60% משליחי משרד החוץ לחו"ל משתכרים יותר מ-40 אלף שקל בחודש

השכר הממוצע של 370 שליחי משרד החוץ בחו"ל - כ45 אלף שקל ברוטו בחודש ■ תלושי שכר שהגיעו לידי TheMarker מגלים כי שכרם של עובדי משרד החוץ גבוה מזה שהציגו העובדים השובתים, אך גם אינו גבוה כפי שהציג שר החוץ, אביגדור ליברמן ■ לדוגמה, שני שגרירים באירופה משתכרים בממוצע כ-8,300 יורו נטו

שרון שפורר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
שרון שפורר

השכר החודשי הממוצע ברוטו של 370 עובדי משרד החוץ השוהים בחו"ל כיום הוא כ–45 אלף שקל ואינו כולל הוצאה ממוצעת של כ–12,800 שקל לעובד על שכר דירה, הוצאות על טיפולים רפואיים, הוצאות על טלפון, על רכבי יוקרה לחלקם (כמו ב.מ.וו 5 או אאודי 6 ו–7) ועל שכר לימוד לילדים (ממוצע של כ–40 אלף דולר בשנה לעובד). בתקופת שהותם של עובדי משרד החוץ בחו"ל, השכר החודשי ברוטו של כ–60% מהם עולה על 40 אלף שקל.

נתונים אלה נחשפים על רקע סכסוך העבודה בין עובדי משרד החוץ וההסתדרות לבין המדינה (משרד האוצר ומשרד החוץ). סכסוך זה הוביל לשביתה חסרת תקדים של כלל עובדי המשרד - כ–1,000, בישראל ובחו"ל, להפגנה של העובדים מול הכניסה למשרד החוץ בירושלים ולמתקפה חסרת תקדים של שר בישראל על עובדי משרדו.

"שליח פיצה משתכר יותר משליח משרד החוץ", טענו נציגי המשרד ובהם השגרירים בנפאל ובאורוגוואי בראיון ל–TheMarker שלשום. שגריר ישראל בנפאל, חנן גודר, אף תקף את המדינה בחריפות וטען כי "צעירים שנשארים במשרד החוץ הם אידיוטים".

שר החוץ לא לקח את הדברים ללב. ליברמן אמר אתמול על עובדיו: "הוריתי להנהלת המשרד לנתק כל קשר עם ועד העובדים כל עוד הם חוסמים את שערי הכניסה (למטה משרד החוץ בירושלים, ש"ש)". הוא טען כי "אין שום בשורה לעובדים הזוטרים והחלשים במשרד החוץ. חלק מהדרישות אבסורדיות ודואגות רק לחזקים. משכורות השגרירים נעות בין 10,000 יורו ל–10,000 דולר בחודש - תלוי במקום - לא כולל הוצאות ייצוג והוצאות בית".

ועד העובדים מצדו הכחיש אתמול את המספרים שבהם נקב ליברמן וגם את המספרים שהועברו לו על ידי TheMarker: "נשמח לאמץ את הנתונים האלה בחום ובחפץ לב. מדובר בסכומים בדיוניים ותלושים מהמציאות. לפני שבוע טענו פקידי האוצר ששכרנו הממוצע הוא 17 אלף שקל, אתמול טענו שהסכום הוא 20 אלף, וכעת מדברים על 21 אלף. אותם נציגים סירבו לתת נתונים למגשר בהליך במשך שבעה חודשים.

עובדי משרד החוץ במהלך השביתה בחודש אפרילצילום: אוליבייה פיטוסי

"המציאות העגומה האמיתית מציגה תמונה אחרת: דיפלומט מתחיל נאלץ להסתפק בשכר של 5,500 שקל. כעבור עשור יגיע שכרו לכ–9,000 שקל. היות ודיפלומטיה היא עסק משפחתי, ובנות/ בני הזוג נאלצים לוותר על קריירה בשל השליחויות הרבות, משפחות הדיפלומטים נאלצות לחיות ממשכורת אחת וכך גם מפנסיה אחת".

ועד העובדים ביקש להזכיר כי שכר הלימוד בחו"ל גבוה מבישראל, שילדים בישראל זכאים לחוק חינוך חובה חינם וכי הוצאות הדירה וכלי הרכב נקבעות על פי שיקולי ביטחון וייצוגיות על ידי המדינה. רק השגרירים מקבלים כלי רכב והם משלמים זקיפת שווי רכב גבוהה מהמקובל בשירות המדינה.

לידי TheMarker הגיעו תלושי שכר של שני שגרירים באירופה וקונסול בארה"ב שלפיהם האמת נמצאת איפשהו בין גרסת עובדי משרד החוץ לבין גרסתו של ליברמן: השכר של השגרירים הוא כ–8,300 יורו בממוצע והשכר של הקונסול - כ–7,700 יורו.

"במשרד החוץ יש הרבה בעיות מבניות"

בעוד שהשכר של עובדי המשרד בחו"ל שהגיע לידי TheMarker נטה יותר לעבר גרסתו של השר ליברמן, הרי שבישראל גילה תלוש שכר נוסף כי קונסול לשעבר בעל ותק של שלוש שנים, ולכן גם דרגת שכר נמוכה, השתכר בחו"ל שכר ברוטו של כ–44 אלף שקל, אבל אחרי שחזר לישראל שכרו ירד לכ–9,600 שקל בממוצע.

אחד התלושים, של שגריר במדינה אירופית, חושף כי שכר הברוטו של אותו שגריר מגיע ל–9,100 יורו ומזנק לכ–15 אלף יורו אחרי תוספות שונות הכוללות בין היתר "תוספות ייצוג" ו"תוספת אחזקת בית". בשורה התחתונה, לאחר ניכויים, הוא מגיע לכ–8,500 יורו.

משרד החוץ מוציא מדי שנה כ–19 מיליון שקל עבור דמי ייצוג (דמי אירוח, למשל הוצאות על מזון) ובממוצע לעובד כ–4,200 שקל בחודש. עבור דמי אחזקת בית (למשל הוצאות על ניקיון) מוציא המשרד עוד כ–6.5 מיליון שקל בחודש, ובממוצע לעובד - כ–3,000 שקל בחודש. דמי אחזקת הבית ניתנים למחצית מהעובדים בחו"ל, בדרך כלל לבכירים שבהם ובמקביל לדמי הייצוג.

אחת הבעיות בהסכם של המדינה עם עובדי משרד החוץ היא כי עד היום אלה לא נדרשו לפרט את הוצאותיהם, למשל, זהות האורחים, כמות האורחים, מטרת האירוח, ולהציג קבלות בנוגע לרכישות. דמי אחזקת בית ותוספות אלה, בניגוד לעובדי שירות המדינה למשל, ניתנות להם על פי הצהרה בלבד. עובדי משרד החוץ מסרבים להגיש פירוט למשרד החוץ בנוגע להוצאות אלה.

סכסוך העבודה במשרד החוץ שהגיע השבוע לשיא, החל במארס 2013 עם דרישת 370 עובדי משרד החוץ השוהים בחו"ל, ובהם השגרירים הבכירים ביותר, לשיפור בתנאי שכרם. שכרם הממוצע ברוטו של העובדים בחו"ל גבוה פי שניים ושלושה מיתר העובדים השוהים בישראל. שכרם הממוצע ברוטו של העובדים בישראל נע בין 13 אלף שקל ל–21 אלף שקל.

גורם הבקי בסכסוך העבודה במשרד החוץ גילה אתמול אמביוולנטיות ביחס אליו: "עובדי משרד החוץ לא מסתובבים כל היום בקוקטיילים ולא הייתי מתחלף עם כל אחד מהם. אי־אפשר למצוא כאן שחיתויות כמו בנמל אשדוד - וחשוב לומר זאת. עם זאת, גם לא הייתי ממהר לרחם עליהם. במשרד החוץ יש הרבה בעיות מבניות שעולות לקופת המדינה הרבה כסף".

אתמול בערב התכנסו נציגי העובדים וההסתדרות וכן נציגי משרדי החוץ והאוצר לישיבת חירום מרתונית בניסיון לפתור את הסכסוך במסגרת הליך גישור שמנהל השופט בדימוס סטיב אדלר.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker