חדירת הסמארטפונים סידרה לקרן אינפיניטי הנפקה של מיליארד דולר בסין

חברת שלקייס, הנשלטת על ידי קרן אינפיניטי, הנפיקה את החברה הבת בשנחאי וגייסה לה כ-118 מיליון דולר תמורת 15% ממניות החברה ■ אמיר גלאור מייסד ושותף בקרן: "באופן מעשי יצרנו מיליארד דולר משארית טכנולוגיה שנזרקה לפח הזבל"

ערן אזרן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ערן אזרן

חברת שלקייס הישראלית, שנשלטת על ידי קרן הפרייבט אקוויטי אינפיניטי ישראל-סין, הנפיקה הלילה (ב') את החברה הבת WLCSP, בבורסת שנחאי לפי שווי של 724 מיליון דולר ("לאחר הכסף"). ביום הראשון להנפקה, מניית החברה זינקה ב-42% והעלתה את שווי החברה ל-1.02 מיליארד דולר.

WLCSP, שהנפיקה כ-15% ממניותיה וגייסה כ-118 מיליון דולר, מייצרת רכיבים אופטיים שמותקנים בסורקים, מצלמות ו-DVD. החברה נהנתה בשנים האחרונות מהעלייה המאסיבית בשיעור החדירה של הטלפונים החכמים, שאפשר לה לצמוח בשיעור של 30% בשנה.

אינפיניטי היא קרן השקעות שנוסדה על ידי כלל תעשיות, בנק הפיתוח של סין והקבוצה הסינית-CSVC. הקרן מנהלת כיום למעלה מ-700 מליון דולר באמצעות תשע קרנות, כאשר שבע מתוכן בסין. הקרן משקיעה בחברות סיניות ומשלבת טכנולוגיות של חברות ישראליות. הסקטורים שבהם הקרן מתמקדת כוללים מכשור רפואי, פרמה ושירותים רפואיים, טכנולוגיות מידע, חקלאות, חומרים, מים וטכנולוגיות נקיות ואנרגיה. הקרן מנוהלת על ידי אמיר גל-אור אבי פישר, ואבישי זילברשץ.

אמיר גל-אור, שותף מנהל באינפיניטיצילום: אייל טואג

WLCSP מוחזקת על ידי קרן אינפיניטי בצורה עקיפה באמצעות שלקייס (30%) והן בצורה ישירה באמצעות שותפות עם CSVC (8%). שווי האחזקות של אינפיניטי ב-WLCSP לאחר ההנפקה הוא כ-150 מיליון דולר. בנוסף לאינפיניטי, שלקייס מוחזקת, בין היתר, על ידי ניורון ונצרס הישראלית של עמי דותן (10%) וגלנרוק של ליאון רקנאטי.

הדרך של WLCSP להנפקה לא היתה קלה. החברה האם שלקייס הגיעה ב-2004 למצב של פשיטת רגל וכמעט נסגרה לאחר שצברה הפסדים של למעלה מ-45 מיליון דולר ומשקיעיה נטשו אותה. שלקייס, שהוקמה ב-1993, פיתחה מארזים זעירים לשבבים אלקטרוניים, שנועדו להגן מפני מפגעים סביבתיים כמו לחות או אבק.

על רקע הקשיים החליטה שלייקס ב-2006 למכור את מרכז הפיתוח שלה בישראל לחברת טסרה האמריקאית תמורת 33 מילון דולר. לאחר מכן העבירה את פעילות הייצור לסין באמצעות WLCSP. בשלב זה, קרן אינפיניטי, ביחד עם השותפים, הזרימו הון לחברה, שאפשר לה להתחיל לפעול. באינפיניטי הדגישו כי ההנפקה צפויה ליצור לקרן החזר של מעל לפי 6 ביחס לסכום ההשקעה.

"העובדה שאנו מנפיקים בסין כזרים היא פריצת דרך דרמטית בשוק, ותאפשר לפתוח דרך לחברות רבות אחרות בעולם", אמר אמיר גלאור מייסד ושותף באינפיניטי, המכהן גם לאחר ההנפקה, כיו"ר שלקייס. "באופן מעשי יצרנו מיליארד דולר משארית טכנולוגיה שנזרקה לפח הזבל. כעת אנו מתכוונים לסגור מעגל על ידי פתיחת מרכז פיתוח נוסף בישראל".

ההנפקה של WLCSP אמורה היתה להתבצע כבר ב-2011, אולם המהלך לא יצא אל הפועל מאחר שהממשל הסינית עצרה את ההנפקות במדינה. ההנפקות חודשו לאחרונה לאחר שהממשלה בסין אישרה 50 הנפקות ראשונות, כאשר הנפקת WLCSP היא היחידה עם מייסדים זרים. זו ההנפקה השנייה של אינפיניטי בחודש האחרון בסין, לאחר שכבר הנפיקה את די.סי.אי.טי.אס.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker