האם עיני יכול להמליך לו יורש?

בסוף 2013 המלך עיני יתקל בקושי גדול בהעברה חלקה של השרביט לנסיך ניסנקורן

טלי חרותי-סובר
טלי חרותי-סובר

הודעת הפרישה של יו"ר ההסתדרות, עופר עיני, היכתה כרעם ביום בהיר. איש לא ראה את זה מגיע. האם לעיני, שעבר שנתיים קשות, פשוט נמאס? האם הוא מרגיש שמיצה? האם הוצעה לו הצעה שאי אפשר לסרב לה מחוץ להסתדרות?

פעמים לא מעטות רחשו סביבו שמועות. אמרו שהוא הולך לפוליטיקה ויציב את עצמו מול יו"ר מפלגת העבודה, שלי יחימוביץ' - מה שלא קרה ולא יקרה בעתיד הקרוב. אמרו שהוא הולך לעבוד אצל ידידו נוחי דנקנר, וגם זה לא קרה. עיני נותר נטוע על כסאו, על אף ולמרות כישלונו במחאת קיץ 2011 והביקורת הרבה שנמתחה עליו - אישית ‏(הדירה בצפון תל אביב, תפקידים למקורבים וכדומה‏) ומקצועית ‏(הגנה על ועדים גדולים, מקלות בגלגלי הרפורמה המתוכננת בשירות המדינה, התנגדות גורפת למוסד בוררות חובה, הוצאת 6 מיליון שקל על קמפיין תקשורתי מתוכנן ועוד‏).

מן הסתם, נדון לא מעט בחודשים הקרובים בשאלה מדוע הולך עיני ולאן, כמו גם בשאלה מה יקרה עם מקורביו לאחר שלא ישב יותר בעמדות הכוח. אך עכשיו עומדת על הפרק שאלה אחרת - מי יהיה מחליפו. על פי התכנון ובכפוף לחוקת ההסתדרות, היו"ר הפורש יכול להמליץ על יורשו ולהביא את ההמלצה לאישור מוסדות ההסתדרות. מעבר הגב־אל־גב הזה לא יקרה בפעם הראשונה. עיני עצמו קיבל כך את התפקיד לאחר שעמיר פרץ המליץ עליו. ייתכן שגם הפעם ינסה היו"ר את השיטה המקובלת - הוא ימליץ על אבי ניסנקורן, ראש האיגוד המקצועי בהסתדרות ומי שנחשב ליד ימינו ויורשו הטבעי, ומוסדות ההסתדרות יישרו קו ויאשרו.

יו"ר ההסתדרות, עופר עיני, מודיע על פרישתו בבית ההסתדרות בתל אביב

אלא שהפעם זה עומד להיות הרבה יותר קשה. רק 18 חודשים חלפו מאז הבחירות לראשות ההסתדרות במאי 2012, והצדדים עוד מלקקים את פצעי מערכת הבחירות הזו. איתן כבל גזל אז מעיני לא פחות מ–33% מהקולות - לשם השוואה, במערכת הבחירות שקדמה לה זכה עיני ביותר מ–90% מהקולות. כבל, במערכת בחירות אגרסיבית, יצא בצורה חריפה נגד היו"ר, יכולותיו ורצונו לייצג את כלל פועלי המשק, וגם נגד אורח חייו. שליש מחברי ההסתדרות ‏(המונים כיום כ–600 אלף איש‏) בחרו במישהו אחר, ונתנו עוד מכה למעמדו המוחלש של עיני. אבל תוצאות הן תוצאות, ועיני קיבל את התפקיד.

מאז השלימו הנצים, בעיקר על רקע היריבות המשותפת מול יחימוביץ'. עכשיו עיני פורש וכבל זוקף שוב ראש - הוא לא ייתן שיומלך נציג שלא נבחר על ידי חברי ההסתדרות לשלוש וחצי שנים נוספות. אם היו רק כמה חודשים עד הבחירות הבאות, ניחא. אבל עיני אפילו לא הגיע למחצית הקדנציה, וכבל לא ייתן לתואם־עיני לקבל את התפקיד ללא קרב.

כבל יקבל כנראה רוח גבית מהאווירה הציבורית, שהרי ברור כיום יותר מתמיד שימי המלכת המלכים האוטומטית חלפו. כמה ביקורת נשפכה על העברת הדורות ברבנות הראשית, ושם אין יותר מחצי מיליון חברים־בוחרים. בסוף 2013, המלך עיני יתקשה בהעברה חלקה של השרביט

בסוף 2013 המלך עיני יתקל בקושי גדול בהעברה חלקה של השרביט לנסיך ניסנקורן. אם יתעקש - ההסתדרות תיראה שוב כגורם הפועל לצרכיו בלבד. עיני אולי עוד היה עומד בזה, אבל לא בטוח שניסנקורן מסוגל או רוצה לספוג את הבוץ. ויש אפשרות אחרת: מינוי ממלא מקום לפרק זמן קצר ובחירות חדשות. יתכן שניסנקורן, שנחשב לאיש מקצוע ראוי ויסודי, אך לא ניחן ביכולות האישיות העממיות והכובשות של עיני, הנדרשות מאוד בתפקיד, ירוץ בראש סיעת עוגנים ‏(המנוהלת על ידי אחיו של עיני‏) ואולי לא. ניסנקורן עזב משרד משגשג לטובת שירות ציבורי בהסתדרות, כך שהוא אדם ערכי, אך על אף שהיה תמיד זה שעשה את העבודה, לא ברור אם אינו מספר 2 קלאסי, שמעולם לא ניווט באמת את חזית המאבק.

כבל כבר הודיע שהוא רואה בעצמו מועמד ראוי, וייצר קואליציה פנימית בדרישתו לתפקיד. ומי יודע מי עוד יחליט שהגיע זמנו להתמודד עכשיו, כשעיני זז. יהיה מעניין כשהזירה תיפתח מחדש. אולי אפילו חוקת ההסתדרות האנכרוניסטית, שנותנת ליו"ר הרבה יותר מדי כוח, תשתנה.

עשו לנו לייק לקבלת מיטב הכתבות והעדכונים ישירות לפייסבוק שלכם

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker