התפוח לא נופל רחוק מהעץ

יאיר כץ מונה למועצת ועד התעשייה האווירית

בנו של ח"כ חיים כ"ץ - יו"ר הוועד ויו"ר ועדת הרווחה בכנסת - מונה לפני כשבועיים לתפקיד

הילה ויסברג
חיים ביאור
הילה ויסברג
הילה ויסברג
חיים ביאור
הילה ויסברג

לפני כשבועיים נבחר המהנדס יאיר כץ למועצת ועד עובדי התעשייה האווירית. המינוי היה עובר ללא התייחסות כל שהיא, לולא היה כץ בנו של חיים כץ, יו"ר ארגון עובדי התעשיה האווירית, המשמש במקביל גם כיו"ר ועדת העבודה והרווחה של הכנסת.

מועצת ועד עובדי התעשייה האווירית הוא גוף בן 65 חברים, נציגי מחלקות ומפעלי הארגון, המשמש גוף מאשר להחלטות אותן מביא בפניה הוועד המצומצם - אותו ועד בדיוק המנוהל על ידי כץ האב.

איך הגיע הבן למועצה? מסתבר כי משך שנים רבות מילא את מקום נציג מהנדסי מבת - מפעל הלוויינים של התעשייה ההאוירית שם עובד כץ הצעיר- אדם בשם משה אידלמן שפרש לאחרונה לגמלאות. מקומו לא נתפס במשך מספר חודשים עד שלפני כשבועיים כאמור, נערכו שוב בחירות. בתפקיד, שאינו כולל שכר נוסף, חשקו מספר מועמדים, וכץ הצעיר נבחר ברוב קולות.

סביב הסיפור הזה נרקם קשר שתיקה. כץ האב, למשל, ממלא פיו מים ואינו מוכן להגיב, אך בסביבתו לא מבינים מה הבעיה. כץ הצעיר, לדברי מקורבים, הוא יוצא יחידה מובחרת, הדריך בבית ספר לקצינים וסיים את שירותו הצבאי כסגן ראש מדור צלפים של צה"ל. הוא גם מהנדס תעשיה וניהול ולכן ראוי מאוד לעבוד דווקא בתעשייה האווירית. גם בחירתו למועצה אינה מהווה עבירה על החוק, או על תקנון הועד.

חיים כץ
חיים כץצילום: מיכל פתאל

הנהלת המפעל גם היא לא מוכנה לדבר. הדובר שנמצא בחופשה בחו"ל הסביר שהמפעל בהדממה וההנהלה לא תתייחס לנושא.. גם מהסתדרות העובדים הכללית לא התקבלה תגובה.

כפל תפקידים - חוקי או לא חוקי?

אחיזתו של ח"כ כץ בועד המייצג למעלה מ-16 אלף עובדים, עולה לכותרות חדשות לבקרים. במהלך הפריימריס לליכוד , בסוף 2012 עלה חשש כי כץ מנצל את תפקידו כדי לחזק את מעמדו בפריימריס של הליכוד . גם ב-2009 מתח מבקר המדינה דאז ביקורת על עובדים בכירים בתאגידים המנצלים את מעמדם.

לא מעט פעמים עלתה השאלה האם לא הגיע הזמן למנוע את האפשרות של ח"כ, בודאי ראש ועדה, לשמש במקביל גם כיור ועד עובדים. בתגובה לתלונה שהוגשה ב-2011 על ידי ארגון אומ"ץ למבקר המדינה הגיב כץ כי הנושא אושר בכל הערכאות, וכי מי שמנסה להעלות שוב את הנושא מנסה לפגוע בהתארגנות עובדים.

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג כמחבר התגובה
בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שהינני מסכים/ה עם תנאי השימוש של אתר הארץ