טלי חרותי-סובר

מכה למזכ"ל הסתדרות המורים יוסי וסרמן: בפסק דין שנתנה היום (ה') השופטת בדימוס שרה פריש, נשיאת בית הדין של הסתדרות המורים, קבעה השופטת כי בתוך 14 ימים תעביר ההסתדרות סך כ-30 אלף שקל המגיעים לסיעת נחל בגין תקציב 2013. את העתירה הגישה סיעת נחל בראשות גילה קליין נגד וסרמן ונגד הסתדרות המורים לפני כחודשיים.

בנוסף ביטלה פריש החלטה שהתקבלה על ידי הנהלת הסתדרות בתחילת השנה, וקבעה כי ההסתדרות תשלם הוצאות שוטפות כמו בשנים עברו, ולא על פי הרשימה המצומצמת שהתקבלה ללא סמכות ועל דעת עצמה.

"המשיבים קובעים כי כל שברצונה של העותרת לפרוץ את גדרות הפיקוח התקציבי" כותבת פריש, "אך הגדרה זו נכונה היא דווקא לתאור ההחלטה אשר התקבלה על ידי ההנהלה ב-17 בפברואר 2013, בכך שפרצה את ההגדרה השיורית של המונח "הוצאות שוטפות" ללא כל סמכות", אמרה פריש.

זה זמן רב טוענת גילה קליין, המהווה אופוזיציה קשה וקולנית למזכ"ל הנכחי יוסי וסרמן, כי הסתדרות המורים בראשותו פועלת ליצירת מחנק תקציבי על הסיעה, על אף שזו זכתה בבחירות האחרונות ב-15% מהקולות ולכן מגיע לה, על פי חוקת ההסתדרות, תקציב פעילות שנתי.

מזכ"ל הסתדרות המורים, יוסי וסרמן צילום: תומר אפלבאום

"במאי האחרון הגשתי בקשה לקבלת תקציב הסיעה על פי הוצאות, כפי שמגיע לנו" מספרת קליין. "נאמר לי שהחליטו לא לשלם כי קיימת החלטת הנהלה על מה מותר ומה אסור להוציא. ההחלטה שהתקבלה באופן חד צדדי ובוטלה עכשיו על ידי השופטת קובעת כי הוצאות שוטפות הן: כנס אחד בשנה, השתתפות בהשתלמות מקצועית אחת בשנה, הוצאות דלק לפעילים, כיבוד בישיבות הסיעה ומודעות אבל. אלה ההוצאות השוטפות על פי ההנהלה, ומה עם כל הדברים האחרים, למשל הוצאות אחזקה של אתר האינטרנט שלנו? פרסומים לחברים? יעוץ משפטי והרבה יותר מכנס אחד בשנה?".

קליין לא הייתה מוכנה לקבל את הסירוב, בעיקר על רקע העובדה שתקציב הסיעה קוצץ בכל שנה באופן דרמטי. ב-2011 היה התקציב 200 אלף שקל (שנת בחירות) ב-2012 רק 130 אלף שקל וב-2013 ירד על פי החלטת הנהלת ההסתדרות ל-70 אלף שקל בלבד. גם את הסכום הזה, כאמור, הוחלט שלא לשלם.

"מנסים לחנוק אותנו כלכלית", אומרת קליין. "את כל המשרד העברתי לבית כי אין לי משרד בבית ההסתדרות ואי אפשר לשכור משרד, וכל אחד מהחברים החל לתרום מיכולותיו ומכיסו עבור פעילות הסיעה. לפני כחודשיים החלטנו שהגיעו מים עד נפש ופנינו לבית המשפט".

היום, כאמור, קבעה השופטת פריש כי הסיעה תקבל את הוצאותיה בתוך 14 ימים, וביטלה את הרשימה המקוצרת שקבעה ההנהלה על דעת עצמה. "אני גאה בפסק דין שמציג עמדה מאוד ברורה: דמוקרטיה צריך לכבד", אומרת קליין בתגובה.

גילה קליין
גילה קלייןצילום: אליהו הרשקוביץ

"תם עידן קבלת החלטות החד צדדיות שכל מטרתן פגיעה באופוזיציה ודיכוי ציבור גדול בארץ שבחר בנו. יוסי וסרמן צריך להבין שכל התהליכים שהוא מכיר שכוללים ביצוע פעולות בחשאי, באופן פנימי, ובלי בקרה - עבר זמנם".

"מדובר בפסק דין מכונן שניתן על ידי בית הדין של הסתדרות המורים", אומר עורך הדין של נחל פיליפ רוסטהולדר. "נקבע על ידי בית הדין כי הסתדרות המורים היא גוף 'דו מהותי', משמע: שחלים עליו כללי ההגינות של המינהל והרשות השלטונית המשרתת את הציבור ועוסקת בכספיו, ולפיכך חובה עליו להתנהל בצורה הוגנת ודמוקרטית, בתום לב, תוך הימנעות מפגיעה בתקנת הציבור, ובאופן ספציפי להתנהל כך כלפי סיעת נחל".

"בפעם הראשונה מוגדרות זכויות לסיעת אופוזיציה בהסתדרות המורים כגוף אוטונומי, ונקבע כי אסור לקואליציה לקבוע עבור האופוזיציה כל קביעה שיש בה משום פגיעה בזכויותיה כסיעה אוטונומית ועצמאית - על אחת כמה וכמה שהמדובר בסיעת האופוזיציה היחידה. אנו תקווה כי הסתדרות המורים תשכיל ללמוד מפסק דין זה שניתן על ידי בית הדין שלה עצמה ותמנע להבא מקבלת החלטות הפוגעות מהותית בדמוקרטיה ובסיעת נחל, סיעת האופוזיציה היחידה בהסתדרות המורים".

מהסתדרות המורים נמסר: "כגוף שומר חוק אנו מכבדים כל החלטה של בית הדין הפנימי של הסתדרות המורים וכל בית דין שהוא".

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker