המדינה מפריטה את קליטת העובדים: חברות פרטיות יעריכו את המועמדים

כחלק מרפורמה רחבה בשירות המדינה, מיום חמישי הקרוב ייעשו המיון, האבחון וההערכה של מועמדים למשרדי הממשלה בידי
שלוש חברות, שזכו במכרז בסך 10 מיליון שקל בשנה ■ סגן נציב שירות המדינה: "במצב הקיים אנו מאבדים כוח אדם איכותי"

חיים ביאור
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
חיים ביאור

משרדי הממשלה מפריטים את הליך המיון והקליטה של עובדים חדשים, שעד כה נעשה בידי נציבות שירות המדינה. המיון, האבחון וההערכה של מועמדים יעשו על ידי שלוש חברות פרטיות, שזכו במכרז בסך 10 מיליון שקל בשנה.

במכרז שפירסם משרד האוצר בקרב מכוני המיון בענף, זכו החברות פילת ‏(היי קפיטל‏), קינן שפי ואדם מילא. ביום חמישי יגשו ראשוני המועמדים לקבלה לעבודה במשרדי הממשלה לשלב הראשון של בחינות המיון, האבחון וההערכה.

כתבות נוספות באתר TheMarker

כך תתחמקו מכל החברות והמוסדות שעוקבים אחריכם באינטרנט

ומה מדינת ישראל עושה בשבילי?

משה דייןצילום: אייל טואג

שלוש חברות המיון יחלקו ביניהן את המועמדים לפי עיסוק: מועמדים לתפקידי מינהלה, משפטנים, מידענים ואנשי שירות ייבחנו באדם מילא; מועמדים לתפקידים המחייבים ידע בתחום החשבונאות והסטטיסטיקה ייבחנו בקינן שפי; ואילו מועמדים לתפקידים בתחום מדעי הטבע, בתחום הטיפולי ‏(רופאים, אחיות, פסיכולוגים‏), עובדים סוציאליים, אגרונומים וכימאים - ייבחנו בפילת. שלוש החברות מתקשרות עם המדינה למשך שנתיים, ובתומן תיבחן העברת המשימה לחברות נוספות. את ההליך מלווים שני יועצים פסיכולוגים, מיכל פלג וד”ר בועז וולץ.

בחינות המיון בחברות הפרטיות יחולו על 98% מהמועמדים לעבודה במשרדי הממשלה ולבתי החולים הממשלתיים. פטורים מהבחינות יהיו בעלי מקצועות מסוימים כמו מלגזן ומפנה פסולת מוצקה. כמו כן, הבחינות לא יחולו כלל על המעוניינים להתקבל לעבודה ביחידות סמך כמו הביטוח הלאומי ושירות התעסוקה, שהליך קבלת המועמדים אליהן ימשיך להתבצע באמצעות ועדה פנימית.

סגן נציב שירות המדינה, מוטי אהרוני, שיזם את המהלך, אמר כי ההפרטה תקצר את פרק הזמן שבין פרסום המכרז לקבלת מועמדים ועד לרגע שבו העובד מתייצב ליום עבודתו הראשון. לדבריו, “התהליך יקוצר לחודשיים וחצי לכל היותר, לעומת 6–8 חודשים כיום”. בשל כך, אומר אהרוני, “מועמדים טובים אינם מוכנים להמתין זמן כה רב והם נענים להצעות עבודה אטרקטיביות במגזר הפרטי - ואנו מאבדים כוח אדם איכותי”. לדבריו, פרק הזמן הארוך גם גורם לכך שמשרדי הממשלה מגייסים לתפקידים שמתפנים ממלאי מקום זמניים, והללו נשארים בסופו של דבר בתפקידיהם ובולמים כניסה של מועמדים חיצוניים.

לשאלה מדוע לא ניתן להמשיך ולבצע את העבודה במחלקת הבחינות של הנציבות, כפי שהיה עד כה, אהרוני משיב כי הסיבה היא שהחברות הפרטיות מצוידות בכלים טכנולוגיים משופרים המעניקים להן רמת דיוק גבוהה בהתאמת מועמדים לתפקידים, בעוד שבנציבות מלאכה זו נעשית באופן ידני, שיכולת הניבוי שלה נמוכה יחסית.

לדבריו, המהלך מתואם עם ועד העובדים של נציבות שירות המדינה, שלא הביע התנגדות, מכיוון שאיש מ-12 העובדים במחלקת הבחינות לא יפוטר, אלא הם יהפכו מזרוע מבצעת לאנשי תכנון ובקרה.

הפרטה זו היא חלק מהרפורמה הרחבה שגיבשה נציבות שירות המדינה, בראשות משה דיין. היא כוללת שורה של שינויים, ובהם הגבלת משך כהונה של בכירים, הארכת משך הזמן עד למתן קביעות משנתיים לחמש שנים והגדרת יעדים כפי שנהוג במגזר הפרטי - כך שאי עמידה בהם גוררת סנקציות, ומנגד ניתן תגמול נאה עבור מצוינות. הרפורמה גם מציעה את הפסקתו לגמרי של הליך המכרז הפנימי ופתיחת כל תפקיד למכרז בין משרדי, ולאחר מכן לקהל הרחב. כך, מקווים יוזמי מנסחי הרפורמה, תורחב השקיפות במשרדי הממשלה. למעשה, הרפורמה מעודדת גיוס של מספר גדול של עובדים צעירים בעלי מוטיווציה.

ההסתדרות הכריזה ביולי על סכסוך עבודה במשרדי הממשלה, במחאה על אי שיתופה ברפורמה, אך בימים אלה מנהלים עמה אנשי הנציבות הידברות, כדי למנוע ממנה לחבל ביישומה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker