שוקי אסולין, חירש מלידה, רוצה להיות דייל אוויר; אל על: "יש בעיה בטיחותית"

נציבות שוויון זכויות לאנשים עם מוגבלות: "צריך לבדוק אם כשיינתנו ההתאמות הנדרשות יהיה המועמד כשיר לתפקיד"

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

האם אדם חירש יכול להתקבל לעבודה כדייל אוויר? אף שמבחינה חוקית הסוגיה מורכבת, שוקי אסולין, מורה לדרמה בן 51 וחירש מלידה, טוען כי הוא זכאי להזדמנות להוכיח את עצמו.

רשות תעופה אזרחית ‏(רת"א‏) שנדרשה לעניין טענה כי אדם חירש אינו יכול לשמש בתפקיד טייס לפי תקנות הטיס, ואולם רת"א לא הציבה דרישות למצב רפואי של דייל - "לכן יש לפנות לחברות התעופה המסחריות, שהן קובעות את התקינה". אל על נמצאת במגעים מול אסולין כבר שנתיים, אולם קבעה לבסוף כי לא יוכל להיות דייל בשל בעיות בטיחות.

אל על מסרה: "זה תקופה ארוכה מאוד מטפלת אל על בבקשתו של שוקי אסולין להשתלב באל על כדייל. בניסיונות קליטתו השתתפו עד כה גורמים שונים בחברה. נעשו מאמצים לסייע בכל דרך אפשרית לסייע בהגשמת משאלתו. הקושי העיקרי בהעסקתו של שוקי אסולין כדייל הוא מגבלה בטיחותית הנובעת מכך שבזמן חירום הוא לא ישמע בכריזה את ההנחיות לפינוי או כל פעולה מסוג זה, ולכן לצערנו אינו יכול לשמש בתפקיד דייל. אל על פנתה לבדיקת הנושא לחברות תעופה בארה"ב במסגרת כנס בטיחות, ונענתה כי אין בחברות אלו דיילי אוויר כבדי שמיעה. נשמח לשלב את שוקי אסולין באל על בתפקידים מתאימים".

חוק שוויון זכויות לאנשים עם מוגבלות קובע כי אין להפלות אדם עם מוגבלות בקבלה לעבודה ובלבד שהוא כשיר לתפקיד או למשרה, אולם המקרה של אסולין מורכב שכן לא ברור אם הוא כשיר למשרה הדורשת יכולת האזנה ותקשורת עם נוסעים, וזאת עוד לפני שדנים בסוגיית הבטיחות.

"אני רוצה לעשות היסטוריה"

שוקי אסוליןצילום: שוקי אסולין

בשיחת מייל עם אסולין הוא כתב: "אני רוצה לעשות היסטוריה ולהיות הדייל החירש הראשון בישראל. הסיפור עם אל על הוא אהבה ממבט ראשון. במשך 51 שנים אני יודע שנועדתי לתפקיד דייל אל על. אני אוהב לשרת אנשים ולתת מעצמי, ויש לי הרבה סבלנות. זה 32 שנה אני עובד כמורה לדרמה. אני במשא ומתן עם אל על כבר שנתיים. אני מנסה להוכיח להם שאפשר לפרוץ את הדרך הזאת, אך הם חוששים להעסיק אותי בגלל סוגיית הבטיחות. אני מבין זאת, אך מוכן לעשות כל שיידרש כדי להתגבר על הבעיה - לתרגל תרגילי חירום וביטחון. כל שאני מבקש הוא הזדמנות. אנשים חירשים אינם מוגבלים. לצערי, אנשים שומעים הם שמגבילים אותנו".

כיצד תתקשר עם נוסעי המטוס?

"אני מורה לדרמה זה 32 שנה, ובזכות יכולות הבעה ותקשורת ויזואלית גבוהות אוכל לתקשר באמצעות קריאת שפתיים והבעות פנים".

דובר משרד המשפטים מסר בשם נציבות שוויון זכויות לאנשים עם מוגבלות: "חוק שוויון זכויות לאנשים עם מוגבלות קובע דרישה לייצוג הולם לאנשים עם מוגבלות בכל מקום עבודה שבו עובדים יותר מ–25 עובדים, ואוסר על מעביד לסרב לקבל לעבודה אדם עם מוגבלות הכשיר לבצע את התפקיד אך ורק בגלל מוגבלותו. המקרה הספציפי אינו מוכר לנו ואיננו מכירים את דרישות התפקיד ואת כישורי המועמד, אך באופן כללי הכשירות לתפקיד נבדקת לאור מתן התאמות, וישנו צורך לבדוק אם כאשר יינתנו ההתאמות הנדרשות יהיה המועמד כשיר לתפקיד".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker