רשת עמל: הפיצויים למורים קוצצו - שכר המנכ"לית זינק למרות גירעון ענק

הסתדרות המורים: אסופה של טענות מגמתיות שמטרתן לפגוע בנו

טלי חרותי-סובר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
טלי חרותי-סובר

מורי וגמלאי רשת עמל כועסים. כל כך כועסים שלא ברור על מי הם כועסים יותר - על המעסיק שלהם, שפוגע לטענתם בזכויותיהם מאז 2007 או על ארגון העובדים שמייצג אותם, הסתדרות המורים. הסכסוך המשולש הזה יוצר לא מעט דם רע, עשרות מכתבים כועסים, שיחות עם עורכי דין, תביעות שלא הוגשו והרבה מאוד תחושות כעס ומרירות.

"היום, אחרי שביטלו את ועד המורים הארצי של הרשת ואי אפשר לסמוך על הארגון המייצג אותנו, הפכנו לעובדי הקבלן של משרד החינוך", אומר מורה ברשת עמל בעילום שם. "הדוגמה האחרונה, קיבלנו לחג תלוש של 100 שקל, כשעובדי המינהלה קיבלו 425 שקל. זו בדיחה. אני אומר לחברי המורים: אל תעזו להגיע לרשת עמל".

כתבות נוספות באתר TheMarker

איך הופכים למעצמת חינוך? משקיעים בתלמידים העניים

מה עושה מנכ"ל עם בונוס של 3.25 מיליון דולר? מחלק לעובדים

אתם מקבלים שי לחג גם מהסתדרות המורים.

מנכ"לית רשת עמל, רוית דוםצילום: אילייה מלניקוב

"נכון, אבל זה כסף שאני משלם בכל חודש מכיסי כדמי חבר. אין לו קשר למקום העבודה שאליו אני מגיע כל בוקר. אני עובד הוראה בעמל כבר עשרות שנים ומקבל לחגים רבע מעובד מינהלה".

על השי המקוצץ לחג, כמו גם על העלמותן של הטבות אחרות ‏היו מורי וגמלאי עמל עוד מבליגים, אלא שעיקר הכעס מגיע ממקום אחר לגמרי. עד 2007 נהגו בעמל לשחרר את כל כספי הפיצויים לעובד שפרש פרישה מוקדמת או לפנסיה ‏(8.3% מכספי המעסיק והעובד שהופרשו כל השנים‏). בשבע השנים האחרונות, מאז נחתם ההסכם הקיבוצי חדש, משחררת עמל רק 6% מהכספים ושומרת בקופתה את 2.3% האחרים. להערכת הפורשים, מדובר בסכומים הנעים בין 20 אלף שקל ל–100 אלף שקל למורה, תלוי בוותק.

"אני מרגיש מרומה. מדובר בעשרות אלפי שקלים שפשוט נלקחו ממני", אומר יהודה שפיגל, מורה להיסטוריה ברשת במשך 29 שנים, שיצא לפרישה מוקדמת ועדיין עובד בשליש משרה.

"36 שנים הייתי במערכת", זועמת הניה גולן, בעבר מורה לספרות. "ניצלו אותי. אני קורבן לשחיתות ואפליה. מגיע לי 100 אלף שקל, זה לא סכום של מה בכך".

יבגניה גולדנברג, מורה למתמטיקה שפרשה לפני שנה, מוסיפה: "בעלי אומר לי: חבל על הבריאות שלך, אבל אני כועסת כשאף אחד לא מקשיב. עד עכשיו היינו תמימים, חשבנו שמטפלים בנו ‏(הסתדרות המורים; טח"ס‏), וגילינו שלא. נצטרך לקחת את הנושא בידיים".

מה זאת אומרת?

גולן: "אנחנו כבר בקשר עם עורך דין ואם יש צורך, נתבע את עמל".

לא עשיתם את זה עד עכשיו.

גולן: "קיווינו שהסתדרות המורים באמת עובדת עבורנו. אנחנו מגלים שלא".

הוצאות ההנהלה דווקא צמחו

אם עבור שי לחג או העברת 2.3% פיצויים לידי העובדים הפורשים אין כסף, הרי שלמשכורות דווקא יש. בינואר 2011 נכנסה רוית דום, בת זוגו של יו"ר ההסתדרות עופר עיני, המחזיקה בעמל, לתפקידה כמנכ"ליתהרשת.

מהדו"חות הכספיים של עמל עולה כי דום מתוגמלת יפה על תפקידה - הרבה יותר ממנכ"לים שהיו שם לפניה. ב–2010 היתה משכורתו השנתית ברוטו של המנכ"ל 560 אלף שקל, וב–2011 כבר קיבלה המנכ"לית החדשה 803 אלף שקל ברוטו בשנה. בסעיף תשלומים אחרים, נרשמה עלות שכר של 913 אלף שקל.

ארבעת בעלי השכר הגבוה האחרים ברשת גם לא יכולים להתלונן. סמנכ"ל מינהל וכספים קיבל ב–2011 680 אלף שקל ברוטו, זינוק ביחס ל–2010 אז שכרו השנתי ברוטו היה רק 518 אלף שקל. היועצת המשפטית כלל לא הופיעה ברשימת חמשת מקבלי השכר הגבוה שנה קודם, אך ב–2011 היא כבר זוכה ב–552 אלף שקל ברוטו.

מבין חמשת מקבלי השכר הגבוה רק אחד הוא איש מקצוע. מנהל בית הספר הטכנולוגי הוותיק בנצרת קיבל ב–2011 709 אלף שקל ברוטו, לטענת עמל בשל תשלום רטרואקטיבי לתואר דוקטור מ–2005. ב–2009, לשם השוואה, היה שכרו השנתי של אותו מנהל 369 אלף שקל בלבד.

הקפצת המשכורות לבעלי התפקידים, ובראשם המנכ"לית, נעשית כשבאותה שנה בדיוק סובלת הרשת מגירעון של 17.7 מיליון שקל, ירידה קלה מגירעון של 19.3 מיליון שקל ב–2010. הקיצוץ נבע בעיקר מהתייעלות מול ספקים, אך באותה עת עלו הוצאות ההנהלה בלא פחות ממיליון שקל בשנה ‏(24.8 מיליון שקל ב–2011 לעומת 23.8 מיליון שקל ב–2010‏). באותה שנה חסכו בהנהלת עמל בסעיף אחזקת מבנים וציוד, ושירותי מינהל, אך סך הכל עלו הוצאות ההנהלה וכלליות מ–34.3 מיליון שקל ל–34.7 מיליון שקל בשנת גירעון. דו"חות 2012 טרם פורסמו.

מורי הרשת נשכחו מאחור

רשת עמל, שהוקמה ב–1928 על ידי הסתדרות העובדים הכללית, נהפכה במהלך השנים לאחת המובילות בחינוך המקצועי בישראל. ב–2007 נהפכה הרשת ממחלקה בהסתדרות, לחברה בע"מ לתועלת הציבור, עדיין בשליטת ההסתדרות. זו היתה הנקודה שבה הכל התהפך.

המורים חששו מהמצב החדש, אך הסתדרות המורים, הארגון היציג המסורתי שלהם שחתם ב–2010 על הסכם שיתוף פעולה הדוק עם ההסתדרות הכללית, ניסתה להרגיע. היה ברור כי שני הצדדים יישבו לחתום הסכם קיבוצי חדש שלא יפגע בזכויות העובדים, בודאי לא אלה הוותיקים. ואולם מהר מאוד התגלעו חילוקי דעות בין ועד המורים הארצי, שהיה פעיל מאוד אז, והארגון היציג. יו"ר הוועד הארצי של עובדי ההוראה רשת עמל, אתי סיריוס, דרשה שבמשא ומתן ישתתף גם עורך הדין של הוועד. וסרמן לא הסכים בשום פנים ואופן. לטענתו מיכל שפרן, היועצת המשפטית של הסתדרות המורים, ואשתו של חיים שפרן המנהל עם אביה, משה שליט, את הייעוץ המשפטי החיצוני הנרחב של הסתדרות המורים, היא הנציגה המשפטית היחידה.

ההתנגדות של יוסי וסרמן לבקשת ועד המורים הארצי יצרה קרע בין שני הצדדים. "נדהמנו לשמוע על מערכת היחסים העכורה בינך לבין נציגי הוועדים ויו"ר ועד הארצי של רשת עמל", כתב אחד המורים לווסרמן לפני תחילת הדיונים ב–2006. "אני רוצה להזכירך שהסיסמה העיקרית שהובילה אותך היתה שלא ניתן להפעיל רפורמה במערכת החינוך ללא נציגי המורים, וראה זה פלא, אתה רוצה להגיע להסכם עם רשת עמל ללא הנציגות הנבחרת שלנו. אני פונה אליך ומבקש לזמן בדחיפות את נציגינו כדי לפעול בשיתוף פעולה לעצירת התיאגוד של רשת עמל, ללא הסכם שישמור על כל הזכויות שהושגו ב–70 שנות קיומו של הוועד הארצי".

יהודה שפיגל (מימין), הניה גולן ויבגניה גולדנברגצילום: עופר וקנין

וסרמן לא נשאר חייב והשיב לו: "אל לו לוועד העובדים לקבל על עצמו נושאים שאינם מעניינו. הסתדרות המורים היא הארגון היחיד שדואג, ויידאג, לזכויותיהם של המורים ברשת עמל". היום, כשמביטים אחורה, משתמשים מורים וגימלאים במלים בוטות מאוד כשהם מדברים על ההסכם שנחתם ללא נציגיהם. "פה התחילה הבגידה הגדולה", הם אומרים. "וסרמן מכר אותנו. הוא כפה עלינו הסכם שאנחנו אוכלים עד היום".

הכעס הגדול נובע משני סעיפים שפורטו בהסכם הקיבוצי החדש. בסעיף 3 נכתב: "החברה מתחייבת לשמור על כל תנאי העבודה וזכויות הרצופות של עובדי ההוראה כפי שהם, ערב המועד הקובע". לכאורה, עובדי ההוראה אינם אמורים להיפגע כלל מן השינוי, אלא שסעיף 7 אומר משהו אחר: "הצדדים מסכימים כי כל ההסכמים הקיבוציים...יחולו בחברה באותו מעמד נורמטיבי שהיה להם ערב המועד הקובע", אומר המשפט הפותח, ואז מגיע ההמשך - למרות האמור לעיל הצדדים מסכימים כי חוקת העבודה לעובדי מוסדות ההסתדרות לא תחול על עובדי ההוראה בחברה, למעט בענייני משמעת".

חשוב להזכיר כי על ההסכם החדש חתומים נציג ההתסדרות יוסי וסרמן ונציג הנהלת רשת עמל, כשנציגי המורים ברשת כלל לא נכחו שם. את משמעותו של הסעיף האחרון החלו מורים שהחלו לפרוש לחוש מהר מאוד. הנוהג של העברת כל כספי הפיצויים שהופרשו, בסך 8.3% למורה הפורש הופסק, ועמל שמרה כאמור 2.3% מהסכום בקופתה. "בהסכם הקיבוצי כתוב שעמל מתחייבת לשמור על כל תנאי העבודה, הזכויות, הנוהגים. כל מי שפרש לפני 2007 קיבל את הכסף הזה", מבאר שפיגל. "הגיע ההסכם הקיבוצי החדש של וסרמן - והפסיקו לשלם".

מורים אחרים של משרד החינוך גם לא מקבלים.

"אבל הם מקבלים שישה חודשי הסתגלות ומענק של 50 אלף שקל שאנחנו לא מקבלים ‏(מצביע על חוזר נציבות שירות המדינה מ–2009‏). נותרנו קירחים משני הצדדים. מדהים שמי שוויתר עבורנו על הנושא הזה היה מי שאמור לשמור עלינו".

איך מסבירים את זה בעמל?

"הנה", הוא אומר, ומצביע על מכתב שהוא, גולן וגולדנברג קיבלו מראש מינהל משאבי אנוש, אורן גרוס, לאחר שפנו בכתב ושאלו מתי הם אמורים לקבל את השלמת פיצויי הפיטורים. "על פי ההסכם הקיבוצי, שנחתם ב–24 בספטמבר 2007, על עובדי הוראה לא חלה יותר חוקת העבודה", נכתב. "מכוחה של הרשת ניתנת הזכות למענק מורשה בגובה השלמת פיצויים. אשר על כן, אינך זכאי לתשלום".

"וסרמן ויתר בשמנו על כסף ששולם לכל מי שפרש לפני ההסכם הקיבוצי שעליו הוא חתם", כועסת גולן. "הוא חתם על סעיף שפותח את הנושא לפרשנות וממני נמנעו 100 אלף שקל שמגיעים לי".

מה הייתם מצפים שיקרה?

גולדנברג: "שהגוף שמייצג אותנו יילחם עבורנו. בשביל מה הוא שם אם לא בשביל לעזור לנו מול מעסיק שעושה מה שהוא רוצה?"

יוסי וסרמןצילום: שרון בוקוב

הסתדרות המורים עומדת לצידכם בנושא הזה?

שפיגל: "הם עושים את עצמם כאילו הם פועלים למעננו, אבל חלפו כבר שבע שנים, ואת הכסף הזה אנחנו לא מקבלים. גם תנאי המורים הפעילים הורעו. הסתדרות המורים לא עומדת מאחורינו".

איפה הוועד הארצי כיום?

מורה פעיל ‏(בעילום שם‏): "הוועד הארצי בוטל כבר ב–2007, כשהסתדרות המורים החליטה שאין יותר צורך בגורם נוסף מתווך ודי בפעילות שלה. במוסד ששייך להסתדרות הכללית אין ועד, זה פשוט אבסורד".

"לכל הצדדים נוח למסמס את הסיפור"

לא מעט מסמכים שהגיעו לידי TheMarker מעלים את השאלה מדוע נושא ההפרשה הנוספת לפנסיה לא נפתר עדיין, למרות הפעילות הרבה שמתקיימת סביבו. כבר בספטמבר 2008 כתבו המורים לווסרמן כי "ידוע לנו שרשת עמל אינה מתכננת לשלם 2.3% מההפרשה החל מהשנה. אנו דורשים את התערבותכם המהירה עד כדי הכרזת סכסוך עבודה". הסתדרות המורים אכן נרתמה לפעולה. במכתב ששולח גד דיעי, סגנו של וסרמן ויו"ר האגף לאיגוד מקצועי, למנכ"ל רשת עמל דאז שמעון כהן במאי 2010 הוא מאיים: "מאז סיום המו"מ ב–2007 אנחנו מעלים בפניכם טענות לגבי יישום ההסכם, ובעיקר לעניין תשלום 2.3% לעובדי הוראה. על אף העובדה שאתם מודעים למחלוקות בינינו, הובא לידיעתנו כי נשלחים מכתבים הכוללים הודעה בדבר אי תשלום הפיצויים. אינכם מותירים לי ברירה אלא לפנות לסעד משפטי".

לא ברור לאיזה סעד משפטי בדיוק התכוון דיעי. מה שידוע הוא כי בלחץ העובדים והגמלאים של הרשת ‏(הכל בהתארגנות אישית ולא כחלק מוועד ארצי, שכאמור, אינו קיים עוד‏), מינתה הסתדרות המורים עו"ד חיצוני בשם אסף ברנזון שיבדוק את הנושא. ברנזון בדק וקבע כי למורים יש קייס, ואף הכין כתב תביעה לבית הדין לעבודה נגד רשת עמל, כפי שמפרטים העובדים במכתב נוסף שהם שולחים בינואר 2013 לווסרמן ודיעי: "בפגישה שנערכה לפני כשנה במשרדיכם, הוצגה בפנינו טיוטת כתב תביעה נגד רשת עמל בנושא השלמת הפיצויים. הצהרתם שבמידה שהשיחות עם רשת עמל לא יצליחו, תגישו את התביעה לבית הדין לעבודה. אנו דורשים מכם לממש את הבטחתם.... להזכירכם, עו"ד ברנזון הצהיר בפגישה שיש לנו הזכות לתבוע את רשת עמל עם סיכויים טובים לזכות. כמי שמשלמים שנים רבות מסים להסתדרות המורים אנו זכאים למימון תביעה צודקת זו".

המכתב מסתיים גם בתביעה לבטל את ההסכם הקיבוצי שנחתם ב–2007 ללא כל תאריך פקיעה. "על אף שתאריכי פקיעה של הסכמים מן הסוג הזה מקובלים מאוד, כדאי לשוב ולבדוק את התנאים לאורך זמן", נכתב.

"זהו הסכם הניתן לביטול חודשיים מראש", כותבים המורים. "מטרתו של ההסכם היתה שמירה על זכויות המורים, ובפועל גרם לפגיעה עקב הפרשנות של הרשת". במארס 2013 עונה להם דיעי כי "הנושא בטיפולו של מר וסרמן מול הנהלת עמל וגורמים נוספים. אני מקווה כי נגיע להסדר בהקדם". ביוני 2013 נשלח עוד מכתב מצד המורים: "למרות פניותינו, פגישותינו והבטחותיכם המפורשות - אין פתרון עדיין".

ואכן אין פתרון. הפורשים ממשיכים לקבל את המכתב הזהה שמסביר למה לא יקבלו את הפרש הפיצויים, מכתב התביעה המוכן של הסתדרות המורים נגד עמל מעולם לא הגיע לבית הדין לעבודה, ההסכם הקיבוצי לא בוטל והגמלאים אינם מקבלים את כספם.

"לכל הצדדים - הסתדרות המורים, עמל וההסתדרות הכללית נוח למסמס את הסיפור הזה", אומר מורה פעיל. "שבע שנים כבר חלפו, אולי תחול פה התיישנות, אולי הגמלאים ישברו. הקשר בין הסתדרות המורים להסתדרות הכללית הדוק לאחר הסכם שיתוף הפעולה שנחתם לפני כמה שנים. בנוסף, מנכ"לית עמל, רוית דום, היא בת זוגו של יו"ר ההסתדרות הכללית, עופר עיני. למה שמישהו יפגע בידידות הזו עבורנו? מנהלי הארגונים שאמורים לייצג אותנו לוחצים ידיים, ואנחנו משלמים את המחיר. עצוב שהמוסד הזה, שהוקם על ידי ההסתדרות לטובת תלמידיו ופרנסת עובדיו, משמש היום בעיקר לפרנסת המנהלים".

הסתדרות המורים, שקיבלה רשימת שאלות מאיתנו בעקבות הדברים, מסרה: "לצערנו, שוב הפנית אלינו אסופה של שאלות מגמתיות שמטרתן לפגוע בהסתדרות המורים. ברור לכל שאת משמשת ככלי שרת בידי גורמים פוליטיים אינטרסנטיים".

תגובת רשת עמל, שהועברה על ידי משרד עורכי הדין פישר בכר חן וול אוריון ושות': " מרשתנו קיימה כמה פגישות עם נציגי הסתדרות המורים. בישיבות אלה הבהירה מרשתנו כי אין ממש בטענות ודרישת אותם מורים כאמור, מאחר שאין בסיס משפטי נורמטיבי מחייב לדרישתם, נוכח הוראות הסכם 2007 והוראות התקש"יר. נציגי הסתדרות המורים קיבלו את עמדת מרשתנו. מאחר וכך, ראתה מרשתנו את העניין כסגור. השי של מורי עמל מעוגן בהסכם קיבוצי, שלפיו יקבלו עובדי ההוראה תלושי שי בסך 200 שקל לשנה ‏(לראש השנה 100 שקל, ולחג הפסח 100 שקל‏)".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

על סדר היום