ביה"ד לעבודה: מעסיקים אינם מחויבים 
לשלם למלצרים שכר בנוסף לטיפים

השופטת אורנית אגסי דחתה את תביעתם של מלצרים שתבעו בית קפה ברמת אביב: "ניסיון התובעים לחייב את בית הקפה לשלם יותר מחצי מיליון שקל הוא חוסר תום לב וניצול של ציני של הדין"

חיים ביאור
חיים ביאור

בית הדין האזורי לעבודה בתל אביב קבע השבוע כי טיפים שלקוחות משלמים למלצרים במסעדות ובתי קפה, שעולים על שכר המינימום, הם לעתים שכר העבודה עצמו והמעסיק אינו מחויב לשלם למלצרים סכומים נוספים.

פסק הדין של השופטת אורנית אגסי התקבל בעקבות תביעה שהגישו ארבעה מלצרים שהועסקו בבית הקפה אינשטיין ברמת אביב נגד הבעלים של בית הקפה, חברת המזרקה ניהול בתי אוכל. ליאור יובל, הילה אבני, קארין מלול ו־ונסה הנן, תבעו מהחברה לשלם להם שכר מינימום בסכום כולל של 520 אלף שקל, בלי קשר לטיפים שקיבלו מלקוחות בית הקפה. פסק נושא הטיפים אינו מוסדר בחוק.

פסק הדין של השופטת אגסי נחשב לחריג, מכיוון שבתי הדין לא איפשרו עד כה בפסיקותיהם מצב שבו כל השתכרותו של המלצר תגיע מנדיבות לבם של הלקוחות. לפיכך הם קבעו שהמלצר יקבל שכר מלא בתוספת טיפ שאינו חלק מהשכר או שהטיפ יהיה חלק מהשכר, כך שהמעסיק ישלם למלצר שכר מינימום והטיפ ישמש להעלאת השכר.

הארבעה טענו, באמצעות עו"ד אסף אוסלקה, שהנהלת בית הקפה העסיקה אותם בלא שחתמה עמם הסכם הקובע את תנאי העבודה שלהם. לדבריהם, לנוכח העובדה שההנהלה סירבה לשלם להם שכר רגיל והבהירה להם שעליהם להסתפק בטיפים, הם החליטו לעזוב את עבודתם בבית הקפה ולפיכך מגיעים להם פיצויי פיטורים.

צילום: אייל טואג

הנהלת בית הקפה טענה, באמצעות עוה"ד סיגל פעיל ומיכל הברפלד, שהמלצרים הרוויחו 250 שקל עד 500 שקל למשמרת של שמונה שעות. לדבריה, הם ביקשו לקבל את שכרם בטיפים ובמזומן, כדי להתחמק מתשלום מס ומשיקולים של כדאיות כלכלית. עוד אמרה ההנהלה כי בכל מקרה היא סיכמה עמם שאם הטיפים לא יגיעו לשכר המינימום, שהוא כיום 23.12 שקל בשעה, הם יקבלו השלמת שכר בהתאם לחוק.

בנוגע לדרישת המלצרים לקבל פיצויי פיטורים, הנהלת בית הקפה טענה שהם התפטרו בצעד מחושב ומשיקולים אישיים. לפיכך, הודעתם על העזיבה ניתנה שלא בתום לב, מה גם שהם לא נתנו על כך הודעה מוקדמת של חודש ימים, כנדרש.

השופטת אגסי קבעה כי תנאי העבודה של התובעים סוכמו עמם עם תחילת עבודתם ולא רק שהם הסכימו לתנאים אלה, הם אף העדיפו שהשכר ישולם להם במזומן. עוד היא אמרה כי בניגוד לטענותיהם, הרי שעל פי נתוני המכירות של בית הקפה, המלצרים שעבדו בו השתכרו מהטיפים הרבה מעבר לשכר המינימום. לפיכך, היא קבעה, הטיפים במקרה זה לא היו רק תוספת לשכר העבודה הרגיל, אלא שכר העבודה עצמו. "ניסיון התובעים לחייב את בית הקפה לשלם סכום עתק של מעל חצי מיליון שקל, שעלול למוטט את העסק, הוא חוסר תום לב וניצול של ציני של הדין", אמרה השופטת.

השופטת הוסיפה שלא היתה הצדקה לתבוע בעניין זה את בעלת בית הקפה, גילת אברמוב, באופן אישי ומהלך זה היה מיותר. לפיכך היא קבעה שהתובעים יישאו בהוצאותיה המשפטיות של אברמוב בסך 10,000 שקל.

עם זאת, השופטת קבעה כי מאחר שכל שכרם של המלצרים היה הטיפים שהם קיבלו ולא שולמו להם זכויות סוציאליות והחזר נסיעות, בית הקפה ישלם להם פיצויי פיטורים.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker