ועד עובדי טבע טק דחה הצעה לתוספת שכר של 31.5% - ופוצץ את המו"מ

עובדי המפעל המייצר חומרי גלם לקופקסון, השובתים כבר שבועיים, נראו קרובים לחתימת הסכם קיבוצי חדש - אך דרישת ההנהלה להעלאת שכר דיפרנציאלית הובילה לקרע בין הוועד להסתדרות ולהפסקת המשא ומתן

חיים ביאור
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
חיים ביאור

1,100 עובדי מפעל טבע טק בנאות חובב, מקבוצת טבע, שובתים כבר שבועיים. ביום חמישי התפוצץ פעם נוספת המשא ומתן בין ועד העובדים לבין הנהלת החברה, שהתקיים בהשתתפות נציגי ההסתדרות. פיצוץ המשא ומתן, זו הפעם השנייה בתוך שבוע, גורם למתיחות רבה בין ההסתדרות לוועד.

בישיבה, שנמשכה כל הלילה בתל אביב, נראה היה שבשלב מסוים הוועד וההנהלה מוכנים לחתום על הסכם שכר קיבוצי חדש, ובכך לסיים את השביתה הארוכה במפעל. הנהלת טבע טק הציעה שהעובדים יקבלו תוספת שכר של 31.5% על פני חמש שנים (6.3% לשנה), בנוסף לתנאים נלווים כמו מימון שכר לימוד אקדמי וגני ילדים לילדי העובדים. אנשי ההסתדרות, עו"ד אבי ניסנקורן, ומאיר בביוף, יו"ר ההסתדרות במרחב הנגב, כבר היו בטוחים שבכך הסתיים המשבר וכי מחר תתחדש העבודה במפעל, המייצר את חומר הגלם לתרופה קופקסון.

כתבות נוספות באתר TheMarker:

כל המכשולים בדרך להקמת עשרות אלפי דירות להשכרה

אם טוני סופרנו היה אמיתי, כמה הוא היה מרוויח בחודש?

מפעל טבע־טק הסגור בעקבות השביתהצילום: אליהו הרשקוביץ

ואולם לאחר שעות רבות של דיונים, ועד עובדי טבע טק, בראשות אברהם זוהר, החליט להפסיק את המשא ומתן. זאת, לאחר שצוות ההנהלה, בראשות הסמנכ"ל מרק סבג, התנה את תוספת השכר בכך שהיא תשולם באופן לא אחיד לכל העובדים, אלא לפי מפתח דיפרנציאלי: עובדים שפיריונם גבוה יותר לדעת מנהלי המחלקות יקבלו תוספת גבוהה מהממוצע, בעוד שעובדים שפיריונם נמוך יותר יקבלו תוספת פחותה. נציגי ההסתדרות הסכימו לתשלום הדיפרנציאלי, אך הוועד סירב לכך, וההסכם לא נחתם.

"חבל שהוועד לא חתם על ההסכם. זה לא היה צריך לקרות. העבודה בטבע טק היתה צריכה להתחדש מחר בבוקר, אחרי שהנהלת החברה הציעה הסכם שכר לא רע בכלל", אמר בסוף השבוע בביוף, שעד כה תמוך ללא סייג במאבק עובדי המפעל. הוא הוסיף כי "הוועד חייב לחשוב שוב על מהלכיו. עליו להבין את השלכות השביתה הממושכת על עובדי המפעל. אני מקווה שהנהלת טבע לא תממש את איומה, שלא לחדש את המשא ומתן עם הוועד".

גם בהנהגת ההסתדרות הארצית הובעה אכזבה מהתנהלות הוועד. ואולם, גורם בוועד אמר בתגובה כי "ההתניה שהציבה ההנהלה, שלפיה התשלום של תוספת השכר יהיה דיפרנציאלי וכל מנהל יחליט למעשה מי מהעובדים יקבל יותר ומי פחות, היא פתח לשחיתות - ואסור לתת לזה יד. נמשיך במאבק ככל שיידרש, ואני מאמין שההסתדרות לא תנטוש אותנו".

הנהלת טבע אינה מתכוונת לשלם את שכר עובדי טבע טק בגין ימי השביתה, ולפיכך משכורת אוקטובר שתשולם השבוע לעובדים תהיה קטנה בכמחצית לעומת המשכורת הרגילה. "גם כך המשכורות בטבע טק נמוכות, ונעות סביב 7,000-6,000 שקל. קיצוץ השכר במחצית בשל השביתה ימיט עליהם קושי רב", אמר בביוף. ההסתדרות טרם החליטה על הפעלת קרן השביתה שבבעלותה, ולפיכך גם היא אינה משלמת לעובדי טק את שכר ימי השביתה, או את חלקו. זאת, אף שמדובר בשביתה שהחלה לאחר שההסתדרות הכריזה על סכסוך עבודה במפעל, ולפיכך היא קיבלה את אישורה הפורמלי.

גורם בהנהלת טבע מסר כי החברה תמשיך לנהל משא ומתן לחתימה על הסכמי שכר קיבוציים בכל מפעליה. בחברה מציינים שבחלק מ-11 מפעלי החברה כבר נחתמו, בלא הכרזה על סכסוכים או שביתות, הסכמים המיטיבים משמעותית את שכרם ותנאי העסקתם של העובדים, לרבות ההפרשות לפנסיה.

עשו לנו לייק לקבלת מיטב הכתבות והעדכונים ישירות לפייסבוק שלכם

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker