האם נשים באמת לא מבינות בכסף?

כיום נשים משתכרות יותר, יש להן יותר נכסים, והן גם אחראיות לרוב החלטות הקנייה - ורובן מעוניינות לקבל עזרה בהחלטות הקשורות לכסף ■ מוסדות פיננסיים רבים מבינים כעת כי הגישה של נשים לניהול כספים שונה מזו של גברים: עם גברים אפשר לדבר על מחקר, עסקות וביצועים, בעוד שנשים מתעניינות יותר בהדרכה וחיסכון - גישה המשיגה תשואות גבוהות יותר בטווח הארוך

ניו יורק טיימס
אם.פי דנליבי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

הייתי בארוחת ערב עם חברה ובעלה, ולפתע הם החלו להתווכח לגבי היועצת הפיננסית שלה. "אני אוהבת אותה", אמרה החברה, המרוויחה משכורת שנתית נאה בת שש ספרות, תוך שהיא משבחת את התוכנית החדשה לאיזון סדר העדיפויות האישי והפיננסי שלה. "היא מבינה אותי לגמרי".

בעלה המצליח לא פחות ממנה אמר שהיועצת לא הרשימה אותו במיוחד. אם השוק עלה בכ–30% ב–2013, איך זה שתיק ההשקעות של אשתו הניב תשואה של 10% בלבד? חברתי אמרה שהתשואות שלה בסדר גמור, וחשוב מכך, שהיועצת מבינה את היעדים שלה. נכון, אמר הבעל, אבל היעדים האלה מצריכים דבר שנקרא "כסף".

הוא לא טעה. אבל גם היא לא. למעשה, רגע המאדים־נגה־כסף הזה היה תזכורת מופלאה לסוגיה המטרידה הרבה חברות פיננסים: הגישה מבוססת הנתונים של החברות המסורתיות מרחיקה נשים רבות. הדרך שבה נשים מעדיפות לנהוג בכסף - הוליסטית, רגשית - עלולה לבלבל את החברים מוול סטריט.

גם נשים צריכות לחתור למקצועות מכניסים. איור: שרונה גונן

אם זה נשמע לכם במקרה כמו אנקדוטה משנות ה–70, הרשו לי לדחות את הטענה הזו. שורה של מחקרים שנערכו בשנים האחרונות מראה שאנחנו בעיצומו של שינוי מגדרי טקטוני סביב הנושא של כסף: זהו שינוי גדול ואטי שבהחלט ישנה את כללי המשחק.

לנשים יש עכשיו כסף, כסף אמיתי. הן משתכרות סכום כולל של 29 טריליון דולר בשנה בכל העולם, לפי נתוני בוסטון קונסלטינג גרופ - 3 טריליון דולר מתוך הסכום הזה בארה"ב. אף שגברים משתכרים יותר, נשים שולטות בכמעט 75% מהחלטות הרכישה. אם לשפוט לפי מדדים כלכליים אחרים, המספרים האלה צפויים לגדול. והנה עובדה קטנה: הידעתם שמאז 1982 מספר הנשים שסיימו לימודי תעודה או לימודים אקדמיים היה גבוה ב–9.1 מיליון ממספר הגברים?

חברות פיננסים רואות בנתונים האלה הזדמנות אדירה. סוזנה דה בקה, סגנית נשיא בחברת אמריפרייז פייננשל, ניסחה זאת בצורה מדויקת: "נשים שולטות ביותר כסף, מרוויחות יותר כסף ואחרי דור הבייבי־בום גם יורשות יותר כסף. אך הן עדיין פחות מיומנות בקבלת החלטות פיננסיות מסוימות".

זו הבעיה הקשה שעומדת בפני אנשי הפיננסים: הם מתמודדים עם צרכנית משכילה ומתוחכמת מאוד - שלא תמיד יודעת להבדיל בין REIT 
ל–ROI (האחד הוא סוג של קרן השקעה בנדל"ן והאחר הוא מדד להחזר על השקעה, בהתאמה). ואף שעושרן גדל עם השנים, נשים עדיין משתרכות מאחורי גברים בהרבה מובנים. מחקר שערכה קרן ונגארד ב–2011 מצא כי המאזן הממוצע בחשבון של גברים בעת הפרישה היה 95,675 דולר לעומת 58,833 דולר בחשבונות הנשים. מחקרים אחרים מצאו פערים דומים.

לא גרועות במתמטיקה

אז התשובה היא בעצם לשווק בצורה אגרסיבית יותר לנשים, נכון? לא בדיוק. כסף מאז ומתמיד היה בשליטה גברית, זה ברור, אבל בעבר כך היו גם מקצועות הרפואה ועריכת הדין. איש לא באמת חשב שהבדלים מגדריים מצריכים גישות שונות לעניינים כספיים עד שמחקר שערכה ב–2009 בוסטון קונסלטינג גרופ בקרב 12 אלף נשים הלם במגזר הפיננסי.

78% מהנשים מתחו ביקורת על השירותים הפיננסיים באופן כללי, על מה שהן ראו כיחס מתנשא וכתוכניות פיננסיות שבלוניות. חלק מאנשי המגזר הפיננסי מתארים את השפעת המחקר כהשלכת רימון. או, כפי שאמרה קתלין מרפי, נשיאה לענייני השקעות אישיות בפידליטי אינווסטמנטס, "זה יצר תחושת דחיפות ומיקוד".

כעבור עשרות מחקרים, סקרים וניירות עמדה, התגלתה תמונה פיננסית מורכבת הרבה יותר מכפי שחברות רבות צפו. חלק מהתוצאות היו מבלבלות. מחקר של חברת הפיננסים פרודנשל מ–2010 הציג גם הוא ממצאים שעוררו תהיות. 95% מהנשים תיארו את עצמן כמקבלות החלטות פיננסיות - אבל יותר מ–80% אמרו כי הן זקוקות לעזרה בקבלה של החלטות הקשורות לכסף. וואו. מה עושים עם הנתון הזה?

בהתחלה, היתה בתעשייה מסקנה שקטה שלפיה נשים זקוקות לעזרה. איש לא אמר "גרועות במתמטיקה", אבל ההנחה עמדה באוויר.

עם זרימת יותר ויותר נתונים, התבהר שהגישה של נשים לכסף פשוט אינה תואמת את התבניות הקיימות. עם גברים אפשר לדבר על מחקר, על עסקות, על ביצועים. נשים מתעניינות יותר בהדרכה, בחיסכון ובתמיכה, לפי מחקר מקיף של ונגארד וחברת הייעוץ הפיננסי אמריפרייז. החדשות הטובות הן שאולי אין כל רע בקבלה של הרעיון הזה. בשנים האחרונות חברות רבות עשו את המעבר הזה בעידוד מנהלים ויועצים - רבים מהם נשים - הסבורים כי המודל של "נשים מפספסות משהו" מפספס את הנקודה.

הרעיון הוא לראות את הסגנון הפיננסי של נשים כחוזקה שלהן ולא כחולשה. "המציאות היא שנשים פשוט אוספות מידע לגבי כסף באופן שונה ומעבדות אותו בצורה שונה מגברים, לא שהן פחות אינטליגנטיות", אמרה ניקול שרוד, מנהלת מסחר אקטיבי ב–TD אמריטרייד.

רוצות לקבל מידע פיננסי בצורה פשוטה

נשים אינן זקוקות למוצרים פיננסיים נשיים. "בדרך כלל נשים צריכות אותם תיקי השקעות ואותו ניהול סיכונים", אומרת דה בקה. "השוני הוא במתן כבוד לאופן שבו נשים מתקשרות".

כמעט 75% מהנשים רוצות ללמוד באווירה "מסבירת פנים" עם נשים אחרות, לפי נתונים חדשים של חברת הביטוח אליאנץ לייף. הן גם רוצות לקבל מידע פיננסי בשפה פשוטה שלא ייראה כמו הוראות להרכבה עצמית של לוח אם.

אחרי הכל, העובדה שהגישה שנשים מעדיפות - להעריך החלטות פיננסיות בזהירות, להימנע מצעדים פזיזים ולשאול הרבה שאלות - היא בדרך כלל רווחית יותר בטווח הארוך זוכה לכבוד רב. כמה מהמוסדות הגדולים מבינים שהרווחים שלהם תלויים במידה רבה בכך שיעמדו בתנאיהן של הנשים.

ונגארד אירחה סמינר מקוון בנובמבר בשם "נשים והשקעות: מצבים מיוחדים, הצעות מעשיות", שבו השתתפו 5,300 איש, הרבה יותר ממספר המשתתפים שמשכה החברה לכנסים מקוונים אחרים. פידליטי חברה לחברת LearnVest בשני אירועים בשנה שעברה שעסקו בהעצמה פיננסית. אמריפרייז אומרת שהיא מעסיקה יותר מ–10,000 יועצים למתן מענה לנשים - ותכפיל את התקציב שלה השנה כדי לעשות זאת.

כן, אני יודעת שהחברות האלה צפויות להרוויח מהשקעה בשוק ה"חדש". אבל הנשים בוודאי ירוויחו מכך הרבה יותר.

תגיות:

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker