האם האיש שקיבל הצעה לשמש יועץ משפטי באוצר יחליף את עיני?

יו"ר ההסתדרות, עופר עיני, החזיר את עו"ד אבי ניסנקורן להסתדרות לפני ארבע שנים וטיפח את כוחו מהרגע הראשון ■ ניסנקורן מנהל כיום, בין השאר, את המגעים על הרפורמה במשרדי הממשלה ועל הסכמי השכר במפעלי טבע ■ מתנגדיו טוענים כי הוא חסר כריזמה: "איך הוא ינהיג שביתות גדולות והפגנות אלפים ברחובות?"

חיים ביאור
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
חיים ביאור

עו"ד אבי ניסנקורן, 46, מומחה לדיני עבודה שצפוי להחליף את עופר עיני בראשות ההסתדרות, מתואר כאיש אפור ומופנם ואנטי־תזה לכאורה למנהיג עובדים. נטען כלפיו גם שהוא לא חווה על בשרו מאבקי עובדים די הצורך.

ניסנקורן כבר הספיק פעם אחת לעבוד בהסתדרות, בתקופת כהונתו של היו"ר הקודם, עמיר פרץ. אז, בסוף שנות ה–90, עמד ניסנקורן בראש הלשכה המשפטית של האגף לאיגוד מקצועי. תוך כדי ניהול משאים ומתנים בעקבות סכסוכי עבודה שעליהם הכריז פרץ, אנשי משרד האוצר זיהו את השקט שבהתנהלותו, את יושרתו ובעיקר את מקצועיותו - והוא קיבל מהם הצעת עבודה: לשמש כיועץ המשפטי של אגף הממונה על השכר והסכמי עבודה באוצר. ניסנקורן התלבט וסירב. "אילו קיבל את הצעתנו, הוא היה ללא ספק מתמנה למשרת הממונה על השכר במשרד ומתעמת עם ההסתדרות והוועדים הגדולים באותו עוז כפי שהוא עושה כיום", אומר בחיוך בכיר לשעבר באוצר.

כתבות נוספות באתר TheMarker:

יבמ טוענת כי טוויטר הפרה 3 פטנטים שלה

דעה // בחרתם ללמוד מדעי הרוח? אתם לא דור אבוד, אתם דור בכיין

עופר עיני ואבי ניסנקורן בבית ההסתדרות

לימים הרגיש ניסנקורן "תקוע" במשרת היועץ משפטי, מכיוון שלא הוצע לו אופק קידום בהסתדרות. לפיכך, פרש והקים משרד עריכת דין משלו, שבמסגרתו שמר על קשר עם בכירי ההסתדרות, סיפק להם ייעוץ וגם שירותי מיקור חוץ משפטיים. "ניסנקורן היה חלק מההסתדרות. הוא היה מעורב בחתימה על הסכמי שכר חשובים במשק, למשל הסכם מעצ, ושימש איש סודם של כמה מבכיריה גם כשעבד מחוץ לארגון", מעיד מקור בהסתדרות.

חזר להסתדרות בתנאי שיתמנה ליורש

לפני ארבע שנים החליט עיני להחזיר את ניסנקורן להסתדרות, ולהציבו בראש האגף לאיגוד מקצועי. עד אותו מועד ובמשך חמש שנים, החזיק עיני בשני התפקידים החשובים הללו גם יחד: יו"ר ההסתדרות ויו"ר האגף לאיגוד מקצועי. זה יצר מצב ריכוזי חסר תקדים בארגון ועורר עליו ביקורת רבה.

יודעי דבר טוענים כי ניסנקורן נתן לעיני להבין שהוא חוזר לעבוד בהסתדרות רק בתנאי אחד: שהוא יתמנה ליורשו. תנאי זה של ניסנקורן היה נוח גם לעיני, ואיפשר לו להתנהל בראשות ההסתדרות בלא שבכירים אחרים בארגון ובוועדי העובדים השונים יוכלו לאיים על מעמדו כיו"ר.

יו"ר ההסתדרות, עופר עיני, מודיע על פרישתו בבית ההסתדרות בתל אביב

עיני טיפח את כוחו של ניסנקורן מהרגע הראשון, לעתים על חשבון כוחם של ראשי איגודי עובדים אחרים הפועלים במסגרת ההסתדרות. בכל המשאים והמתנים המרכזיים שניהלה ההסתדרות, במגזר הציבורי ובמגזר הפרטי, ניסנקורן - הרבה יותר מראשי האיגודים המקצועיים הרלוונטיים - היה המוציא והמביא.

למשל, המו"מ בין ההסתדרות לבין נציבות שירות המדינה על הרפורמה במשרדי הממשלה, שנועדה להגביר את ההתייעלות והתפוקה של העובדים, מנוהל מצד ההסתדרות קודם כל על ידי ניסנקורן, ורק אחר כך שמור מקום ליו"ר הסתדרות עובדי המדינה, אריאל יעקובי. דוגמה נוספת היא מפעלי טבע: המו"מ לחתימה על הסכמי שכר במפעלי טבע מנוהל מצד ההסתדרות קודם כל בידי ניסנקורן, כאשר יו"ר הסתדרות עובדי המזון והפרמצבטיקה, הרצל יאקה, הוא שני לו. גם המאמצים לסיים את המשבר במפעל טבע־טק המרוחק נעשים בניהולו של ניסנקורן. יו"ר מרחב הנגב בהסתדרות, מאיר בביוף, שאינו מחסידי הממסד ההסתדרותי, מרבה לשבח את יכולותיו ואת התנהלותו המקצועית והמדויקת של ניסנקורן.

אלא שניסנקורן, חרף איכויותיו האישיות, נתפש כחסר כריזמה. "איך הוא יוביל הפגנת אלפים ברחובות? איך הוא ינהיג שביתות גדולות?" שואלים מתנגדיו. הם מציירים אותו כאיש אפור, שאינו מתחבק עם עובדים, מסתגר וקצת מופנם. אך גם עיני, כשנכנס לתפקידו בראשית 2006, נתפס אז כאפרורי - וההמשך היה שונה.

חסרון נוסף שמזהים מתנגדיו של ניסנקורן הוא בעובדה שאינו חבר מפלגה. לדעתם, עובדה זו עשויה להיות בעוכרי ההסתדרות, מכיוון שהשתייכות פוליטית של העומד בראשה יכולה להביא לה הישגים במגעים עם הממשלה. סביר להניח שניסנקורן יצטרף בהמשך הדרך לאחת המפלגות, ככל הנראה למפלגת העבודה. הוא ינסה לצבור כוח כבר מהבוקר, כך שיוכל להתמודד בבחירות הבאות להסתדרות, שאמורות להתקייםרק ב–2017.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker