על אף הביקורת: תוארך כהונת מנהלת הרשות לקידום מעמד האשה

הממשלה צפויה לאשר היום את בקשתו של ראש הממשלה להאריך בשנתיים את כהונתה של ורד סויד ■ רק בשבוע שעבר
פירסם מבקר המדינה דו"ח שלפיו הרשות לא גיבשה מדיניות להגברת הייצוג של נשים במגזר הציבורי, כנדרש בחוק

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

הממשלה צפויה לאשר היום את בקשת ראש הממשלה, בנימין נתניהו, להאריך את כהונתה של ורד סויד, מנהלת הרשות לקידום מעמד האשה. סויד סיימה בסוף ינואר קדנציה ראשונה של ארבע שנים בתפקיד. לפי החוק, ניתן להאריך את כהונתה בארבע שנים נוספות, אך נתניהו ביקש מהממשלה להאריך את הכהונה בשנתיים בלבד.

הרשות לקידום מעמד האשה שבמשרד ראש הממשלה הוקמה ב–1998. לפי החוק, מטרת הרשות היא לקדם את מעמד הנשים בישראל ולהביא לתיאום בין הגופים הממשלתיים והחוץ־ממשלתיים הפעולים לקידומו.

לכבוד יום האשה הבינלאומי, שחל אתמול, פירסם באחרונה מבקר המדינה דו"ח מיוחד שקובע כי נשים במגזר הציבורי סובלות מתת ייצוג, למרות בג"ץ מ–1959 וחוקים שחוקקה הממשלה במטרה ליצור ייצוג הולם במשרדי הממשלה.

הדו"ח מצביע על הסיבות לייצוג הנמוך של נשים: "ממשלות ישראל לדורותיהן לא פעלו ליישום חובת הייצוג ההולם: הן לא גיבשו מדיניות לאומית ברורה ומוצהרת בנושא ולא קבעו יעדים לייצוג הולם של שני המינים בשירות המדינה; הן לא קבעו דרכים לעודד השגת ייצוג הולם ולא קבעו מנגנונים לאכיפת דרישות החוק. אף שבסמכות ראש הממשלה להתקין תקנות לחוק שירות המדינה (מינויים), הדבר לא נעשה. כל אלה נותרו בגדר הצהרה גרידא, שלא הולידה פתרון אפקטיבי לבעיה".

בהמשך מותח הדו"ח ביקורת ישירה כלפי הרשות למעמד האשה, וקובע: "לפי חוק הרשות לקידום מעמד האשה, התשנ"ח 1998, על הרשות לגבש ולהביא לממשלה לאישור מדיניות בתחומי פעולתה, בהם קידום מעמד האשה, קידום השוויון בין המינים וביעור האפליה נגד נשים. מדיניות הרשות, כפי שאושרה בידי הממשלה, תחייב את משרדי הממשלה. הבדיקה העלתה כי הרשות לא גיבשה מדיניות כאמור ולא קבעה תוכנית פעולה בנושא". האשמה זו חמורה במיוחד על רקע העובדה שגם באתר משרד ראש הממשלה נטען שסעיף מרכזי בפעולת הרשות הוא "קיום מעקב ובקרה לגבי פעילות משרדי הממשלה בתחום מעמד האשה".הדו"ח גם מותח ביקורת על פעילותן של הממונות על מעמד האשה במשרדים השונים. גם התפקיד הזה מוגדר בדו"ח כריק מתוכן.

"כללית", אומר גורם המכיר את הנושא, "אין תחושה שמשרד ראש הממשלה מתייחס לרשות בכבוד הראוי, הן ברמת התקציבים והן ברמת הדמויות העומדות בראשה. בהרבה מובנים מדובר בעלה תאנה, ואולי זו הסיבה לכך שנשים חזקות ובעלות אמירה אינן מתמודדות על התפקיד, וחבל".

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker