עיריית ירושלים תפצה בעשרות אלפי שקלים עובדות שהופלו בשכרן

השופטת קבעה כי דרגת הנשים תושווה לזו של הגברים וכי הן יקבלו את רוב תוספות השכר שקיבלו הגברים, כמו תוספת אחזקת רכב

הילה ויסברג

בפסק דין תקדימי שניתן אתמול בבית הדין לעבודה בירושלים, קבעה נשיאת בית הדין, השופטת דיתה פרוז'ינין, שהפערים שנמצאו בין שכרן של שתיים מעובדות העירייה לשכר הגברים שעובדים לצדן בתפקידים דומים אינם מוסברים, ולפיכך נוגדים את חוק שכר שווה לעובדת ולעובד.

השופטת קבעה כי דרגת הנשים תושווה לזו של הגברים וכי הן יקבלו את רוב תוספות השכר שקיבלו הגברים, כמו תוספת אחזקת רכב. כן נקבע כי העובדות יפוצו רטרואקטיבית על פערי השכר - פיצוי שמגיע לעשרות אלפי שקלים לכל עובדת. בנוסף, השופטת קיבלה את עמדת נציבות שוויון הזדמנויות בעבודה במשרד הכלכלה, שהצטרפה לתביעה, כי על עיריית ירושלים לחקור את פערי השכר בעירייה ולהציע צעדים אופרטיביים לצמצומם. המחקר יוצג בתוך כשנה בפני הנציבות.

התובעות, שיוצגו בידי עו"ד אפרת דויטש משדולת הנשים, הן גלית קידר ודפנה אילוז, עובדות כוח אדם באגף התברואה בעירייה זה 20 שנה. השתיים גילו כי שכרן נמוך בכ–30% משכר הגברים שלצדן, המבצעים את אותו התפקיד. ב–2010 הוגשה תביעה נגד העירייה. לתביעה הצטרפה הנציבות, על רקע החשד שבאגף התברואה בעירייה קיימים פערי שכר בין גברים לנשים, בניגוד לחוק שכר שווה לעובדת ולעובד ולחוק שוויון ההזדמנויות בעבודה. השופטת קבעה כי העובדות לא יפוצו לפי חוק שוויון הזדמנויות, שכן לטענתה לא הופלו במכוון על בסיס מינן.

ניר ברקת, ראש עיריית ירושליםצילום: תומר אפלבאום

פערי השכר, כך התברר, נבעו מדירוגים מינהליים שונים ומתוספות שכר שניתנו לעובדים, אך לא לעובדות. "אף שהתפוקות והעיסוק של הנשים במחלקה דומים לאלה של הגברים, ו(התפוקות) אף עולות על אלו של הגברים, נמצאו פערים בלתי מוסברים בין השכר המשולם לעובדי מחלקת התברואה לבין זה המשולם לעובדות", כותבת הנשיאה פרוז'ינין. "לא נמצא הסבר לפער הדרגות, למרות הוותק וההשכלה הדומים, ולתשלום התוספת לגברים ולא נשים".

העירייה טענה כי השכר המשולם לעובדיה משולם לפי הסכמי השכר וההסכמים המקומיים החלים עליהם, ופערי השכר נבעו מכך שהעובדות הן עובדות המינהלה ואילו העובדים עובדי המוסך. אי לכך, מדובר בעובדים המשתייכים לשתי קבוצות שוויון שונות. השופטת לא קיבלה את הטענה וקבעה כי "כאשר עובדים נדרשים לאותם כישורים, אותה רמת מאמץ ואותה מיומנות, מדובר בעבודות בעלות ערך שווה שהעובדים בהן זכאים לשכר שווה".

"זהו פסק דין מכונן, בעל חשיבות מרחיקת לכת. בעיני זהו 'פסק דין אליס מילר של המגזר הציבורי'", אומרת עו"ד דויטש. "פסק הדין מכיר ומגנה את עיוותי השכר המייצרים פערי שכר במגזר הציבורי. העיוותים האלה נבנים נדבך מעל נדבך. בעוד שבמגזר הפרטי קל להראות פערי שכר, כי החוזים הם אישיים ולפיכך השכר משתנה מאדם לאדם, במגזר הציבורי, פערי שכר בלתי מוצדקים קשים יותר להוכחה".

עו"ד אינה סולטנוביץ'־דוד, נציגת הנציבות בתביעה, מוסיפה שמדובר בתביעה ראשונה של הנציבות שבה בית הדין מורה על הגוף הנתבע לערוך בדיקת שכר רוחבית ולנקוב בצעדים שיינקטו לתיקון פערי השכר. הייחודיות גם נובעת מכך שיש יחסית מעט תביעות העוסקות בפערי שכר.

"נשים לא בהכרח מודעות לפערי השכר שבינן לבין הקולגות הגברים", אומרת סולטנוביץ'־דוד. "בנוסף, נשים חוששות לפעול מול המעסיק שלהן. הנציבות תמשיך לעקוב אחר ביצוע פסק הדין כדי לוודא שהעירייה תפעל לבחינת הפערים ולתיקונם".

מעיריית ירושלים נמסר בתגובה: "אפליה בשכר בין נשים לגברים הינה דבר שנוגד את מדיניות העירייה והעירייה תפעל בכל דרך למנוע אפליה כזו ככל שתתגלה כזו. לשם השגת מטרה חשובה זו, העירייה פועלת בשיתוף פעולה מלא ובשקיפות מלאה, עם הנציבות לשוויון הזדמנויות בעבודה במשרד הכלכלה, תוך קיום פגישות עבודה שוטפות עם נציגיה.

"בהתייחס לפסק הדין יודגש כי טענות העירייה לעניין תשלום תוספות שכר מקומיות, אשר השתלמו לעובדים טרם הסכם 99', התקבלו במלואן והתביעה לשלם רכיבים אלו לעובדות נדחתה. כך גם נדחתה התביעה בפן של חוק שוויון הזדמנויות בעבודה. עם קבלת פסק הדין בעירייה, נלמד את האמור ביתר סעיפיו ונפעל על-פיו".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker