בצל עתירת המדינה לבג"ץ מתחדש המו"מ על הנמלים

במו"מ תידון דרישת ההסתדרות להבטיח את הזכויות של עובדי הנמלים החדשים המתוכננים לקום ושל עובדי הנמלים הקיימים

חיים ביאור
חיים ביאור

המו"מ בין נציגי ההסתדרות לבין מנכ"ל משרד התחבורה, עוזי יצחקי, על הרפורמה בנמלים, יתחדש מחר. הצוותים ייפגשו על רקע המתיחות השוררת בין ההסתדרות למדינה, בשל העתירה לבג"ץ שהמדינה הגישה נגד החלטת בית הדין הארצי לעבודה שהורה למדינה להקפיא עד ה-1 בספטמבר את המכרזים להקמת הנמלים החדשים.

במו"מ, בהשתתפות יו"ר ארגון עובדי התחבורה בהסתדרות, אבי אדרי, יו”ר ועד עובדי נמל חיפה, מאיר תורג'מן, ויו"ר ועד עובדי נמל אשדוד, אבינועם שושן, תידון דרישת ההסתדרות להבטיח את הזכויות של עובדי הנמלים החדשים המתוכננים לקום ושל עובדי הנמלים הקיימים.

המדינה טוענת כי זכותה לפתח את ענף הנמלים הישראלי עולה על זכותם של העובדים לשבות במחאה על הקמתם וכי איש מהעובדים המועסקים כיום בנמלים לא ייפגע עקב הרפורמה. נציגי המדינה וההסתדרות צפויים להתייצב ביום חמישי בשבוע הבא בביה"ד הארצי לעבודה כדי לדווח על התקדמות המו"מ ביניהם.

היום הצטרף לעתירת המדינה איגוד לשכות המסחר, המבקש להצטרף לכל הסעדים שמבקשת המדינה מבג"ץ ולקבוע שאין עילת שביתה להסתדרות וכי השביתה שהיא מאיימת בה על רקע הרפורמה המתוכננת בנמלים פוליטית.

בפניית איגוד לשכות המסחר, באמצעות עו"ד שלומי לויה, נטען כי מסקנתו של בית הדין הארצי שהתקבלה ב-29 ולפיה סכסוך העבודה עליו הכריזה ההסתדרות שהוא כדין שגויה, וכי קיימת עילת שביתה על פי משפט העבודה.

נמל אשדודצילום: אילייה מלניקוב

"אין כאן עילת שביתה מוכרת בדין, אלא ניסיון מתוחכם לעקר את פתיחת המשק לתחרות באמצעים לא לגיטימיים, כדי לשמור על כוח מונופוליסטי ולהניא את הממשלה מביצוע החלטה שהתקבלה במסגרת סמכותה ותפקידה", טוען האיגוד בפנייתו.

עוד אומר האיגוד, כי ההסתדרות מתכננת שביתה המכוונת נגד הריבון האחראי על קביעת מדיניות כלכלית, ובכלל זה רפורמה בתחום נמלי הים. "מדובר בזעקת הקוזאק הנגזל, של קומץ עובדים, הנהנה מתנאים מופלגים, שמבקש להמשיך להיות חסין מפני תחרות ולהיות בעל זכויות יחודיות שאין לאף עובד במשק", טוען האיגוד.

בשעות הבוקר הגישה ההסתדרות את תגובתה לעתירה לבג"ץ שהגישה המדינה. ההסתדרות טוענת, באמצעות עו"ד שי תקן, כי סכסוך העבודה בנמלים הוכרז על ידה בלית ברירה. זאת, לאחר שהממשלה בחרה לנקוט בפעולות חד צדדיות וכוחניות, בניסיון בלתי ראוי לפגוע בעבודה המאורגנת ולהכתיב שינוייים חד צדדיים במערכת יחסי העבודה בנמלי הים, תוך פגיעה מהותית בתנאי העסקתם של עובדי הנמלים וביטחונם התעסוקתי.

עוד טוענת ההסתדרות, שמכוח הסכמי הרפורמה מ-2005 וכמתחייב מיחסי עבודה קיבוציים, חובה על המדינה לנהל משא ומתן בנוגע לכל מתווה רפורמה חדש בנמלים. לטענת ההסתדרות, עד לאחרונה נוהל מו"מ על רפורמה בנמל אשדוד ("מודל ברצלונה משופר") בנמל אשדוד, אך השיחות הופסקו זמן קצר לפני הכרזתה על רפורמה חדשה שתתבטא בהקמת שני נמלים פרטיים חדשים, וזאת תוך הכרזות מצד שרי הממשלה, לפיהן מהלך זה נועד בראש ובראשונה לשים קץ לעבודה המאורגנת בנמלים.

תגובות

הזינו שם שיוצג כמחבר התגובה
בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שהינני מסכים/ה עם תנאי השימוש של אתר הארץ