ביה"ד הקפיא את המכרזים להקמת הנמלים הפרטיים לחודש

(עדכון) בית הדין קבע כי לא הוכח שהקפאה זמנית של המכרזים תפגע מהותית בטובת המשק; עוד הורה בית הדין על הצדדים לנהל מו"מ ודרש מהסתדרות ומוועדי העובדים שלא לנקוט בעיצומים

חיים ביאור
אבי בר-אלי

לינק לסמארטפונים ולטאבלטים

בית הדין לעבודה הורה למדינה להקפיא לחודש את המכרזים להקמת הנמלים הפרטיים. בית הדין קבע כי לא הוכח שהקפאה זמנית של המכרזים תפגע מהותית בטובת המשק. הוא הורה למדינה להקפיא את קידום המכרזים עד ל-1 בספטמבר וכן הורה להסתדרות ולוועדי העובדים שלא לנקוט בעיצומים. במהלך תקופה זו הורה בית הדין לצדדים לנהל משא ומתן. בימים הקרובים צפויה המדינה לדון באפשרות לעתור לבג"ץ נגד ההחלטה.

ממשרד האוצר והתחבורה נמסר כי "אנו מצרים על החלטת בית הדין לעבודה. המדינה עומדת על זכותה להקים נמלים חדשים לשם הגברת התחרות, הורדת יוקר המחיה ופיתוח המשק. בכוונת המדינה לעתור לבג"ץ בעקבות החלטת בית הדין לעבודה בהתאם לפס"ד בזק הקובע כי למדינה ישנה הזכות לקדם תחרות".

בשעות הערב פנה שוב שופט בית הדין הארצי לעבודה, יגאל פליטמן, אל נציגי המדינה - והציע להם להקפיא את פרסום המכרזים הבינלאומיים להקמת הנמלים הפרטיים למשך חודש ימים. באי כוח המדינה סירבו להצעה, בטענה עקרונית כי הממשלה סוברנית לקבל החלטה על הקמת נמלים מתחרים - כל עוד אינה פוגעת בחברות הנמל הקיימות, וכי מחובתה של הממשלה להקים את הנמלים הדרושים למשק בדחיפות, ולא לעכבם.

לפי הערכות, יסרבו נציגי המדינה עקרונית לכל התערבות בפרסום המכרזים - גם אם יעלה הסירוב בהחלטת בית הדין להורות למדינה להקפיא את המכרזים. במקרה שכזה, עשויה המדינה לעתור לבג"ץ נגד התערבות בית הדין לעבודה.

נציגי המדינה טענו כי הקמת הנמלים הפרטיים נעשית בשטח שאינו שייך לחברות הנמל הממשלתיות וכי זו מעוגנת כבר בהסכם הרפורמה שעליו חתומים העובדים מ-2005.

עוד הבהירו כי הם מוכנים לשאת ולתת מיידית עם נציגי העובדים על דרישתם לשמור על תנאי העסקתם ועל דרישתם להשוות את התשתיות של הנמלים הממשלתיים לאלה של הנמלים הפרטיים. נציגי המדינה ציינו כי היות שהפעלת הנמלים הפרטיים צפויה רק בעוד שבע שנים - אין כל בסיס לטענה כי זכויות העובדים נפגעות כבר היום. מנגד, טענו באי כוח ההסתדרות כי אינם מתנגדים עקרונית להכנסת תחרות פנים-נמלית - אך הבהירו כי המשא ומתן על תנאי הסכמתם לכך יתנהל בלא שהמכרזים מתנהלים ברקע.

מוקדם יותר הערב האיץ בית הדין הארצי לעבודה בממשלה להיכנס למסלול של הידברות עם ההסתדרות בעניין החלטתה לבנות שני נמלים פרטיים, בחיפה ובאשדוד. בשעה זו נמשכת ישיבת בית הדין.

סגן נשיאת בית הדין הארצי, השופט יגאל פליטמן והשופטים רונית רוזנפלד ועמירם רבינוביץ', רמזו למדינה להקפיא את המכרזים שפורסמו בתחילת החודש והמיועדים לחברות ספנות בין-לאומיות - לבניית הנמלים החדשים בסמוך או בצמוד לנמלים הקיימים.

6 מתוך 6 |
עובדי הנמלים מפגינים מחוץ לבית הדין
1 מתוך 6 |
הדיון בבית המשפט
2 מתוך 6 |

כתבות נוספות באתר TheMarker:

קיצוצים באוניברסיטה העברית: בוטלו 100 קורסים בפקולטה למדעי הרוח

נמל ובית // למה התל אביבים מריחים הזדמנויות בחיפה תחתית

"מה הבעייתיות בהקפאת המכרזים למשך שלושים יום כדי להגיע להסכמות?", שאלו השופטים רבינוביץ' ורוזנפלד. יו"ר האגף לאיגוד מקצועי בהסתדרות, עו"ד אבי ניסנקורן, טען בדיון שעד חודש אפריל האחרון המדינה דיברה על הקמת נמל חדש אחד בלבד, וקיימה בעניין זה מו"מ אינטנסיבי עם ההסתדרות". לדבריו, הצדדים כמעט שהגיעו להסכמות ביניהם בנושא. "פתאום מדברים על תוספת של שני נמלים חדשים. במדינה כה קטנה, עוד שני נמלים יגרמו להרס של הנמלים הקיימים", הזהיר.

בעת הדיון מאות מעובדי הנמלים שהפסיקו את עבודתם, התגודדו בסמוך לבניין בית הדין בירושלים, חסמו לסירוגין את התנועה ואף הפריעו באמצעות משרוקיות לדיון שהתנהל בתוך האולם.

בא כוח איגוד לשכות המסחר, עו"ד שלומי לויה, שעתר לביה"ד נגד ההסתדרות בשל הכרזת סכסוך העבודה ואיום השביתה מצידה על רקע הרפורמה, טען כי כל מטרת ההסתדרות בהכרזה על סכסוך עבודה בנמלי הים היא מניעת תחרות. לדבריו, ועדת טרכטנברג מצאה שאחת הבעיות של יוקר המחייה בישראל היא התנהלות הנמלים.

"המדינה היא סמכות ריבונית והיא רשאית לקבל החלטה על הקמת רציפים פרטיים ולאיגוד העובדים אין סמכות לחלוק על כך", הוא טען.

עו"ד יעל בר לב מפרקליטות המדינה הבהירה שאין מקום להקפיא את המכרזים, "מכיוון שעצירתם תשדר חוסר רצינות מצד המדינה בנוגע לנחיצות הרפורמה בנמלים". יחד עם זאת, היא ציינה שהמדינה "מוכנה לשמוע את עמדת ההסתדרות ואולם לעובדים אין זכות להתדיין עם המדינה בעניין התחרות שהיא לטובת הציבור.

השופט רבינוביץ' העיר לה: "בלי העובדים אי אפשר לנהל מכרזים. אולי אתם מעדיפים ללכת לרפורמה בלי העובדים, כי זה יותר נוח". השופטת רוזנפלד הוסיפה: "יש חוסר נוחות לגבי התנהלות המדינה, האם כך צריך מעסיק להתנהל?".

אפילו נציג הציבור מטעם המעסיקים, היושב בביה"ד, יצחק קאול (בעבר מנכ"ל בזק), תהה: "לא ברור איזה נזק יגרם מעצירת המכרזים לכמה ימים".

סגן הממונה על התקציבים באוצר, שאול מרידור טען כי העובדים לא יפגעו מהרפורמה כי לחברות הנמל הוותיקות יש בסיס כלכלי איתן. הוא הבהיר שאין לעצור את המכרזים לצורך ההידברות.

הדיון בביה"ד התקיים כאשר מחר בבוקר תפוג תקופת הצינון בת השבועיים למן הכרזת ההסתדרות על סכסוך עבודה בנמלים. תקופה זו מחייבת את ההסתדרות להימנע מעיצומים או שביתות על רקע הרפורמה הצפויה. ההסתדרות רשאית על פי החוק להורות על שביתה החל ממחר, אך נראה שהיא תמתין ימים אחדים, כדי לתת הזדמנות להווצרותו של מהלך הידברות עם נציגי האוצר ומשרד התחבורה.

עשו לנו לייק לקבלת מיטב הכתבות והעדכונים ישירות לפייסבוק שלכם

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

על סדר היום