הילה ויסברג

על אף שתוחלת החיים בישראל ובמדינות OECD כולן נמצאת בעלייה מתמדת, ושיעור המבוגרים באוכלוסייה צפוי לזנק עד 2030 - בני 45 פלוס סובלים מדימוי שלילי בשוק העבודה, ורוב מדינות OECD טרם הפעילו תוכניות מספקות להתמודדות עם מצב זה.

ממצאים אלה ואחרים עלו מדו"ח חדש של מרכז הדו"ח והמידע של הכנסת (ממ"מ) שיוצג היום (ד') בכנסת, במסגרת שדולה חדשה המשיקים היום ח"כ איתן כבל וח"כ אראל מרגלית, שישמשו בה כיושבי ראש, "עובדים עם פלוס - התנועה למען העסקת בני +40". בדיון ישתתפו שר הכלכלה נפתלי בנט וכן אלירן קוזליק יו"ר ועד עובדי טבע, גליה וולך יו"ר נעמ"ת, עוזי ברעם מנהל עמותת קלאב 50 ואחרים.

כתבות נוספות באתר TheMarker:

4 ילדים, 7 חוגים, 23 אלף שקל בשנה

כאן גר האינטרנט הישראלי - עמוק באדמה, בכלובי מתכת מוקפים שומרים חמושים

גמלאים משחקים שחמט. ככל שעולים בקבוצות הגיל שיעורי התעסוקה יורדים בחדותצילום: דן קינן ואוראל כהן

על-פי הדו"ח, ב-2011 היה שיעור האבטלה בקרב בני 64-55 בישראל 4.2%, בעוד ששיעור האבטלה הכללי היה 5.7%. על פי החוקרים, ייתכן ששיעור האבטלה הנמוך יחסית בגילים המבוגרים נובע מכך שחלק מבני 64-55 כלל אינם מחפשים עבודה באופן פעיל ולכן אינם נספרים בשיעורי האבטלה. עוד על פי הדו"ח, שנכתב בידי אורי טל-ספירו, שיעור האבטלה הממוצע ב-OECD בגילי 64-55 היה גבוה מזה שבישראל, 5.8%, למול שיעור אבטלה ממוצע כללי שגם הוא היה גבוה מזה הישראלי - 8.2%.

שיעור האבטלה הממוצע ב-OECD בגילים אלה היה 5.8%, למול שיעור אבטלה ממוצע כללי של 8.2% - כלומר בממוצע 70% מהמובטלים היו בגילים המבוגרים. עוד מתברר ששיעורי התעסוקה בישראל בגילי 54-50 ב-2011 היו נמוכים מהנתון הממוצע ב-OECD - 74.5% לעומת 76.1%.

במדינות רבות כמו שווייץ (שיעור תעסוקה של 87% בקרב 54-50), איסלנד (86.6%), נורווגיה (83.6%), הולנד (80%), שוודיה (87%) ודנמרק (81.8%) - שיעורי התעסוקה גבוהים הרבה יותר בקבוצת הגיל הזו. עם זאת, בקבוצת הגיל המבוגרת הכללית יותר - 64-50 - שיעורי התעסוקה בישראל גבוהים לעומת ממוצע OECD, 66% אצלנו לעומת 61.2% בארגון.

ככל שעולים בקבוצות הגיל כך שיעורי התעסוקה יורדים בחדות, וזאת עוד לפני שמגיעים לגיל הפרישה הרשמי ברוב המדינות - 64-60 - מה שמעיד על כך שמבוגרים נפלטים משוק העבודה מוקדם, מסיבות שונות. בישראל שיעורי התעסוקה יורדים מ-74.5% בגילי 54-50 ל-67.6% בגילי 59-55 ול-54.4% בגילי 64-60. בממוצע, ב-OECD, שיעורי התעסוקה בגילי 64-60 נמוכים עוד יותר - 40% בלבד. איסלנד היא המדינה שבה שיעורי התעסוקה בגילי 64-60 הם הגבוהים ביותר, 75.4%, ובהונגריה השיעורים הם הנמוכים ביותר, 14.2% בלבד.

הבשורה החיובית העולה מן הדו"ח ביחס לישראל היא שהאוכלוסייה ב-2030 תהיה עדיין צעירה משמעותית מזו שצפויה ברוב מדינות OECD, ושיעור בני ה-65 פלוס בתוכה (אף שיצמח ב-30% לעומת 2010) יהיה הנמוך ביותר מבין כל המדינות - 13%. בגרמניה שיעור המבוגרים מכלל האוכלוסייה יהיה הגבוה ביותר, על פי טבלת המדינות שהופיעה בדו"ח - כ-29%.

איתן כבל. "פשע חברתי שכולנו משלמים עליו"צילום: מוטי מילרוד

בכל זאת - בישראל, כמו ברוב מדינות OECD, מדגיש כבל - בני 45 פלוס סובלים מאפליה - ולראיה סקר משרד הכלכלה (אז תמ"ת) מ-2012, לפיו 14% מקרב בני 45 פלוס חשים אפליה מצד מעסיקים. "היום קשה עד בלתי אפשרי לחזור למעגל העבודה אחרי גיל 40 אם נפלטים ממנו", אומר כבל.

"השילוב של העובדה הזאת עם העלייה המתמדת בתוחלת החיים עלולה ליצור כאן מעמד שלם של מבוגרים עניים שתלויים בקצבאות של המדינה למשך עשרות שנים מחייהם. זה אסון חברתי וכלכלי. כדי למנוע אותו עלינו להתאים את שוק העבודה בישראל לעולם הכלכלי המתקדם ולייצר מערך שלם שילווה כל עובד מפוטר באמצעות הסבות מקצועיות, תמיכה פסיכולוגית ותמיכה כספית. רק כך נוכל לשלב בין הרצון לגמישות ניהולית לדאגה לאדם העובד".

מסמך הממ"מ מפרט אודות תוכניות ודרכי פעולה בהן נוקטות מדינות OECD כדי לשלב מבוגרים בשוק העבודה, לדחות את יציאתם לפנסיה ולסייע להם להזדקן בכבוד. בהקשר של אפליית מבוגרים, נמצא בדו"ח כי במדינות רבות לא מסתפקים בחוקים נוגדי אפליה. בבלגיה למשל, הגיעה באחרונה הממשלה להסכמות עם איגודי עובדים כי מעסיק של יותר מ-20 עובדים המעוניין לפטר קבוצה גדולה מהם, חייב שגילאי המפוטרים יהיה תואם פירמידת גיל מסוימת, כך שהמפוטרים לא יהיו המבוגרים בלבד.

הפרה של הסכמה זו כרוכה בקנס מנהלי. "באוסטריה, בלגיה, מלטה ולוקסמבורג הממשלה ניהלה קמפיין תקשורתי והפעילה אתרי מידע באינטרנט. בקפריסין הופעל קמפיין בשם 'שיער אפור ידיים מנוסות', אשר כלל הפעלת אתר אינטרנט להפצת הנחיות לשיטות עבודה טובות בנושא עבודת", נכתב בדו"ח.

"בבריטניה החלה הממשלה ב-2011 קמפיין Age Positive, שמטרתו הפצת שיטות עבודה למעסיקים לניהול גיל בעסק שלהם, הפצת התועלות העסקיות של ניהול כזה, וכן קידום שינוי תרבותי בנושא העסקת מבוגרים ואי אפליה, שאינו רק מילוי דרישות החוק. "עם זאת", נכתב בדו"ח, "במדינות רבות טרם הופעלו תוכניות ממשלתיות להתמודדות עם גישות שליליות כלפי עובדים מבוגרים.

"ברוב המדינות תכניות לשינוי גישות כלפי עובדים מבוגרים מצומצמות בהיקפן וכך גם תכניות שמקורן בממשלה ומטרתן קידום שינוי תרבותי חברתי בגישה כלפי עובדים מבוגרים. חקיקה נגד אפליה על רקע גיל עשויה להעביר את המסר הברור שאפליה מסוג זה לא תותר, אולם היא תהא פחות אפקטיבית אם לא תלווה בפעילות הסברה והצגת קווים מנחים שיעזרו למעסיקים ליישם פרקטיקות בשטח".

מובטלים מפגינים במדרידצילום: רויטרס

מדינות רבות נוקטות צעדים נוספים בתחום של הכשרת עובדים מבוגרים, השמת עובדים מבוגרים ומתן תמריצים להעסקת מבוגרים - תוכניות שלא נראות בהיקפים משמעותיים בישראל. בין תוכניות אלה ניתן למצוא מתן סובסידיות למעסיקים בעבור הכשרות מקצועיות של עובדים מבוגרים (גרמניה, בלגיה); מענק למעסיקים כדי שאלו יעודדו עובדים מבוגרים לרכוש השכלה רשמית (אוסטרליה); מתן הכשרות ושירותי השמה בעבודה לעובדים מבוגרים במסגרת שירותי התעסוקה (פולין, פורטוגל); וסיוע בהשמה בעבודה של מובטלים מבוגרים - (אוסטרליה, קנדה).

כן מדובר על כך שבדנמרק הוקמו רשתות חברתיות של מובטלים בני 50 ויותר ובהן מובטלים מבוגרים המסייעים זה לזה במציאת עבודה. "היוזמה החלה ברמה המקומית והיא נתמכת כלכלית על ידי מוסדות המדינה". יוזמות נוספות המפורטות בדו"ח: הענקת הקלות במסים ובתשלומי הביטוח הלאומי למעסיקים המגייסים מובטלים מבוגרים (בלגיה, הולנד, איטליה, ספרד); מתן סובסידיות למעסיקים לשם עידוד העסקת מובטלים מבוגרים (אוסטרליה, אוסטריה, לטביה, בולגריה, בלגיה, דנמרק) ;ותמיכה בתכניות לניהול גיל (age management) בעסקים (אוסטריה, דנמרק, פולין, אוסטרליה).

בהיבט של הבטחת קצבת פנסיה ראויה למבוגרים - על רקע התארכות תוחלת החיים - ננקטו במדינות שונות צעדים שונים גם כן, הראשון שבהם הוא העלאת גיל הפרישה, צעד המוגדר בדו"ח כ"תמריץ שלילי". צעד המוגדר כ"תמריץ חיובי" הוא "הגדלת רווחי הפנסיה שישולמו בעתיד למבוגרים הממשיכים לעבוד מעבר לגיל מסוים". צעדים נוספים במסמך: מתן מענקים למבוגרים העובדים מעבר לגיל הפרישה; התאמת שוק הפנסיה, ולעתים המיסוי הרלוונטי, כדי להקל על מבוגרים להמשיך לעבוד; צמצום הזכות לפרישה מוקדמת והטלת תמריץ כלכלי שלילי על מבוגרים היוצאים משוק העבודה.

"על אף היתרונות הרבים שמביאים איתם עובדים ועובדות בני קבוצת הגיל של 40 ומעלה, עולה תמונה עגומה לפיה מעסיקים מעדיפים כמעט באופן גורף עובדים צעירים וחסרי ניסיון בשל היותם כוח עבודה זול יותר", מסכם כבל. "זהו פשע חברתי שכולנו מפסידים ממנו, במיוחד בזמנים שבהם תוחלת החיים עולה בצורה סדירה וניתן לומר מבלי להגזים כי גיל 50 הוא ה-30 החדש". מטרת השדולה לפי כבל, היא "להוביל מהפכה תפישתית בנושא זה, לאתגר את הממשלה בהצעות חקיקה שונות שיתגמלו מעסיקים על העסקת עובדים ותיקים וכמובן להעלות את הנושא לקדמת השיח הציבורי במדינת ישראל".

ח"כ מרגלית הוסיף כי הגיש הצעת חוק לביטול חובת הפרישה - כך שגברים ונשים שרוצים לעבוד אחרי גיל הפרישה המקסימלי, 67, יוכלו לעשות כן. "תוחלת החיים עולה, תפיסת הקריירה משתנה וקצבת הפנסיה כבר לא מספיקה לשנים שאחרי הפרישה. החוק יאפשר לאנשים פרודוקטיביים להמשיך לעבוד לטובת קצבה פנסיונית גדולה יותר".

עשו לנו לייק לקבלת מיטב הכתבות והעדכונים ישירות לפייסבוק שלכם

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

על סדר היום