"החרדים מרתיעים יותר מערבים בגלל הלבוש; עבודה איתם מפילה החסמים"

משרד הכלכלה ישיק פרויקט תמרוץ מעסיקים להעסקת חרדים ■ "אני אובססיבי לגבי תעסוקת חרדים ונשים ערביות", אמר השר נפתלי בנט ■ "אנחנו לא מציעים לנגב טקסטיל מענק, אלא ערבות מדינה להלוואות", הוסיף

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

"אני אובססיבי לגבי נושא תעסוקת חרדים", אמר היום (ד') שר הכלכלה נפתלי בנט בשיחה עם עיתונאים, והוסיף כי סוגיית גיוס החרדים לצה"ל אינה מטרידה אותו כמו החשיבות של שילובם של חרדים (ששיעור תעסוקתם 45%) בשוק העבודה. עוד הוסיף כי העובדה שחוק גיוס חרדים החל מגיל 18 ייכנס לתוקפו בעוד ארבע שנים, פותחת חלון הזדמנויות לכניסה מואצת של חרדים לשוק העבודה.

"בארבע השנים הקרובות יקרה דבר לא הוגן אבל מאוד חכם והוא שכל חרדי שרוצה לצאת לעבוד - יוכל ללכת לעבוד, בלי מגבלות. על זה אני בונה", אמר בנט. לצורך שילובם בשוק העבודה מקצה משרד הכלכלה חצי מיליארד שקל הפרושים על פני חמש שנים. "הכסף הזה הוא כמו אקורדיון, יש בו גמישות מאוד גדולה. אנחנו צריכים להצליח בשילוב חרדים בשנים הראשונות, ולהוציא את מירב הכסף בשנים אלה. עוד אובססיה שלי היא סוגיית הנשים הערביות (שגם הן עובדות בשיעורים נמוכים - שיעור השתתפות של 25%, ה"ו).

כתבות נוספות באתר TheMarker:

האם ישנו קשר בין "עוקץ הסלבס" ניב בורסוק לפרשת מוני פנאן?

עד כמה ציון הפסיכומטרי שלכם יקבע את המשכורת שתקבלו?

שר הכלכלה נפתלי בנטצילום: מיכל פתאל

שילוב החרדים על-פי בנט יתבצע באמצעות שלוש זרועות: הכשרות מקצועיות, מרכזי הכוון תעסוקתיים ויצירת ביקוש ותמרוץ להעסקת חרדים בקרב מעסיקים. בנט סיפר כי המשרד ישיק בקרוב מסלול ייעודי למעסיקי חרדים, שיקבלו תמריצים כספיים לתקופה ראשונית שבמהלכה יקלטו חרדים. "יש יותר רתיעה מחרדים מאשר מערבים, בגלל המראה והלבוש שהופכים אותם לחריגים בנוף", אמר בנט. "הרעיון הוא שברגע שתעבוד עם חרדים, החסמים האלו יפלו". בנט הוסיף גם כי המשרד מוביל תוכנית להחלת החינוך המקצועי על נוער נושר חרדי.

עוד אמר בנט כי הוא מכיר בנחיצותם של לימודי ליב"ה, בדרך להוצאת חרדים לשוק העבודה. "במשרד החינוך בנו מודל שמתמרץ מוסדות לימוד ללמד לימודי ליב"ה, וזה דרמטי. אנחנו יודעים להעניק הכשרות מתאימות לחרדים ולהביאם לרמה של בגרות, אולם הבעיה הגדולה היא ידיעת אנגלית. זו הבעיה הגדולה".

בנט התייחס גם לסוגיית החינוך המקצועי בישראל, שאינו מספיק מפותח - מה שמתבטא במחסור קריטי בידיים עובדות בתעשייה. כיום רק 4% מהתלמידים בישראל לומדים בחינוך המקצועי בישראל (13,500 תלמידים) שנמצא תחת אחריות משרד הכלכלה, והמטרה היא להכפיל את המספר בתוך חמש שנים. בגרמניה, לשם השוואה, 60% מהתלמידים משתייכים לחינוך המקצועי.

"אם נראה שאנחנו לא יודעים לקדם את החינוך המקצועי בתוך שנה וחצי, נעביר את התחום למשרד החינוך", אמר בנט. "בהידברות ושיתוף פעולה עם מעסיקים, השאיפה היא לכונן כאן את המודל הגרמני. צריך גם להוביל לשינוי תפישות בקרב הורים, בכדי למתג את החינוך המקצועי באופן שונה. דרוש לכך גם תקציב מתאים, ואנחנו עובדים על כך מול משרד האוצר".

בנט: אנחנו לא מציעים לנגב טקסטיל מענק, אלא ערבות מדינה להלוואות

בנט אמר היום כי אין בכוונתו לתת למפעל נגב טקסטיל מענק, אלא רק ערבות מדינה להלוואה בנקאית באמצעות מסלול שקיים למפעלים קטנים ובינונים. "יש מקום לעזור למפעלים במצוקה אם יש להם זכות קיום, אבל זה צריך להיות בהלוואה, לא במענק. אני לא בעד להוציא צ'קים למפעלים. המידע נמצא אצל בעלי המפעלים, והם יכולים גם לייצר מצוקה מדומה, מבלי שנדע על כך", הוסיף.

לדבריו, משרד הכלכלה יתמוך בפתרון של מציאת חלופה תעסוקתית לעובדים, כפי שהחל לעשות כשנראה היה שעובדי מיקרון עומדים בפני פיטורים.

"אני תומך בגישה של לבוא לעובדים בצורה מרוכזת ולתפור להם פתרונות, כולל בהסבה מקצועית והשמה", אמר בנט. "נגב טקסטיל זה סיפור קשה. הנחיתי את עובדי המשרד, שאם זו מצוקה רגעית ניתן הלוואה. הפנינו אותם לקבלת ערבות מקרן להלוואות בערבות מדינה, שהמדינה תיתן ערבות ועל בסיסה הם יקבלו הלוואה בנקאית", הוסיף.

מפעל נגב טקסטיל מתעקש לקבל מענק בסך 3 מליון שקל כדי להמשיך להעסיק את העובדים. מבדיקה שערך משרד הכלכלה עולה כי גם אם המפעל ייסגר ועובדיו יפוטרו, תהיה להם עבודה חלופית בשדרות.

לעניין הכנסת מוצרים לפיקוח אמר בנט כי הוא תומך במצב הנוכחי, אם כי עדיף להוריד מחירים באמצעות תחרות. לדבריו, במסגרת בדיקת נוסחת סוארי עליה הוחלט באחרונה ושתחל לאחר החגים, ייבדק גם המירווח הקמעונאי הראוי. בימים אלה נבחר משרד סומך חייקין לבחון את נוסחת סוארי לקביעת מחירים של מוצרים בפיקוח.

משרד האוצר הוביל את שינוי נוסחת סוארי לקביעת מחירי מוצרים בפיקוח, עם המשרדים הנוגעים בדבר ביניהם משרדי הכלכלה והחקלאות. הנוסחה גובשה בשנות התשעים וכלכלנים טוענים כי היא אינה תואמת את ההתפתחויות הכלכליות שחלו מאז.

בנט אמר כי הרפורמה במכון התקנים נמשכת. "הגדרנו חוזה שירות של המכון מול הלקוח ואם המכון לא יעמוד בו, הוא ייקנס. בנוסף, התחלנו ברצף מהלכים שיביאו לירידה של עד 70%-80% במחירי המכון ליבואנים. התחלנו בביטול 130 תקנים מתוך כ-600 תקנים מחייבים, מבלי לפגוע בבטיחות. אלה תקנים מיותרים שהתקבלו, בין השאר, בגלל שהיו תעשיינים שרצו להגן על המוצרים שלהם. מעבר להקלה לעומת המצב הקיים, יווצר יבוא שלא היה בא לעולם ללא הביטול", הוסיף.

לדבריו, מכון התקנים יודע שאם לא יפעל לשחרור המונופול שלו הוא יהיה חשוף להחלטת ממשלה על הכרה חד צדדית בתקנים בינלאומיים, שתחסל את המכון. אנחנו רוצים שיהיה כאן מכון, אבל נקל היכן שרק נוכל", הוסיף.

עשו לנו לייק לקבלת מיטב הכתבות והעדכונים ישירות לפייסבוק שלכם

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

על סדר היום