ואל תשכחו לשאול את העובדים

בעידן של תנודות כלכליות וחוסר ודאות, העובדים אינם מסתפקים בשכר ובוחרים את מקום העבודה שלהם לפי התנאים שהוא מציע ■ אז אילו תנאים נמצאים בראש הרשימה?

בתיה וייסמן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה

מתי בפעם האחרונה בדקתם את מכלול התנאים הנלווים לשכר שאתם מציעים לעובדים שלכם? בעידן של תנודות כלכליות וחוסר ודאות, העובדים אינם מסתפקים בשכר ובוחרים את מקום העבודה שלהם לפי התנאים שהוא מציע. דו"ח מחקר של ארגון Society for Human Resource Management, שפורסם בקיץ האחרון ובדק כ–518 מנהלי משאבי אנוש מרחבי העולם, מבהיר מה היו התנאים הנלווים הפופולריים ביותר בשוק העבודה בשנה האחרונה.

1. עבודה גמישה. עבודה גמישה (עבודה מהבית, פיצול שעות העבודה ועוד) מאפשרת לעובדים לאזן בין עבודתם לחייהם אישיים, וצוברת פופולריות עצומה בשנים האחרונות. כאשר נשאלו השנה 550 מגולשי AllJobs בסקר אנונימי "מה הופך מקום עבודה לאידיאלי מבחינתך", הבחירה הראשונה שלהם היתה "אפשרות לעבוד מהבית".

46% מהנשאלים ציינו איזון בין עבודה לחיים האישיים כהיבט המשפיע במידה רבה מאוד על שביעות הרצון בעבודה, ויש להניח כי המספרים רק יעלו, בישראל כמו בשאר העולם. בעבור מעסיקים, יוזמות המאפשרות איזון כזה אינן כרוכות בדרך כלל בעלות גבוהה, הן מגבירות משמעותית את שביעות הרצון של העובדים, מפחיתות עזיבה ומפחיתות את הוצאות הביטוח.

2. פיתוח קריירה, הכשרות והתמקצעות. העובד החדש שואף לפתח את עצמו מבחינה מקצועית, ומצפה מהמעסיק שיפעל בשבילו. ואכן, לאחר ירידה הדרגתית בחמש השנים האחרונות, נראה כי התחום נמצא שוב במגמת עלייה. בין ההטבות בו נכללות הכשרות מחוץ לעבודה (מוצע על ידי 85% מהמעסיקים), אימון לפיתוח מיומנויות שאינן קשורות ישירות לעבודות שבאחריות העובד (44% מהמעסיקים) ותוכניות חונכות פורמליות (20% מהמעסיקים).

3. תוכניות רפואה מונעת ואיכות חיים. כשמעודדים אותנו בכל מדיה אפשרית לשמור על הבריאות, לא נותר למעסיקים אלא לקפוץ על הרכבת. לפי הסקר, בחמש השנים האחרונות מספר הארגונים המספקים תוכניות ותמריצים הקשורים לבריאות ואיכות החיים גדל במידה ניכרת. ב–2009 33% מהמעסיקים העניקו תוכניות אימון לאורח חיים בריא לעובדיהם, וב–2013 זינק שיעור זה ל–48%. בישראל המספרים נמוכים יותר, אך בהחלט נמצאים במגמת עלייה. חברות וארגונים רבים מתחילים לשלב בהדרגה עניינים הקשורים לבריאות ולאיכות חיים בתוכנית ההטבות לעובדיהם. יש לכך חשיבות תדמיתית רבה הן מבחינת העובדים הקיימים הן מבחינת העובדים הפוטנציאליים.

4. חיסכון פנסיוני וייעוץ פיננסי. הביטוי 'חיסכון פנסיוני' מפיל עליכם תנומה? גם על העובדים. ב–2013 חלה עלייה ניכרת במספר המעסיקים בעולם המציעים לעובדיהם תוכניות של חיסכון פנסיוני וחיסכון ארוך טווח בסבסוד בית העסק. עלייה נוספת חלה גם במספר הארגונים המציעים לעובדיהם ייעוץ חיסכון והשקעות אישי, וכן ייעוץ לצורך הכנה לפרישה (כולל ייעוץ לא־כלכלי). גם בישראל יותר ויותר עובדים מגלים עניין בהסדרים הפנסיוניים שלהם ויודעים להעריך מעסיקים המגיעים להסדרים טובים בשבילם. מתן ייעוץ פנסיוני ממומחה, שבודק את תקינות התוכנית והתאמתה הספציפית לעובד ולתנאיו האישיים, היא הטבה שנתפשת כיום כבעלת ערך.

דו"ח המחקר מסתיים בהמלצה חמה: השתמשו במשוב כדי לבחון את שביעות הרצון מההטבות. ואכן, מרבית הארגונים הנסקרים דיווחו כי הם סוקרים את תוכנית ההטבות שלהם אחת לשנה. "אתה יכול להציע הטבות במשך שנים מתוך מחשבה שההטבות הן מה שהעובדים רוצים", אומר כריס קוסטלו, מנהל חברת CBG Benefits, "אבל סקר שממלאים בפחות מחמש דקות יכול לגלות כי העובדים כלל לא מעריכים את ההטבה היקרה ביותר. משוב מהעובדים יכול לשפר פלאים את חבילת ההטבות, ועקב כך את רמת שביעות הרצון".

הכותבת היא מנהלת תוכן גיוס עובדים ב–AllJobs

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker