחקר מגלה: מנכ"לים שהם בני משפחה עובדים הרבה פחות שעות לעומת הקולגות

טלי חרותי-סובר
שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה

מחקר בינלאומי שפורסם לפני שנתיים במגזין Organizational Leadership הראה כי ניהולן של חברות בידי מנכ"ל שהוא בן משפחה, בעיקר בן בכור של המייסד, חלש במיוחד לעומת ניהול חברות שבהן למנכ"ל שאין קשר משפחתי לבעלים.

מחקר נוסף ומעניין, המתפרסם ממש בימים אלה, מספק סיבה אפשרית: מנכ"לים שהם בני משפחה עובדים הרבה פחות שעות לעומת הקולגות. "הנתון הזה חשוב", מסבירה החוקרת, גבריאלה סדון מבית הספר למינהל עסקים של הרווארד, "מכיוון שקיים קשר מובהק בין שעות עבודה ארוכות לפריון העבודה ולביצועי החברות".

צילום: דרימסטיים

למה מנכ"לים בני משפחה מרשים לעצמם לעבוד פחות? "מדובר בקבוצה מעניינת ביותר", אומרת סדון בראיון לאתר האוניברסיטה. "מצד אחד היינו מצפים לראות מחויבות גדולה לחברה, שמאכילה את בני המשפחה שלהם, אך מצד שני, מנכ"ל שאינו בן משפחה מכיר היטב את המקל הצמוד לגזר: אם לא יוכיח ביצועים טובים - הוא יפוטר. כשמדובר בבן משפחה, הרבה פחות נוח להזיז אותו מכיסאו, בעיקר כשההנהלה מורכבת מבני משפחה".

המחקר, שאותו ערכה סדון עם קולגות מלונדון ביזנס סקול ואוניברסיטת קולומביה, החל בהודו, אך התרחב לברזיל, צרפת, גרמניה, אנגליה וארה"ב. בסך הכל נבדקו במשך שלושה חודשים לוחות הזמנים של יותר מ–1,000 מנכ"לים, חלקם בני משפחה וחלקם חיצוניים (או מקצועיים, כפי שמכנה אותם סדון). התוצאות חזרו על עצמן בכל המדינות: מייסד החברה, בהיותו מנכ"ל, בילה בה 8% פחות שעות ממנכ"ל חיצוני. בן הדור השני, היורש, עבד "רק" 6.6% פחות. בברזיל הפער גדול במיוחד – מנכ"לי הבית עבדו 11% פחות מהמנכ"לים החיצוניים בשני המקרים.

עוד גילה המחקר כי עלייה של 1% במספר השעות השבועיות הביא לעלייה של 1.04% בפריון הייצור לשנה, וכן לעלייה של 1% במחזור המכירות של החברה במשך חמש שנים.

האם ייתכן שבני המשפחה היו פשוט יעילים יותר? "לא נמצאה כל הוכחה ליעילות גבוהה יותר בעבודה של בני המשפחה לעומת המנכ"לים המקצועיים", אומרת החוקרת, "גם לא ראינו הבדל יוצא דופן בהאצלת סמכויות בין שני סוגי המנכ"לים. המנכ"לים החיצוניים פשוט עבוד יותר".

בחלקו השני של המחקר הלכו החוקרות צעד אחד קדימה ובדקו איך משפיעים גורמים חיצוניים על שעות העבודה של המנכ"לים משני הסוגים. הגורמים שנבחרו היו מזג אוויר קשה (מונסון, שלג או סערות) ומשחק ספורט לאומי שהופך לחגיגה כללית כמו משחק קריקט חשוב בהודו, או הסופרבול האמריקאי. גם כאן היו התוצאות מעניינות: בעוד במזג אוויר קשה בילו בני המשפחה בעבודה 5.4% פחות מביום רגיל, המנכ"לים החיצוניים דווקא עבדו 3.8% שעות יותר מביום רגיל.

בימים שבהם נערכו אירועי ספורט גדולים, כולם יצאו מוקדם יותר מן המשרד, אבל בעוד בני המשפחה פשוט עבדו פחות שעות באותו יום, המנכ"לים המקצועיים הגיעו מוקדם יותר ופיצו על השעות החסרות.

למה זה קורה? ייתכן שהסיבה לכך היא שבני המשפחה פשוט יכולים להרשות לעצמם את מה שמנכ"ל חיצוני־מקצועי לא יכול. האם זה טוב לחברה? כנראה שלא. "כשאנחנו פוגשים מנכ"לים שמגיעים למשרד פחות ופחות, אבל לא עוזבים לגמרי, ברור לנו שהם לא עושים את זה בשביל המשכורת או מקסום הרווחים", מסכמת סדון. "בשמירה על התפקיד יש רווח משני כלשהו, שאותו אנחנו משאירות למחקר הבא".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker