השלטון המקומי מכר את החברה לאוטומציה ב-12 מיליון שקל

כמה עשרות מ-500 עובדי החברה יפוטרו, ושכרם של העובדים הנשארים יקוצץ ב-5% ■ גורמים המקורבים לנושא אומרים כי שווייה של החברה לאוטומציה גבוה בהרבה מהסכום שבו נמכרה

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

ברת וואן (1 ONE) רוכשת את השליטה על החברה לאוטומציה מידי מרכז השלטון המקומי, תמורת 12 מיליון שקל. וואן, אחת מארבע חברות המחשוב הגדולות בישראל, תחזיק בעקבות העסקה ב-51% ממניות החברה לאוטומציה.

החברה לאוטומציה, חברת המחשוב הציבורית הגדולה במשק העסיקה עד לאחרונה כ-500 עובדים. החברה הוקמה ב-1967 לפי החלטת ממשלה במטרה לפתח מערכות ממוחשבות עבור הרשויות מקומיות.

החברה הוחזקה בעבר בבעלות משותפת של המרכז לשלטון מקומי (60%) והממשלה. לפי ההסכם בין וואן למרכז השלטון המקומי וההסתדרות מספר עשרות מעובדי החברה יפוטרו ושכרם של העובדים הנותרים יקוצץ ב-5%.

בשנים 2004-2005 פרסם מבקר המדינה ממצאים חמורים על ניהולה של החברה לאוטומציה, כשהוא מדווח בין השאר על שכר שנתי חריג שהוענק ליו"ר החברה דאז. ב-2008 המליץ הממונה על הגבלים עסקיים להגיש אישום כנגד החברה בגין הסדרים כובלים. ביוני 2009 התקבלה החלטת ממשלה להפריט את החברה לאוטומציה. בהתאם להחלטה מכרה הממשלה את חלקה בחברה למרכז השלטון המקומי במאי 2011 תמורת 21.3 מיליון שקל.

גורמים המקורבים לנושא אומרים כי שווייה של החברה לאוטומציה גדול בהרבה לעומת הסכום של 12 מיליון שקל שבו היא נמכרה, מכיוון שמדובר בחברה גדולה המספקת

שי אוזון, מנכ"ל וואן טכנולוגיות

שירותי מחשב ל-170-180 מבין הרשויות המקומיות ברחבי הארץ.

לפי הערכות מרכז השלטון המקומי התקשה למכור את החברה בסכום גבוה יותר, עקב החובות הגדולים של החברה המוערכים במיליוני שקלים. החברה סבלה מחילופים תכופים של מנכ"לים, שחלקם מונו לתפקידם משיקולים פוליטיים.

עד שנת 2007 שלטה החברה לאוטומציה ללא עוררין בשוק המחשוב של עיריות ורשויות מקומיות בישראל, עם מערכות מחשוב מותאמות אותן פיתחה לאורך עשורים. גם כניסתן של חברות בינלאומיות דוגמת SAP ואורקל בשנות ה-90' לשוק הארגוני בישראל לאהשפיעה על הכנסותיה של החברה לאוטמציה שנחשבה כגוף המסונף לשלטון המקומי. ב-2007 קבעו משרדי האוצר והפנים כי על הרשויות המקומיות לפרסם מכרזים בתחום שירותי המחשוב, וההחלטה אילצה את החברה להתמודד מול חברות פרטיות על קבלת פרויקטים. הוראה שבוטלה לאחר מכן, והפכה למושא למאבק משפטי ממושך.

בעקבות החקיקה מ-2007 מספר רשויות, ביניהן עיריית ירושלים, החליטו להתנתק מהחברה לאוטומציה ולפרסם מכרזים למתן שירות מיחשוב בקרב גופים במגזר הפרטי.

האיש החזק בחברה עד כה היה יו"ר הדירקטוריון משה אלקסלסי שנכנס לתפקיד לאחר

שהיה ראש מועצת גן יבנה. אלקסלסי, הנחשב כבעל קשרים ענפים במפלגת העבודה וחבר קרוב של בנימין בן אליעזר, מונה לתפקיד יו"ר החברה לאוטומציה ב-2003. מאז נכנס לתפקיד ב-2003 החליפה החברה לא פחות מ-7 מנכ"לים: אלי אחי מרדכי, גיורא רוזנטל, גלעד רבינוביץ', יאיר פכט, יאיר לייפר, שמואל בלנק ועופר גור-אריה.

בדצמבר 2011 מונה למנכ"ל החברה אריה מצליח, לאחר תקופה של למעלה משנה בה

התנהלת החברה ללא מנכ"ל. באוקטובר 2010 הכריז קודמו של מצליח בתפקיד, אלי אחי מרדכי, על התפטרותו לאחר שמונה חודשים בלבד בתפקיד. במהלך תקופת הביניים שימש לפי החלטת דירקטוריון החברה אלקסלסי, יו"ר הדירקטוריון, גם כממלא מקום המנכ"ל.

לאחר כשנה בתפקיד התפטר גם מצליח ומאז התנהלה החברה ללא מנכ"ל מכהן. בסוף 2012 נקלעה החברה לקשיים תזרימיים. מספר תביעות הוגשו כנגד החברה בגין אי

תשלום לספקים, אחרי מספר חודשים בהן החריפה הבעיה ולאחר עיכובים ממושכים של

תשלומים. באוגוסט אותה שנה הודיעה החברה על מהלך התייעלות אותו גיבשה בתוכניתהבראה שתוכננה בהסכמת ההסתדרות. כחלק מיישום התוכנית פיטרה החברה כ-30 עובדים וקיצצה בשכר העובדים שנותרו בחברה ב-5% והחברה הודיעה על כוונתה לפטר 30 עובדים נוספים.

עוה"ד מני גורמן, אלי שימלביץ' ומירית שלו ממשרד שטיינמץ הרינג גורמן יצגו את המרכז לשלטון המקומי.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker