הפמיניזם של שטראוס: נשים בעיקר מנהלות משאבי אנוש

היא מופיעה בכנסי נשים וקוראת לשילוב נשים בעולם העסקים, אבל מתברר שדווקא החברה שבראשה עומדת עפרה שטראוס, אחת הנשים העשירות והחזקות ביותר בישראל, לא ממהרת לקדם נשים לתפקידי ניהול בכירים ■ בתחום הזה היא יכולה ללמוד משהו משרי אריסון

דפנה לוצקי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
דפנה לוצקי

"ילדות צעירות בדרך כלל לא חולמות להיות נשות עסקים כשיגדלו, תראו למה הן מתחפשות בפורים", אמרה בשנה שעברה בכנס יזמות נשית עפרה שטראוס, יו"ר קבוצת שטראוס ומי שהפכה לדוברת המבוקשת ביותר בכנסי נשים בישראל. "לאורך כל הקריירה לא שמתי לב שאין נשים בעמדות ניהול", הודתה שטראוס בכנס נשים שערך TheMarker כבר ב–2008, "אבל מאז שהתחלתי לטפל בנושא - אני לא מסוגלת להיכנס לחדר בלי לספור את מספר הנשים בו. מה זה אומר על חברות ללא נשים? זאת גזענות".

חג הפורים שוב בפתח ואי אפשר להתווכח עם שטראוס. את הרחובות שוב ישטפו המוני מלכות, נסיכות, פיות ורדרדות ונחמדות. כשהבנות האלה יגדלו, אם המצב במשק הישראלי לא ישתנה, קרוב לוודאי שרק מעטות מהן יהפכו ליזמות, שלא לדבר על מנהלות בכירות בחברות גדולות.

גם כבכירות בקבוצת שטראוס עצמה לא בטוח שיוכלו להתברג, לאור מספרן הנמוך של נשים בהנהלת החברה. למעשה, מתוך חמשת חברי ההנהלה הבכירה של קבוצת שטראוס תחת המנכ"ל גדי לסין, יש רק אישה אחת, נורית טל שמיר, המשמשת סמנכ"לית משאבי אנוש.

גם מתוך תשעת חברי ההנהלה של שטראוס ישראל תחת המנכ"ל ציון בלס יש רק אישה אחת, דבורה מקסיק, והיא משמשת כ... ובכן... סמנכ"לית משאבי אנוש. זאת, לאחר ששתי נשים עזבו את הנהלה ושלישית, שלי שליט שובל, קודמה לתפקיד מנכ"לית חברת המטבלים והרטבים של שטראוס העולמית, בשיתוף פפסיקו.

עפרה שטראוסצילום: טלי מאייר

בהנהלת שטראוס מים תחת ניהולו של רמי רונן מכהנות שתי נשים: טליה שינדלר, סמנכ"לית מערכות מידע, וליאת מיכאלי שהיא... ניחשתם נכון... סמנכ"לית משאבי אנוש. אך אין להשוות בין שטראוס ישראל הגדולה לשטראוס מים הקטנה בהרבה.

בקרב הסמנכ"לים של מטה הקבוצה מכהנת גם אסנת גולן כסמנכ"לית תקשורת ודוברות, אבל כאמור בהנהלת הקבוצה ובהנהלת שטראוס ישראל נשים מכהנות כיום רק במשאבי האנוש.

עפרה שטראוס היא אחת משתי בעלות ההון החזקות בישראל, לצד שרי אריסון, בעלת השליטה באריסון השקעות, המחזיקה בבנק הפועלים. אפשר לבקר רבות וקשות את הבנק ואת אריסון שהתעלמה מהממשל התאגידי הרקוב שהתפתח בבנק בתקופת כהונתו של היו"ר לשעבר דני דנקנר.

עם זאת, לזכותה ייאמר: אריסון נוטה יותר משטראוס לקדם נשים, ו"הכוורת" של מקורביה נחשבת על פי רוב לנשית. אם בודקים את המספרים, מתוך חמישה מנהלים בכירים באריסון השקעות יש רק אישה אחת, אפרת פלד, אך היא המנכ"ל והיו"ר ונחשבת למקורבת ביותר לאריסון.

בחברת שיכון ובינוי, שבשליטת אריסון השקעות, מכהנות בהנהלה הבכירה חמש נשים מתוך 16 חברי הנהלה תחת המנכ"ל עפר קוטלר. בהנהלת הפועלים, לעומת זאת, יש מעט נשים: מתוך 14 חברי הנהלה תחת המנכ"ל ציון קינן יש רק אישה אחת. זאת, לאחר ששתי נשים עזבו באחרונה את ההנהלה.

שרי אריסוןצילום: תומר אפלבאום

הבשורה הטובה: הן עזבו לשם קידום. לילך אשר טופילסקי מונתה למנכ"לית בנק דיסקונט, וענת לוין מונתה למנכ"לית מגדל. אליהן מצטרפת אורית לרר, שעזבה לפני כשנה את הנהלת הפועלים כשקודמה לתפקיד מנכ"לית בנק הפועלים שווייץ.

נשים חזקות אחרות שצמחו לצדה של אריסון והתברגו בתפקידים בכירים במשק הן רוית בר ניב, לשעבר יו"ר שיכון ובינוי וכיום יו"ר תנובה; ואירית איזקסון, לשעבר יו"ר ישראכרט וכיום דירקטורית מטעמה של אריסון בהפועלים ובאריסון אחזקות.

"נכון שעפרה יותר טובה בדיבורים מאשר במעשים, אבל צריך להודות שהמצב בשטראוס ככל הנראה לא שונה מאוד ממה שקורה בכלל בתעשיית המזון", אומר גורם בשוק. "יוצאת דופן היא יוניליוור, שבה מכהנת ענת גבריאל כמנכ"לית, ומתוך שמונה חברי הנהלה - ארבע הן נשים".

חברת נון פוד אחרת שבראשה עומדת אישה היא פרוקטר אנד גמבל ישראל, שהמנכ"לית שלה היא אלנה קודרישובה. "אולי זה לא מקרי ששתי החברות האלה הן בינלאומיות ומביאות את הערכים שלהן מחו"ל. אולי לחברות המזון הישראליות קשה עדיין עם מנכ"ליות", אומר גורם נוסף בתחום.

אגב, מה שלא מופיע במידע הרשמי של החברות האלה, וגם לא של הבנקים, הוא שבדרג הניהול מתחת להנהלות הבכירות מכהנות המון נשים חזקות ומשפיעות. בחלק מהחברות אפשר אפילו להגיד שהסמנכ"לים בהנהלות לא זזים בלעדיהן. זה נכון גם לגבי הבנקים וגם לגבי חברות המזון.

עכשיו רק נשאלת השאלה: איך זה שלאורך שנים נשארו ההנהלות כל כך גבריות, איך זה שהנשים לא פורצות עד למעלה? והתשובה כנראה טמונה בכך שגברים עוברים מחברה לחברה ומוצנחים לתפקידים הבכירים, במקום שיקודמו נשים שצמחו בתוך הארגון באופן טבעי.

מקבוצת שטראוס נמסר בתגובה: "הקבוצה מחויבת ליצירת שוויון הזדמנויות ואף קבעה לעצמה יעד להגיע ל–50% נשים בתפקידי ניהול (דרג ביניים ומעלה). אנו משקיעים מאמצים בתהליכים פנימיים (גיוס, תגמול, תרבות מקדמת גיוון, תקשורת והוקרה) כדי להביא לאיזון מגדרי גם בתפקידי הניהול, וכבר כיום שיעור הנשים בתפקידי ניהול הוא 39%.

"בשנה האחרונה, עקב תחלופה טבעית, פרשו כמה נשים משכבת הניהול הבכירה. כתוצאה מכך, נפגע האיזון המגדרי ואנו פועלים לייצירת איזון מחדש. אנו מאמינים בהשקעה ארוכת טווח, והתמונה הנקודתית אינה מעידה על כוונותינו או על ערכינו בתחום. חשוב לציין גם שבדירקטוריון קבוצת שטראוס, שבו יושבים 12 חברים, יש חמש נשים".

מבנק הפועלים נמסר: "הבנק גאה על השורה הארוכה של נשים המכהנות בתפקידים בכירים, ושלוש מהן קודמו למנכ״ליות בחברות מובילות. הבנק הקפיד מאז ומעולם לטפח מנהיגות ומצוינות בקרב כל עובדיו ומנהליו, נשים וגברים כאחד, וימשיך לעשות זאת גם בעתיד".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker