פריון העבודה ב-2012 צנח לעומת השנה הקודמת

מנכ"ל מכון טאוב, פרופ' דן בן דוד: "יש קשר בין הירידה בפריון והשכר הנמוך יחסית לעולם המפותח לבין היקף העזיבה של משכילים את הארץ"

חיים ביאור

פריון העבודה בישראל ב-2012 היה נמוך לעומת הפריון ברוב המדינות המפותחות. כך עולה מנתונים חדשים של מרכז טאוב לחקר המדיניות החברתית בישראל. על פי הנתונים, בעיית הפריון של ישראל מחמירה מעשור לעשור: מאז שנות השבעים הפריון בארץ הולך ומתרחק כלפי מטה מהפריון ברוב מדינות מדינות G7 (ארה"ב, בריטניה, צרפת, גרמניה, איטליה ויפן). אך אפילו על רקע תמונה בעיייתית זו, ב-2012 חלה תפנית דרמטית, עם נפילה חדה בפריון העבודה של ישראל.

"עלייה ברמת החיים מחיייבת שכר גבוה יותר, ועלייה בשכר אפשרית רק אם גדלה הכמות המיוצרת בשעת העבודה", אומר פרופ' דן בן דוד, מנכ"ל מכון טאוב. לדבריו, ההפתעה בירידה החדה בפריון העבודה אינה הנפילה עצמה ב-2012, שככל הנראה נובעת בעיקר מתיקון של הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה, שהוביל לנתוני עבודה מדוייקיוןם יותר – אלא שרמת הפריון בישראל הלכה למעשה נמוכה אף יותר מהנתונים הנמוכים מאוד שהתקבלו בעבר".

לדבריו, לתמונה זו יש השלכות ארוכות טווח חמורות. "יש קשר בין הירידה בפריון והשכר הנמוך יחסית לעולם המפותח לבין היקף העזיבה של משכילים את הארץ", טוען בן דוד. "בזמן שיש ישראלים שימשיכו לחיות בארץ ויהיה מה, אחרים מביאים בחשבון את השיקול הכלכלי. ככל שהפער בין ההכנסה האפשרית בחו"ל להכנסה בישראל גדל, יותר ויותר משפחות ישראליות יקבלו החלטה לעזוב".

פרופ' דן בן דודצילום: אליהו הרשקוביץ'

כתבות נוספות באתר TheMarker:

האם "מועדון ההון" השתלט על המדינה?

אמנדה רוזנברג: המאהבת היהודייה של מייסד גוגל

בן דוד אומר כי אין זה מקרי שכבר כיום שהיקף בריחת המוחות האקדמיים מישראל לארה"ב גדול פי 6 ויותר מבחירת המוחות ממדינות אירופאיות לארה"ב. לנתונים אלו אין אח ורע בעולם", הוא טוען. "לצעירים משכילים מאוד יש חלופות בעולם בעולם בתחום התעסוקה, ואף שיראל היא אכן 'מדינת הסטארט אפ', היא עלולה לאבד את המשכילים והמוכשרים ביותר מבין צעיריה, ככל שיכולת הלאומית לשלם שכר תחרותי נשחקת והולכת".

מהנתונים עולה כי הכמות הממוצעת שעובד ישראלי מייצר בשעה (ששוויה 33.70 דולר), נמוכה בהשוואה לכמות המיוצרת על ידי עובדים בכמעט כל העולם המתועש. ישראל ממוקמת במקום ה-26 מבין כל 34 מדינות ה- OECD.

פריון העבודה גבוה יותר בכל המדינות הנחשבות כיעד הגירה פוטנציאלי עבור ישראלים מיומנים ומשכילים, מה שמאפשר להן לשלם שכר גבוה יותר. המחקר מראה שאפילו במדינות הנמצאות בקשיים כלכליים חמורים, כמו איטליה ויוון, הפריון גבוה יותר לעומת ישראל – ממצא שניתן לחלוק עליו.

פרופ' ערן ישיב, מרצה לכלכלה באוניברסיטת תל אביב וראש התוכנית למדיניות בתחום הכלכלה במרכז טאוב, מונה כמה סיבות לכך שפריון העבודה בישראל בירידה לאורך כמה שנים. לדבריו, אחת הבעיות נעוצה במלאי ההון והתשתיות בישראל. "הפריון תלוי במדינה רבה במשתנים אלה. ההשקעה בישראל נמוכה יחסית בשני העשורים האחרונים והתשתיות אינן עונות על הצרכים ואינן מפותחות כמו במדינות ה-OECD , מערכות החשמל, התחבורה, המים והביוב סובלים מכשלים שאינם מעודדים העלאת הפריון בארגונים. למשל, הפקקים בכבישים ושירותי הרכבת הבעייתיים גורמים לבזבוז של שעות רבות בדרך לעבודה".

גורם שני לירידה בפריון הוא, לדברי ישיב, ענף הבנייה, שחלקו במשק הישראלי הוא 10%. "הענף הזה פועל באמצעות טכנולוגיה מיושנת מכיוון שלא הושקע בו הון, המתבססת על עובדים זרים ששכרם נמוך. השילוב של אמצעי יצוא מפגרים ושכר נמוך הוא קריטי לפריון", הוא אומר. לדבריו, גם החקלאות מתבססת על שכר נמוך ומעט מדי הון, אלא שזהו ענף קטן שחלקו בתוצר הוא פחות מ-2%.

סיבה שלישית לפריון הנמוך הוא, על פי ישיב, השיעור הגבוה של הגברים ערביי ישראל והחרדים שמועסקים בענפים שבהם הפריון נמוך. "גברים רבין מהמגזר העברי מועסקים בענף הבנייה ואילו חלקם הגדול של הגברים החרדים (אלה שכבר מעוניינים לצאת לעבודה) מועסקים בענפי שירותים, תעשיה ומסחר מסורתיים, שהפריון בהם נמוך.

ישיב מזהה גם סיבה רביעית, אמורפית יותר: "תרבות העבודה, שיטות העבודה והניהול בישראל, שהם אינם גבוהים מספיק יחסית לשיטות בחלק ממדינות העולם המפותח, במיוחד ארה"ב, בריטניה, צרפת, גרמניה ומדינות סקנדינביה.

עם זאת ישיב מודה כי ייתכן שההשוואה הבינלאומית הממקמת את ישראל מתחת למדינות דרום איחרופה דוגמת איטליה, ספרד סלובניה ויוון, אינה מדוייקת והדבר נובע מבעיות מדידה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker