כבל: "יש לי סיכוי לזכות בעתירה ובתפקיד יו"ר ההסתדרות; אני מקבל ברחוב אהדה ענקית"

לאחר שהפסיד לעופר עיני בבחירות האחרונות להסתדרות, כבל לא מעוניין לוותר על כיסא היו"ר ■ על ניסיונו של עיני למנות את ניסנקורן ליו"ר ההסתדרות: "לא רואים סוג זה של התנהלות באף רשות או גוף בישראל"

הילה ויסברג
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
הילה ויסברג

"אני מאמין כי סיכויי לזכות בעתירה גבוהים ואני מאמין שסיכויי להיות יו"ר ההסתדרות הבא גבוהים. האהדה שאני מקבל ברחוב ענקית. אנשים מתוך ההסתדרות, כולל בהנהלה, מתקשרים אליי ואומרים לי כי הם מתפללים לכך שאבחר", אמר אתמול ח"כ איתן כבל (עבודה), שהתמודד בבחירות האחרונות להסתדרות מול היו"ר הפורש עופר עיני. כבל עתר בתחילת השבוע לבית המשפט המחוזי בתל אביב נגד הליך הבחירה של יורשו המיועד של עופר עיני, יו"ר האגף לאיגוד מקצועי, אבי ניסנקורן. העתירה בעניין תידון ב–20 בנובמבר.

כבל הגיש את העתירה שכן לדעתו הליך שבו יו"ר פורש מקדם כמחליפו את סגנו הוא בלתי סביר. על פי חוקת ההסתדרות, רשאי היו"ר הפורש בלבד להמליץ על יורשו בפני בית נבחרי ההסתדרות (בינ"ה), המונה 170 איש, ומספיק באישור הזה כדי שהיורש יקבל את התפקיד. זאת - אף שעיני פרש מתפקידו שנתיים וחצי בלבד מתוך הקדנציה, שאמורה להימשך חמש שנים.

לדעתו של כבל, "לא ייתכן שיו"ר הסתדרות שנבחר בבחירה ישירה יוכל למנות על דעת עצמו את סגנו. לא רואים סוג זה של התנהלות באף רשות או גוף בישראל".

איתן כבלצילום: אורן נחשון

כבל אומר כי הוא מעוניין שייערכו בחירות חוזרות להסתדרות, ובהן ישתתפו כ–500 אלף בעלי זכות הבחירה בארגון. בעתירה עתיד בית המשפט להכריע אם הליכי חוקת ההסתדרות יישמרו או שייערכו בחירות.

"מה חוקת ההסתדרות אומרת? שאם היו"ר חלילה מת או נתפס בפלילים, הרי שנערכות בחירות, אבל אם הוא פורש – הוא יכול להמליץ על היו"ר הבא. איך זה ייתכן?" אומר כבל.

אם תיבחר ליו"ר הבא של ההסתדרות, באילו תחומים תתמקד? אתמול למשל, בהשקת השדולה החדשה "קריירה בעידן של הורות", טענת ששעות העבודה הארוכות בישראל הן בלתי סבירות.

"נכון מאוד, וצריך לחשוב על פתרונות – בין אם באמצעות הארכת סוף השבוע או באמצעות קביעה של יום במהלך השבוע שבו עובדים יוצאים מוקדם. הרעיון הוא לייצר תיאום בין המערכות השונות: מערכת החינוך, מערכת הבריאות, המגזר הציבורי והמגזר הפרטי. חשוב כי ההסכמים והחקיקה ייעשו בתיאום עם כלל הגורמים המעורבים. הבעיה העיקרית כיום במשק היא שעובדים רבים איבדו את ביטחונם התעסוקתי, ושלא תהיה טעות – זה קורה גם לעובדים המאורגנים. מפעל נגב טקסטיל בשדרות נסגר? אף אחד לא שם לב. גם מאות מעובדי טבע יפוטרו".

עופר עיני עם אבי ניסנקורן, ביום שבו הכריז עיני על פרישתוצילום: מוטי מילרוד

השדולה שהקמת לשילוב עבודה והורות עוררה הדים.

"כן, מתברר שנגענו בעצבים חשופים של הורים. אני אב לארבע בנות, ולכן הסוגיה הזו רלוונטית מאוד עבורי. לא מדובר כאן בעניין פמיניסטי, אלא ברצון למעורבת בבית המשותף לגברים ולנשים. הוצפו כל כך הרבה נושאים, שקשה לדעת מהיכן להתחיל. ההתלבטות היא אם ללכת על חקיקה ועל שיטת המקל והגזר או על כיוונים אחרים".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker