דפוסי הבחירות ברשויות הערביות 
משתנים - אך החמולות עדיין שולטות

לפי סיכום מערכת הבחירות האחרונה של עמותת אינגאז', נרשם שיא במספר הנשים במקומות ריאליים, אך רק שש נבחרו למועצות הערים

מירב ארלוזורוב
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מירב ארלוזורוב

"מעורבות גדולה באופן משמעותי של צעירים ונשים במערכת הבחירות, הן כמועמדים והן כשותפים לשיח הציבורי שקדם לבחירות, שיעור הצבעה גבוה באופן מיוחד, מספר רב של ראשי רשויות נבחרים חדשים, וכן העובדה שלמרות ההתפתחויות החיוביות תוצאות הבחירות עדיין מוכתבות באופן מובהק על ידי שיקולי חמולות ולא על ידי מצע המתמודדים" - במלים אלה סיכמה עמותת אינגאז', אחת העמותות החשובות העוסקות בהעצמת ראשי הרשויות הערביים בישראל, את מערכת הבחירות האחרונה ברשויות הערביות. הסיכום מעיד על ניצנים של התעוררות בקרב ערביי ישראל לגבי אופי השלטון המקומי שלהם, אבל הכוחות המסורתיים עדיין מובילים.

תוצאות הבחירות לרשויות הערביות מלמדות על מהפך מספרי - 72% מראשי הרשויות שנבחרו לתפקידם הם חדשים. בנוסף, שיעור ההצבע היה מהגבוהים אי פעם, כ–90%, שיעור הצבעה גבוה לאין ערוך מזה של המגזר היהודי (שפל של 51% בלבד). בנוסף, אינגאז' מציינת את התעניינות השיא שהיתה בבחירות הפעם, מצדם של גורמים שבדרך כלל מודרו מעיסוק פוליטי - בעיקר צעירים ונשים. כך, צעירים עשו שימוש ער ברשתות החברתיות לפני הבחירות, ואף היו התארגנויות של צעירים - אינגאז' עצמה תמכה בהארגנות אחת כזו, בשם קורומאן - לתמיכה במועמדים ולניתוח מצעי המפלגות השונים. אינגאז' מציינת כי התארגנויות אלה נתקלו בהתנגדות עזה של הממסד הערבי הוותיק, דבר המעיד "על חשיבותה והשפעתה האלקטורלית של התופעה".

ג'יידא רינאווי זועבי, מנכ"לית אינגאז'צילום: ירון קמינסקי

במסגרת ההתעוררות נרשם מספר שיא של נשים שהיו מועמדות לבחירות למועצות של הרשויות המקומיות. 165 נשים התמודדו על תפקידים במועצות של 44 ישובים שונים, בתוכן 82 נשים הוצבו בין חמשת המקומות הראשונים של הרשימות שלהן - כלומר מיקום ריאלי. בנוסף, אשה אחת - חנין זועבי - התמודדה על ראשות העיר נצרת. יש לציין כי בכל ההיסטוריה של השלטון המקומי הערבי עמדה רק אשה אחת בראש רשות ערבית.

עם זאת, באינגאז' מסכמים באכזבה כי למרות ההתעוררות של צעירים ושל נשים, ההצלחה היתה מועטה. בסופו של דבר רק שש נשים נבחרו לכהן במועצות המקומיות. יתרה מזו, שיעור ההצבע ההגבוה - כולל שיעור הצבעה גבוה של צעירים - התרגם בסופו של דבר לבחירה בעיקר במועמדים החמולתיים. "דפוסי ההצבעה הצביעו על הנצחת כוחן המסורתי של החמולות", כותבים באינגאז'. "ניתן להסביר תופעה זו על רקע החלשות המפלגות הפוליטיות בזירה המקומית, היעדר פעילות מאורגנת לצעירים, וכן עוצמת השפעת המסורת שעדיין שולטת בחברה הערבית".

עם זאת באינגאז' מתנחמים בהתעוררות הגדולה שהיתה לפני הבחירות, וקובעים כי "נמשיך את העבודה שלנו עם קבוצות נשים וצעירים, במטרה לחזק תהליכים של שיתוף הציבור ברשויות המקומיות ולהבטיח שהרשויות מפנות משאבים לקידום הצרכים של אוכלוסיות אלו. ובכך להוביל תהליכי שינוי, שישפיעו בעתיד גם על דפוסי ההצבעה בבחירות המקומיות".

עמותת אינגאז', בניהולה של ג'יידא רינאווי זועבי, מעניקה תמיכה מקצועית וניהולית לראשי הרשויות הערביות במטרה "להפוך את השלטון המקומי הערבי מגוף כושל למנהיגות פעילה, שתחולל שינוי חברתי וכלכלי ביישובים הערביים". העמותה מסייעת לראשי הרשויות, באמצעות העצמה ניהולית, להתמודד עם "מדיניות ממשלתית מפלה, ועם כשלים חמורים בניהול הרשויות, שבעטיים במהלך הקדנציה האחרונה מונו ועדות קרואות בעשרה ישובים ערביים". לשם כך העמותה פועלת לבנית ידע ויכולת ניהול של ראשי הרשויות, מסייעת בקידום תוכניות מדיניות ארוכות טווח, פועלת לשיפור ערוצי התקשורת של השלטון המקומי הערבי עם ממשלת ישראל, וכן פועלת לעידוד האוכלוסייה למעורבות בשלטון המקומי. במסגרת זו מקיימת אינגאז' פעילות לצעירים ולנשים.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker