"הממשלה אחראית לשחיקה בשכר - היא לא העלתה במשך עשור את שכר עובדיה"

בפאנל בנושא מעמד הביניים אתמול בכנס שדרות, אמר יובל רכלבסקי, לשעבר הממונה על השכר באוצר: "ב-2002 הערכנו שמספר העובדים הזרים הוא כמה עשרות אלפים, אך התברר שמספרם 350-300 אלף. זה היה כשל חמור של הממשלה, שגרם לירידה בשכר של הישראלים"

חיים ביאור
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
חיים ביאור

"מתחילת שנות ה-2000 המשק צמח, המחירים עלו - אבל השכר הריאלי לא עלה", כך אמר אתמול פרופ' אביה ספיבק, בעבר המשנה לנגיד בנק ישראל וכיום מרצה לכלכלה באוניברסיטת בן־גוריון, בפאנל בנושא מעמד הביניים בכנס שדרות לחברה וכלכלה שהתקיים במכללת ספיר.

ספיבק, ששימש יועץ לראשי תנועת המחאה החברתית ב-2011, אמר שעד תחילת שנות היתה הסכמה בלתי כתובה בישראל שצמיחת המשק הישראלי תגיע לכל האזרחים, אלא שמגמה זו נפסקה, וגם שר האוצר, יאיר לפיד, מודה בכך שהשכר לא צמח בשום ענף. "מי שאחראי למצב זה היא קודם כל הממשלה, שלא העלתה במשך עשור שלם את שכר העובדים במשרדי הממשלה, בעיריות ובגופים המתוקצבים על ידה, וכמו כן המעסיקים הפרטיים, שאף הם נמנעו מלהעלות את שכר עובדיהם", הוסיף ספיבק. עם זאת, הוא הזכיר שלממשלה היו נסיבות מקלות לכך שהיא לא העלתה את שכר העובדים - הקיצוצים התקציביים שהחלו ב-2003.

כתבות נוספות באתר TheMarker:

פרשנות // הבורסה בתל אביב בשיא - האם זו בועה או שזה הזמן להיכנס?

רני רהב מאבד שליטה

פרופ' אביה ספיבקצילום: ניר קידר

"המודל שישראל אימצה - הימנעות מהעלאה ריאלית של שכר העובדים - אינו דומה לשום מודל הקיים במדינות המפותחות, פרט לארה"ב, שגם בה יש צמיחה, אך רוב האזרחים אינם נהנים ממנה", אמר ספיבק. "האם זה מחויב המציאות שגם בישראל יהיה המצב כך? בהחלט לא. לדבריו, 
ב-2010-2009 השכר במדינות המערב, פרט לארה"ב, עלה ריאלית ב-1.5%, בעוד שבישראל הוא ירד ב-3.6%. "לכן, מה הפלא שמעמד הביניים נפגע כל כך", הוא אמר.

לדבריו, הגידול בפריון העבודה בישראל במקביל לירידת השכר הריאלי, מצביע על כך שההון המיועד לתשלומי שכר נשאר בחברות הגדולות. "הציבור לא מאמין שמדיניות הממשלה השתנתה באופן יסודי בעניין השכר, ותעיד על כך הירידה בתמיכה במפלגתו של שר האוצר", טען ספיבק.

לדברי פרופ' דן בן דוד, מנכ"ל מרכז טאוב לחקר המדיניות הכלכלית והחברתית ופרופ' לכלכלה באוניברסיטת תל אביב, ממדי העוני בישראל הם החמורים מבין מדינות המערב, פרט לארה"ב. "נכון שהמגזר החרדי והמגזר הערבי סובלים מרמת הכנסה נמוכה במיוחד, אבל גם ללא שתי קבוצות אלה, ישראל עדיין מובילה מבין מדינות המערב בתחום העוני", אמר. לדבריו, הדרך להקטנת הפערים בישראל היא על ידי שיפור החינוך בערי הפריפריה והפיכתן של ערים אלה לפרברים של תל אביב, באמצעות רשת כבישים ורכבות, באופן שזמן הנסיעה מהן אל המטרופולין לא יעלה על חצי שעה.

איציק אלרוב, יו"ר תנועת הצרכנים ויוזם מחאת הקוטג' ב-2011, טען כי גם אם הממשלה תחליט לתת כיום לכל אזרח "שי" בסך 1,500 שקל בחודש, הדבר לא יעזור לאיש, מכיוון שמחירי המוצרים השונים, לרבות הדירות, ימשיכו לעלות. "המדינה נתנה בשנה שעברה הטבה של 100-60 אלף שקל לאזרחים שהיו מוכנים לרכוש דירות בפריפריה, ומה קרה? הקבלנים ייקרו את הדירות בפריפריה באותו הסכום", סיפר אלרוב. לדבריו, יוקר המחיה מעיק על כל אזרח והוא נגרם עקב היעדר תחרות, מצב שהוא, לטענתו, "סרטן שפשה אצלנו".

יובל רכלבסקי, לשעבר הממונה על השכר באוצר, אמר שהסיבה לכך ששכר העובדים בישראל לא עלה במשך עשור שלם היא כניסתם של העובדים הזרים לישראל. לדבריו, "ב-2002 הערכנו שמספר העובדים הזרים הוא כמה עשרות אלפים, אך התברר שמספרם 350-300 אלף, מבלי להביא בחשבון את המסתננים. זה היה כשל חמור של הממשלה, שגרם לירידה בשכר של הישראלים ולעלייה חדה במספר מקבלי הבטחת הכנסה".

איציק אלרובצילום: דניאל צ'צ'יק

עשו לנו לייק לקבלת מיטב הכתבות והעדכונים ישירות לפייסבוק שלכם

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker