שינוי כיוון: יותר ויותר גברים מוכנים לוותר על קידום בעבודה למען המשפחה

מחקר חדש חושף: הגבר הישראלי משנה את העדפותיו ומוכן לוותר בנושאים הקשורים לקריירה כדי לבלות יותר עם המשפחה ■ בין הנתונים המפתיעים: 51% מהגברים יעבדו במקום שהם לא אוהבים למען המשפחה ו-33% מהגברים ישנו מקצוע למען בני משפחתם ■ עורכת המחקר: "לאפשר להם ליהנות מפריווילגיות הוריות שניתנות כיום רק לנשים"

הילה ויסברג
הילה ויסברג

גברים בישראל מוכנים לעשות ויתורים בתחום הקריירה כדי להיות מעורבים יותר בגידול הילדים. מחקר חדש, שערכה פרופ' דליה מור, המשמשת ראש בית הספר למדעי ההתנהגות במסלול האקדמי המכללה למינהל, חושף נתונים מפתיעים באשר להעדפות של גברים ישראלים בשנת 2014. המחקר מצא, למשל, כי יותר ויותר גברים מוכנים לקצץ בשעות העבודה שלהם ולוותר על קידום, במטרה להשקיע יותר במשפחה.

המחקר נערך בקרב כ-850 גברים ונשים מכל קשת האוכלוסייה. על פי המחקר, 70% מהגברים מוכנים לצמצם את שעות העבודה למען המשפחה; 28% מהגברים מוכנים לעזוב מקום עבודה שממנו הם מרוצים למען המשפחה; 51% מהגברים מוכנים להישאר במקום עבודה שבו הם לא מרוצים למען המשפחה; 33% מהגברים מוכנים לעזוב מקצוע למען המשפחה; ו-29% מהגברים מוכנים לוותר על קידום אם המשמעות היא פגיעה במשפחה.

המחקר בחן גם אם עבודות שונות בתחום הבית והטיפול בילדים נתפשות בעיני גברים ונשים כנשיות בעיקרן, או כגבריות בעיקרן. הממצאים, כמו בשאלות הקודמות, מפתיעים: המשתתפים דירגו את עבודות הבית בדירוג של 1 עד 6 (1 נשי מאוד ו-6 גברי מאוד). המשתתפים קבעו כי שטיפת כלים, ניקוי חלונות, שטיפת רצפות, הכנת שיעורי בית וליווי לטיולים הן עבודות בית גבריות ולא נשיות.

מוכנים לוותר על קידום למען המשפחהצילום: dreamstime

"אם הגבר הישראלי סבר בעבר כי תפקידו לפרנס, בעוד שתפקידה של האישה הוא לגדל את הילדים, הרי שהיום הוא רואה עצמו כשותף לחיי המשפחה והכלכלה המשפחתית, ועל כן הוא מוכן לשלם מחירים בתחום הקריירה כדי להירתם למשפחה, כפי שעושות גם חלק מהנשים", מסבירה מור. "המטרה כעת היא שלא רק שגברים ונשים יתפשו את עצמם כשותפים שווים, אלא שהחברה כולה תתייחס גם לגברים כהורים, ותאפשר להם ליהנות מפריווילגיות הוריות שניתנות לנשים".

תגובות

הזינו שם שיוצג כמחבר התגובה
בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שהינני מסכים/ה עם תנאי השימוש של אתר הארץ