דו"ח העוני: מספר העובדים העניים זינק פי 2 בתוך עשור

הדו"ח ל–2012 מגלה ש-5% מהמשפחות, שבהן יש לפחות שני מפרנסים, עניות. בישראל חיו 1.75 מיליון עניים - 33.7% מהילדים בישראל עניים ■ 66.1% מהמשפחות שאינן עובדות הוגדרו כעניות

ליאור דטל
הילה ויסברג
ליאור דטל
הילה ויסברג

שר האוצר יאיר לפיד אמר כמה פעמים השנה כי הדרך היחידה להילחם בעוני היא להחליף את תרבות הקצבאות בתרבות העבודה. למרות זאת, מדו"ח העוני של המוסד לביטוח לאומי שמתפרסם היום (ג') עולה כי גם ב–2012 נמשך הגידול במספר המשפחות העניות שבהן שני מפרנסים או יותר, שעל פי ההנחות נחשבות כ"חסינות מפני עוני".

5% מהמשפחות שבהן לפחות שני מפרנסים היו עניות ב-2012 – מדובר בגידול לעומת שיעור המשפחות העניות בעלות שני מפרנסים ב–2011 שהיה 4.6%. בתחילת העשור רק 2% מהמשפחות בעלות שני מפרנסים הוגדרו כעניות – גידול של פי 2 במספר המשפחות העניות בעלות שני מפרנסים.

בנוסף, מדו"ח העוני עולה כי 33.7% מהילדים בישראל עניים . ב–2012 חיו בישראל 1.75 מיליון עניים, מהם 817.2 אלף ילדים. מדובר על 439.5 אלף משפחות עניות.

צילום: אוליבייה פיטוסי

לפי הביטוח הלאומי, ב-2012 נרשמה יציבות בממדי העוני. הנתונים מצביעים על שיפור מזערי שאינו משמעותי, אך במוסד לביטוח לאומי מסבירים כי קיים קושי להשוות את הנתונים של 2012 לנתוני שנים קודמות בגלל שינויים במסד הנתונים שערכה הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה. הנתונים מתייחסים ל-2012, הם לא כוללים את השפעת הגזירות הכלכליות שהטילה הממשלה השנה, בהן הקיצוץ בקצבאות ילדים, שעל פי הביטוח הלאומי צפויות להגדיל את מספר העניים. בשנה שעברה קבע OECD כי שיעור העוני בישראל הוא הגדול ביותר במדינות החברות בו. על פי הנתונים המעודכנים של הביטוח הלאומי,שיעור העוני בישראל צפוי להיות מהגבוהים בעולם המערבי גם השנה.

לפי ממצאי הדו"ח, שיעור המשפחות העניות ירד ב–2012 ל–19.4% (לעומת 19.9% ב–2011) ושיעור הנפשות העניות ירד ל–23.5% (לעומת 24.8% ב–2011). שיעור הילדים העניים ירד מ-35.6% ל–33.7%. מהילדים. לעומת זאת, שיעור הקשישים העניים עלה מ–19.4% ל–22.7%. מדובר בעלייה משמעותית בשיעור העוני של קשישים, לאחר שיפור במצבם הכלכלי בשנים האחרונות.

שיעור המשפחות העניות בעלות מפרנס אחד נותר ללא שינוי – 13.7% מהמשפחות בעלי מפרנס אחד היו עניות ב–2012 (לעומת 13.8% מהמשפחות העובדות ב–2011). ב–1999 תוחלת העוני של משפחות עובדות היתה נמוכה בחצי והסתכמה בכ–7% בלבד. 66.1% מהמשפחות שאינן עובדות הוגדרו כעניות ב–2012. לפי הביטוח הלאומי מדובר בקבוצת אוכלוסייה קטנה שמייצגת 10% מכלל המשפחות במשק.

למרות ההתבטאויות בשנה האחרונה של שר האוצר לפיד, ושר הרווחה מאיר כהן, הביטוח הלאומי קבע כי על פי הנתונים 36% מהמשפחות בישראל נחלצו מעוני ב–2012 כתוצאה מקצבאות ומדיניות המסים. על פי נתוני המוסד, מדיניות המלחמה בעוני של ממשלת ישראל נשחקה באופן משמעותי עם השנים, והיעילות שלה נמוכה במיוחד בהשוואה למדינות OECD.

"מעמד הביניים גולש לעבר קו העוני"

יו"ר האופוזיציה ח"כ יצחק הרצוג (עבודה) אמר בתגובה לדו"ח העוני כי: "העוני הוא איום אסטרטגי על מדינת ישראל. דו"ח העוני השנתי של המוסד לביטוח לאומי חושף בפנינו תמונה קשה מנשוא, בה עוד ועוד משפחות עם שני הורים עובדים לא מצליחות לשרוד, ויורדות מתחת לקו העוני".

עוד אמר כי "תחת הממשלה הנוכחית ירדו אל מתחת לקו העוני עוד אלפי משפחות, חלקן הגדול משפחות השייכות למעמד הביניים, בהם שני ההורים עובדים. לממשלה הנוכחית אין תכנית למלחמה בעוני. בתקציב האחרון,  פגעה הממשלה פגיעה אנושה בשכבות החלשות ובמעמד הביניים על ידי העלאת המע"מ, קיצוץ קצבאות הילדים וגזירות נוספות עד כדי כך שחלקים ממעמד הביניים גולשים במהרה אל עבר קו העוני ואת זאת נראה בדו"ח הבא כפי שמתריע מנכ"ל המוסד לביטוח לאומי עצמו.הרצוג תבע מהממשלה "לפעול דרסטית לתכנית לאומית  לצמצום בחצי, ליעד של 10% על ידי הגדלת קצבאות הזקנה, השקעה מסיבית בחינוך, והגדרת סף קיום מינימאלי בכבוד, כך שהמדינה תבטיח ביטחון סוציאלי ופנסיוני לכל אזרח, בתעסוקה ישירה, בפנסיה מתגמלת, בשירותים רפואיים מהמעלה הראשונה, בביטחון אישי, דיור בר השגה, דיור ציבורי ובדיור מוגן".

ח"כ דב חנין (חד"ש) אמר כי : "העמקת העוני בישראל איננה גזירה משמיים. היא תולדה של עשור איום של מדיניות תצא'ריסטית שהוביל בנימין נתניהו קודם כשר אוצר ועכשיו כראש ממשלה. מולה עומדת ההתעשרות הנמשכת של האלפיון והמאיון העליונים - גם היא תולדה של מדיניות המעדיפה את בעלי ההון ומתמרצת אותם במגוון דרכים כלכליות. נדרשת לנו היום מדיניות הפוכה: העלאת שכר המינימום, הגנה על העובדים ושיפור בשכרם, חיזוק מערכות הבריאות והחינוך הציבוריות ושיקום רשתות הביטחון הסוציאלי שנקרעו בעשור האחרון".

ח"כ איציק שמולי (העבודה) בתגובה לנתוני העוני : "אני רוצה לברך את הממשלה הזו שכבשה את המקום הראשון בעולם המערבי בשיעורי העוני הגבוהים ביותר. מספר העניים והילדים העניים רק הולך ועולה ושר האוצר מספר לישראלים על צמיחה וחדשנות".

ד"ר יובל אלבשן, דיקאן הפקולטה לפיתוח חברתי של הקריה האקדמית אונו, ציין כי: "דו"ח העוני של משרד הרווחה ממשיך את זריעת החול בעיני הציבור הישראלי. הבעיה האמיתית של מדינת ישראל היא לא דו"ח העוני, אלא קריסת מעמד הביניים. 7% מהאוכלוסיה בישראל הם עניים בתחפושת של מעמד הביניים. מעמד הביניים היום מרוויח משכורת שאולי לא עומדת בקריטריונים של הרווחה לעוני, אך החובות הנצברים עליו, מונעים ממנו לחסוך ולו שקל אחד לעתיד. כך שכאשר יתקל בבעיה או התמודדות כלכלית ביום מן הימים, הוא יקרוס מיד. על שר הרווחה להפסיק להתעסק בפסטיבל העוני השנתי, ולהתמודד עם הבעיה האמיתית, שהיא לא קו העוני אלא החיים בפועל בעוני".

מעמותת ידיד נמסר כי: "דו"ח העוני מחזק את הדרישה כי הממשלה תתחייב כבר עתה, לאמץ את מסקנות ועדת אללוף למאבק בעוני בישראל אבל יותר מכך. תתחייב להקצות את המשאבים הנדרשים כדי לטפל באוכלוסייה המצוייה מתחת לקו העוני וכן בעובדים העניים אותם עשרות אלפי משפחות שלמרות שיש בהם לפחות מפרנס אחד, ולעיתים יותר, הם עדיין אינם מסוגלים להתקיים בכבוד. אנו קוראים לראש הממשלה ושר האוצר לבחון באופן מיידי את האפשרות להעלות את שעורי מס הכנסה שלילי ואת התקרה המזכה שניתנים למשפחות עובדות כדי לסייע להן להתמודד עם השכר הלא מספיק אותו הן מקבלות ובמקביל להעלות את שכר המינימום".

הכלכלן פרופ' מישל סטרבצ'ינסקי מהאוניברסיטה העברית, המכהן כראש תוכנית כלכלה וחברה במכון ון ליר – ויו"ר כנס שנערך אתמול מטעם המכון לעוני ואי-שוויון בישראל ובעולם – אמר בהתייחסו לדו"ח כי הממצאים הבולטים העולים ממנו הם רמת העוני הגבוהה בקרב משפחות בישראל(19.4%) – שיעור כפול ממוצע OECD. במקביל, ניכרה ירידה קלה בשנתיים האחרונות בשיעורי העוני, וזאת לפיו בגלל מדיניות של קיצוץ בקצבאות ועידוד אזרחים לעבודה. "עם זאת, העובדה שקבוצות כחרדים וערבים נכנסו לשוק העבודה בהיקפים גדולים יותר בשנים האחרונות לא סייעה להם לצאת ממעגל העוני, וזה ניכר גם בכך ששיעור העוני בקרב משפחות עם שני מפרנסים עלה ב-2012", אומר סטרבצ'ינסקי. "הסיבה לכך היא שהכנסתם של עניים אינה מספיקה לכיסוי ההוצאות, ויש גם מי שעובדים במשרות חלקיות ולכן עשויים להרוויח עוד פחות משכר מינימום".

מה הפתרון?

"המפתח לטיפול בעוני הוא השקעה בחינוך – כי שיעורי העוני בקרב בעלי 13 שנות לימוד נמוכים בהרבה לעומת בעלי שנות לימוד נמוכות יותר - ובמקביל צריך להגדיל את מענקי העבודה (מס כנסה שלילי) הניתנים למשפחות עובדות. יש להם חשיבות רבה כי מענקים בסכומים ניכרים ניתנים לאנשים עם שכר שמתחת למינימום. לוקח זמן לטפל ביוקר המחיה – שגם בו חשוב לטפל – אולם בינתיים מענקי עבודה הם פתרון טוב. כמו כן, חשוב לשלב קבוצות עניות ובעיקר חרדים וערבים במעגלי החינוך, ואצל חרדים כמובן יש חשיבות ללימודי ליבה".

נשיא המדינה, שמעון פרס אמר בתגובה "אני מרגיש רע מכך שבישראל ישנם למעלה מ-800 אלף ילדים רעבים. אי אפשר להשלים עם זה ובכל פעם זה יותר קשה. התינוקות, צעירים והזקנים חסרי ישע, איזה עם אנחנו?".

פרס הוסיף "אם מרגע הלידה עד גיל 3 תינוק לא יקבל את אבות המזון הם יגדלו להיות או חולים או חלשים או פגיעים וזה לא ניתן לתיקון. הילדים מחוץ לספינים, סיעות, ומפלגות. אין שום צל מפלגתי או שמש מפלגתית שצריכה להאפיל עליהם. אין לי ספק שנדרשים צעדים קונקרטיים, ואחד מהם הוא לדאוג לתוכנית מידית שתיתן לכל תינוק בישראל את אבות המזון הדרושים לגידולו, בין אם עני ועשיר יהודי וערבי.צריכה להיות החלטה מידית, חבל שהנושא ייגרר בין ועדה לוועדה והזמן יחלוף. אם יש ילד אחד פחות רעב זה לא מצדיק את האחרים. עלינו לתת פתרון לכולם ועכשיו, אחר כך כבר לא נוכל לתקן. זו תהיה המדינה הראשונה בעולם שתיתן התייחסות לדור הקובע את עתיד המדינה- הדור הזה אחראי על הדור הבא".

שר הרווחה, מאיר כהן שהקים ועדה שאמורה להגיש תוכנית לצמצום העוני בישראל אמר כי "בעיית העוני אינה בעיה של העניים אלא הבעיה שלנו כמדינה ושלנו כממשלה. האחריות לאזרחים היא שלנו כמדינה וכממשלה ואנחנו לוקחים עליה אחריות. הרבה שנים התייחנו לעניים כדבר שבשגרה אך אנחנו פועלים ולא חיכינו לדוח. אנו מטפלים בנושא כולם יושבים סביב השולחן ומוצאים פתרונות – אנחנו לוקחים אחריות"

תגובות

הזינו שם שיוצג כמחבר התגובה
בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שהינני מסכים/ה עם תנאי השימוש של אתר הארץ