עם פנסיה נמוכה ותוחלת חיים ארוכה: "נשים מוחלשות ועניות"

דו"ח חדש של מרכז מהות מעלה שוב נקודה כאובה בשוק העבודה הישראלי ■ החוקרת יערה בוקסבאום, שערכה את המחקר עם מיכל מגן: "הבעיה מתחילה שנים רבות לפני גיל הפרישה, שכן שוק העבודה פולט מתוכו נשים בגיל הרבה יותר צעיר"

טלי חרותי-סובר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
טלי חרותי-סובר

דו"ח חדש של מרכז מהות מעלה שוב נקודה כאובה בשוק העבודה הישראלי: נשים אינן מגיעות לגיל הפרישה מוכנות לשנים הרבות שעוד מצפות להן ללא עבודה. הפנסיה שלהן נמוכה יחסית לזו של גברים, בעוד תוחלת חייהן ארוכה יותר.

לצפייה בסמארטפונים ובטאבלטים

"הבעיה לא מתחילה בגיל 62, שבו נשים רשאיות לקבל קצבת זיקנה ותשלומי פנסיה", אומרת החוקרת יערה בוקסבאום, שערכה את המחקר עם מיכל מגן. "הבעיה מתחילה שנים רבות קודם לכן, שכן שוק העבודה פולט מתוכו נשים בגיל הרבה יותר צעיר. לפי נתוני למ"ס, בקבוצת הגיל 60–64 עובדים בישראל 71% מן הגברים ורק 48% מן הנשים, ובקבוצת הגיל 55–59 עובדים 79% מן הגברים לעומת 66% מן הנשים, וגם אז הנשים מרוויחות פחות מגברים.

"הנתון הזה מוכיח, בין היתר, כי יותר ממחצית הנשים מגיעות לגיל שבו הן יכולות להתחיל לקבל קצבת זיקנה (אותו גיל שרוצים כעת להעלות ל–64), לאחר שהן לא עובדות כבר שנים, מה שמשפיע מאוד על גובה הפנסיה שאותה יקבלו בהמשך. מדובר בנשים מוחלשות ועניות, שדחיית גיל קבלת הקצבה תהפוך אותן לעניות עוד יותר".

ב–18 במארס ייערך בכנסת כנס מיוחד שיזמה ח"כ מיכל רוזין ממרצ, שידון בבעיה. לדבריה, כדי לשמור על יותר נשים בגיל מבוגר בשוק העבודה (ובכך להבטיח להן תשלומי פנסיה גבוהים יותר), יש להפריד בין גיל קבלת תשלומי קצבת הזיקנה לגיל הפרישה עצמו, ואף לבטל את חובת הפרישה ולאפשר למי שרוצה להמשיך לעבוד לעשות זאת.

במקביל, אומרת רוזין, יש לייצר מסלולי הכשרה שיאפשרו מעבר קל בין קריירות במשך החיים. "תקציב ההכשרה המקצועית של משרד הכלכלה קטן מאוד ולא מאפשר לגברים ולנשים לעבור ממקצוע אחד לאחר כדי להישאר רלוונטיים בשוק העבודה גם בגיל מבוגר".

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker