תוכנית ההטבות שלכם ל-2014

מהם התנאים הנלווים הפופולריים ביותר בשוק העבודה בשנה האחרונה

בתיה וייסמן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה

מתי בפעם האחרונה בדקתם את מכלול התנאים הנלווים לשכר שאתם מציעים לעובדים שלכם?. בעידן של תנודות כלכליות וחוסר ודאות, העובדים אינם מסתפקים בשכר בלבד ובוחרים את מקום העבודה שלהם לפי התנאים שהוא מציע - ואם הם מועילים עבורו.
דו"ח מחקר של SHRM) Society for Human Resource Management) שפורסם בקיץ האחרון ובדק כ-518 מנהלי משאבי אנוש מרחבי העולם, מבהיר מה היו התנאים הנלווים הפופולריים ביותר בשוק העבודה בשנה האחרונה.


1. עבודה גמישה לסוגיה
האופציה לעבודה גמישה (כמו עבודה מהבית, חלוקת שעות העבודה ועוד) מאפשרת לעובדים לאזן בין עבודתם וחייהם אישיים, וצוברת פופולאריות עצומה בשנים האחרונות. כאשר נשאלו השנה 550 מגולשי AllJobs בסקר אנונימי "מה הופך מקום עבודה לאידיאלי?" הבחירה הראשונה שלהם הייתה "אפשרות לעבוד מהבית".
46% מהנשאלים ציינו איזון בין עבודה לחיים האישיים כהיבט המשפיע בצורה משמעותית מאוד על שביעות רצון בעבודה, ויש להניח שהמספרים רק יעלו – גם בזירה הישראלית. עבור מעסיקים יוזמות אילו לרוב אינן כרוכות בעלות גבוהה, מגבירות משמעותית את שביעות הרצון של העובדים, מפחיתות עזיבה ומביאות להוצאות ביטוח נמוכות יותר.

2. פיתוח קריירה, הכשרות והתמקצעות
העובד החדש שואף לפתח את עצמו מבחינה מקצועית, ומצפה מהמעסיק שיפעיל עבורו. ואכן, לאחר ירידות הדרגתיות במהלך חמש השנים האחרונות, נראה כי תחום הזה נמצא שוב במגמת עלייה. בין ההטבות בו נכללות הכשרות מחוץ לעבודה (מוצע על ידי 85% מהמעסיקים), אימון לפיתוח מיומנויות שאינן קשורות ישירות לעבודות שבאחריות העובד (44% מהמעסיקים) ותוכניות חונכות פורמאליות (20% מהמעסיקים).

3. תכניות רפואה מונעת ואיכות חיים
כשמעודדים אותנו בכל מדיה אפשרית לשמור על הבריאות, לא נותר למעסיקים אלא לקפוץ על הרכבת. לפי הסקר, בחמש השנים האחרונות מספר הארגונים המספקים תכניות ותמריצים הקשורים לבריאות ואיכות חיים גדל בצורה משמעותית. ב-2009 33% מהמעסיקים העניקו תכניות אימון לאורח חיים בריא עבור עובדיהם וב-2013 זינק המספר ל-48%. בארץ, אנחנו עוד לא שם, אבל בהחלט הולכים בכיוון. חברות וארגונים רבים מתחילים לשלב בהדרגה נושאים הקשורים לבריאות ואיכות חיים בתכנית ההטבות לעובדיהן. יש לכך חשיבות תדמיתית רבה הן מבחינת העובדים הקיימים, הן מבחינת המועמדים הפוטנציאליים.

4. חיסכון פנסיוני ויעוץ פיננסי
מספיק לכם לשמוע את הביטוי "חיסכון פנסיוני" כדי לשקוע בתנומה? גם בקרב העובדים. ב-2013 חלה עלייה גלובאלית משמעותית בכמות המעסיקים המציעים תכניות חיסכון פנסיוני וחיסכון ארוך טווח המסובסדות על ידי המעסיק. עלייה נוספת חלה גם במספר הארגונים המציעים לעובדיהם ייעוץ חיסכון והשקעות אישי, וכן ייעוץ לצורך הכנה לפרישה (כולל ייעוץ לא כלכלי). גם בישראל יותר ויותר עובדים מגלים עניין בהסדרים הפנסיונים שלהם ויודעים להעריך מעסיקים המגיעים להסדרים טובים. מתן יעוץ פנסיוני ממומחה, שבודק את תקינות התוכנית והתאמתה הספציפית לעובד ולתנאיו האישיים – היא הטבה שנתפסת כיום כבעלת ערך.

דו"ח המחקר מסתיים בהמלצה חמה: השתמשו במשוב כדי לבחון את שביעות הרצון מההטבות. ואכן, מרבית הארגונים הנסקרים דיווחו כי הם סוקרים את תכנית ההטבות שלהם אחת לשנה. "אתה יכול להציע הטבות במשך שנים, מתוך מחשבה שהטבות אלו הן מה שהעובדים רוצים" מסביר כריס קוסטלו, מנהל חברת CBG Benefits Inc. "אבל סקר האורך פחות מחמש דקות יכול לגלות כי העובדים כלל לא מעריכים את ההטבה היקרה ביותר. משוב מהעובדים יכול לשפר פלאים את חבילת ההטבות ובהתאם לכך את רמת שביעות הרצון".

הכותבת היא מנהלת תוכן גיוס עובדים ב-AllJobs

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker