38% מהמשפחות לא גומרות את החודש: איזו הכנסה דרושה כדי לא להיכנס למינוס?

כמעט רבע מהכנסת משק בית ממוצע משמש להוצאות דיור ■ מספר המשפחות החד הוריות גדל, ובראש 91% מהן עומדת אשה

טלי חרותי-סובר
שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה

לכבוד יום המשפחה, שיחול ביום שישי, פירסמה הלמ"ס את פרופיל המשפחה הישראלית. מנתוני הסקר החברתי המתבססים על דיווחי הנדגמים, משק בית עם ילדים הוציא בממוצע פי 1.3 ממשק בית ללא ילדים, 38% מהמשפחות דיווחו כי אינן מצליחות לגמור את החודש ומשפחה בת שני ילדים תזדקק ל–16,200 שקל בחודש.

1.87 מיליון משפחות חיות כיום בישראל, 80% מהן יהודיות - עלייה יחסית ל–2000, אז חיו בישראל כמיליון וחצי משפחות. מחצית מהמשפחות מורכבות מזוג הורים וילדים עד גיל 17 ומספר הנפשות הממוצע הוא 3.72.

עקבו אחרי TheMarker בטוויטר

נמצא כי 61% ממשקי הבית בישראל מצליחים לכסות את הוצאותיהם החודשיות, 14% מצליחים "ללא כל קושי". 38% ממשקי הבית אינם מצליחים לכסות את הוצאותיהם החודשיות - 27% "לא כל כך מצליחים" ו–11% "בכלל לא מצליחים. המספרים אינם מפתיעים בהתייחס ליוקר המחיה.

ב–2012 הוציא משק בית בישראל על מצרכים ושירותים שרכש 14,273 שקל. משק בית עם ילדים הוציא בממוצע פי 1.3 ממשק בית ללא ילדים. בעוד משק בית ללא ילדים יוציא כ–12 אלף שקל בחודש, הרי ששני ילדים יוסיפו כ–4,000 שקל להוצאה החודשית. משפחה בת שני ילדים תזדקק ל–16,200 שקל בחודש בעוד משפחה בת שלושה ילדים ויותר תזדקק ליותר מ–17 אלף שקל בחודש.

ההוצאה המשפחתית הגדולה ביותר היא עבור דיור (כ–23%), תחבורה ותקשורת (19%) ומזון (כ–16%). ככל שמספר הילדים במשק בית עולה, כך עולה ההוצאה על לחמניות ופיתות, ממרח שוקולד וחטיפים, דגני בוקר ומעדני חלב. במשקי בית ללא ילדים ההוצאה גבוהה יותר על לחם מיוחד ונסיעה 
במונית מיוחדת.

מהנתונים עולה עוד כי אזרחי ישראל מעדיפים להתחתן על פני חיים בזוגיות שאינה ממוסדת - רק 4% מהזוגות בישראל חיים יחד בלי להתחתן. זאת בעוד שיעור הזוגות החיים יחד ללא נישואין במדינות הסקנדינביות הוא יותר מ–20%, בארה"ב הוא מגיע ל–11% ובאיטליה ל–6%. שיעור הזוגות ללא ילדים גבוה משמעותית במגזר היהודי מאשר במגזר הערבי: 27% בקרב זוגות יהודים לעומת כ–10% מהמשפחות במגזר הערבי.

מחוז תל אביב מאופיין בשיעור הגבוה ביותר של זוגות ללא ילדים (כ–32%) ובשיעור הנמוך ביותר של זוגות עם ילדים עד גיל 17 (39%).

בירושלים שיעור המשפחות הגדול ביותר עם ילדים עד גיל 17. ממוצע הנפשות הגבוה ביותר למשפחה נמצא באזור יהודה והשומרון: 4.6 נפשות למשפחה - גבוה כמעט פי 1.5 מזה של מחוז תל אביב.

מספר המשפחות החד הוריות נמצא בעלייה מתמדת. כ–6% (114 אלף) מכלל המשפחות הן חד הוריות, בעוד ב–2000 המספר היה כ–89 אלף.

שיעור המשפחות החד הוריות גדול במיוחד בדרום - 7.6%. בפתח תקוה, לעומת זאת, השיעור הקטן ביותר של משפחות חד הוריות עם ילדים עד גיל 17, בהשוואה לאשדוד שבה שיעור המשפחות החד־הוריות הוא הגבוה ביותר. בראש כ–91% מן המשפחות החד ־וריות עם ילדים עד גיל 17 עומדת אשה. ב–2012 כל ילד שישי מכלל המשפחות החד הוריות נולד לאם רווקה. כ–16% מכלל האמהות החד הוריות הן רווקות.

המספר הממוצע של ילדים עד גיל 17 במשפחות חד הוריות הוא 1.7, לעומת 2.5 במשפחות עם שני הורים. בהשוואה בינלאומית ממוצע הילדים עד גיל 17 במשפחות חד הוריות בישראל, גבוה ביחס למדינות כמו איטליה, גרמניה ודנמרק, אך נמוך בהשוואה לארה"ב ולנורווגיה.

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker