תגובות מעורבות לפרישת עיני: "הגן רק על תאגידי הענק"

(עדכון) נשיא התאחדות התעשיינים: עיני הגן על זכויות העובדים" ■ יחימוביץ': איגד עשרות אלפי עובדים" ■ יו"ר ועד עובדי אל על לשעבר: "עיני דאג לחזקים"

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

הודעתו של יו"ר ההסתדרות עופר עיני הבוקר כי יפרוש מתפקידו ב-1 בפברואר 2014 גררה תגובות מצד מי שעבדו לצדו בשנים האחרונות כיושבי ראש של ועדי ההסתדרות השונים ובעמדות הנהגה שונות מחוץ להסתדרות.

כמה מיושבי ראש ועדים בהווה ובעבר אליהם פנינו בבקשה כי יתייחסו לפרישה אמרו כי הם אינם רוצים להתייחס כרגע, ביניהם גילה אדרעי - שהודחה ב-2012 מתפקידה כיו"ר ועד עובדי הרכבת, זאת אחרי שבהסתדרות לא ראו בעין יפה את דרך התנהלותה במהלך המשא ומתן שהתקיים מול ההנהלה בעניין הסכם קיבוצי לעובדי הרכבת. גם יו"ר הוועד בחברת חשמל מיקו צרפתי אמר כי כרגע אין הוא מעוניין להגיב.

ראש הממשלה, בנימין נתניהו, שוחח היום עם יו״ר ההסתדרות. בשיחה ציין ראש הממשלה את שיתוף הפעולה הענייני בין הממשלה, המעסיקים וההסתדרות בפתרון מחלוקות במשק, והודה לעיני על האחריות והערכה ההדדית שאפיינו את עבודתם המשותפת. נתניהו הוסיף כי הוא מצפה להמשך שיתוף פעולה שכזה גם בעתיד.

שר הכלכלה, נפתלי בנט, אמר היום על הודעתו של יו"ר ההסתדרות עופר עיני כי
"מהיכרותי הקצרה עם עופר, גיליתי אדם ערכי שדואג בראש ובראשונה לעובדים אך גם מגלה אחריות לצרכי המשק, זאת על אף שלא הסכמנו על כל הנושאים. הדאגה לעובדים היא חלק משמעותי מתפקידי כשר הכלכלה ואני מאמין שנמשיך להוביל קדימה, ביחד עם ההסתדרות שהיא שחקן חשוב ומרכזי, את העובדים, הכלכלה ואת המשק ולצלוח את האתגרים הניצבים בפניו בשנים הקרובות".

עופר עיני נפרד מאנשי ההסתדרותצילום: מוטי מילרוד

ח״כ יצחק הרצוג יו״ר סיעת העבודה אמר כי ״עופר עיני הוא חבר ומנהיג ציבור אמיתי. הוא מסיים קדנציה מפוארת ומותיר הסתדרות חזקה מאי פעם. תרומתו של עיני לעבודה המאורגנת ולקידום העובדים היא עצומה. הוא הצעיד את ההסתדרות צעד קדימה והחזיר אותה להיות כוח משמעותי ותורם לכלכלה ולמשק. אני מאחל לו הצלחה בהמשך דרכו".

נשיא התאחדות התעשיינים ויו"ר לשכת התיאום, צביקה אורן, אמר לאחר הודעת הפרישה של עיני: "עופר עיני הוא מנהיג מוכשר, שהשפיע רבות על הכלכלה הישראלית וקידם את זכויות העובדים בישראל. לאורך כהונתו, הוא ראה לנגד עיניו את כלל הצרכים של המשק - של המעסיקים ושל העובדים כאחד. על כן הרגשנו תמיד בהתאחדות התעשיינים ובלשכת התיאום של הארגונים הכלכליים, כי אפשר לנהל עימו משא ומתן ולהגיע להסכמים שישרתו את צרכי שני הצדדים. אנו מודים לו על שיתוף הפעולה הפורה לאורך השנים ומאחלים הצלחה למי אשר ייבחר כממשיכו בתפקיד. אנו בטוחים כי שיתוף הפעולה והיחסים הטובים עם הסתדרות העובדים הכללית, יימשכו גם עם ההנהגה החדשה".

צביקה (צבי) אורן, נשיא התאחדות התעשייניםצילום: שירן גרנות

גלאון: "עיני הפך את ההסתדרות לארגון שעסוק בפרוטקציה"

אף שמעמדו של עיני במפלגת העבודה נחלש בשנים האחרונות, יו"ר מפלגת העבודה ויו"ר האופוזיציה שלי יחימוביץ' בחרה גם היא להרעיף מילים חמות בהתייחס לפרישה: "עשרות אלפי עובדים התאגדו, רבים מהם צעירים, תוך מאבק נועז שזכה לגיבוי מלא של ההסתדרות בראשות עיני. נחתם הסכם פנסיה חובה, והועלה שכר המינימום. המאבק על הזכות להתפרנס בכבוד, ההולכת ונשחקת, הוא אחד מהמאבקים הלאומיים החשובים בישראל, ובמאבק זה היה עיני ציר מכריע לטובת העובדים". יחימוביץ' - כך נמסרה בהודעה שהפיצה - "שוחחה הבוקר עם עיני, הביעה צער על פרישתו, ואיחלה לו הצלחה בדרכו החדשה".

יו"ר מרצ, ח"כ זהבה גלאון, אומרת כי "עיני הפך את ההסתדרות מארגון שמטרתו היא להגן על העובדים ועל זכויותיהם, לגוף עם אג'נדה אינטרסנטית-עסקית, שעסוק בפרוטקציוניזם וקומבינות.

"פרישת עיני היא הזדמנות להחזיר את ההסתדרות לתפקידה המקורי – הגנה על זכויותיהם של כלל העובדים במשק, ולא רק על מספר מצומצם של ועדי ענק. בישראל נוצר בשנים האחרונות מעמד נחות של עובדים לא מאוגדים, חסרי זכויות, שאינם מועסקים ישירות וסובלים מניצול בחסות המדינה וההסתדרות. על הקבוצה הזו נמנות האוכלוסיות החלשות ביותר במשק. ההסתדרות בראשות עיני עסקה בפרוטקציוניזם, קומבינות ובביצור מעמדם של הועדים החזקים, תוך שהיא מפקירה את העובדים החלשים במשק לחסדי השוק החופשי".

מירי רובינו, יו"ר ועד העובדים בבנק לאומי אמרה כי היא מצרה על העזיבה של עיני טרם הסתיימה הקדנציה. "לא שמחתי לשמוע על הבשורה הזו. מדובר באבידה לציבור העובדים", אמרה, "אני מאוד מעריכה את עופר, הוא הביא להסתדרות רוח חדשה והרים את קרנה בזכות אישיותו והתנהלותו. הוא אדם פרגמטי, שאינו הולך עם הראש בקיר. התאימה לי דרך ההתנהלות הזו. היו לו העוצמות הנדרשות לתפקיד. הוא ידע להקשיב למעסיק, מחד, וגם לשמור על העובד מאידך". באשר ליורש המסתמן – יו"ר האגף לאיגוד מקצועי אבי ניסנקורן – אמרה רובינו, "אני עובדת נהדר עם אבי ויש לו היכולות והכישורים להתאים, אך בכל מקרה עופר הוא עופר ופרישתו היא אבידה".

יש הטוענים כי עיני דאג בעיקר לוועדים הגדולים והחזקים ולעובדים החזקים.

"יש כיום אווירה ציבורית שתוקפת את מה שקרוי 'ועד חזק'. זו נהפכה למילה גסה שאני לא יודעת מהי משמעותה. האם אני נחשבת ועד חזק? אנחנו ועד שיודע להתנהל, ועופר תמיד היה ברקע, הוא לא נדרש להתערב. אני מצרה על האווירה הציבורית והממשלתית בתקופה האחרונה שיוצאת כנגד העבודה המאורגנת וכנגד האדם העובד".

מדוע לדעתך הוא עוזב טרם הסתיימה הקדנציה?

"אני לא יודעת, הוא אדם מוכשר - יש הרבה דברים שהוא יכול לעשות ואני מאמינה שיצליח בכל מה שיעשה".

יוסי לוי יו"ר ועד עובדי אל על עד לפני שנתיים - שהתחכך עם עיני לא מעט - בירך דווקא על עזיבתו של עיני. "פרישתו של עיני היא בשורה משמחת לציבור השכירים במדינת ישראל. עיני היה טוב לחזקים ולא טוב לחלשים, וכשאני מדבר על ועדים חלשים אני מחשיב גם את ועד עובדי אל-על. לא היה לנו שאלטר ביד, כי יש עוד חברות תעופה רבות מלבדנו. הנמלים הם מוקדי כוח חזקים, ולכן כשלא קיבלו תלושים לסטקייה, מיד הוכרזו עיצומים בגיבוי ההסתדרות. תראי כיצד התרבו תופעות מיקור החוץ ועובדי הקבלן – כמו גם החוזים האישיים - בתקופתו. זה אומר דרשני. היורש המסומן ניסנקורן הוא בדיוק כמו עיני, אין הבדל משמעותי בין השניים. הם לא מייצגים את העובדים, אלא רק את עצמם. אני בז להם".

מהארגון המתחרה בהסתדרות - כוח לעובדים - לא רצו להגיב רק מסרו: "אנו מאחלים בהצלחה לאבי ניסנקורן".

ארגון מתחרה נוסף של ההסתדרות הכללית - ההסתדרות הלאומית - מסר היום כי הודעת הפרישה של יו"ר ההסתדרות הכללית, עופר עיני, "מפנה את תשומת הלב לגוף המתחרה, הסתדרות העובדים הלאומית, בראשות יואב שמחי, אשר נמצא בשנים האחרונות בצמיחה גדולה ומתמדת. לאחרונה מתאגדים עוד ועוד ועדים גדולים במסגרת ההסתדרות הלאומית שצוברת עוצמה רבה מאוד בשוק יחסי העבודה".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker