פגישת נתניהו-עיני נכשלה; הוכרז סכסוך עבודה בנמלים

לפיד: "איומי השבתה וצעדים כוחניים של ועדי עובדים לא ימנעו מאיתנו לנקוט בצעדים הנכונים למען הציבור והכלכלה הישראליים"

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

הוועדה לתיאום ולביצוע של ההסתדרות הכריזה על סכסוך עבודה כללי שיקיף בעיקר את המגזר הציבורי, בעקבות כישלון הפגישה שהתקיימה הבוקר בין ראש הממשלה בנימין נתניהו ליו"ר ההסתדרות עופר עיני עיני בעניין הרפורמה בנמלי הים.

נתניהו הבהיר כי המכרזים שהוצאו כדי שחברות פרטיות יבנו את נמלי הים החדשים בחיפה ובאשדוד לא יבוטלו והרפורמה תימשך.

בעקבות זאת נערכת ההסתדרות לקיים שביתה במשק בתום 14 ימי צינון , על פי החוק. ההסתדרות מתנגדת לרפורמה חד צדדית בנמלים, בטענה שהמהלך יפגע בתנאי העסקתם של העובדים בנמלים הוותיקים ויקבע נורמות העסקה ירודות לגבי העובדים החדשים.

נתניהו ועיני הסכימו כי חרף המבוי הסתום ביניהם בנושא הנמלים, הם ימשיכו בהידברות בנושאים אחרים שבמחלוקת בין הממשלה להסתדרות, בהם הרפורמה בשירות המדינה ובוררות חובה בסכסוכי עבודה בשירותיחם המוגדרים כחיוניים.

עופר עיניצילום: דניאל בר און

שר האוצר, יאיר לפיד, אמר בתגובה כי "המכרז להקמתם והפעלתם של נמלים חדשים הוא מהלך מתחייב בהצעדתו של המשק הישראלי קדימה והכרחי להורדת יוקר המחיה ורווחתם של אזרחי ישראל. מסלול ההידברות פתוח. איומי השבתה וצעדים כוחניים של ועדי עובדים לא ימנעו מאיתנו לנקוט בצעדים הנכונים למען הציבור והכלכלה הישראליים".

עו"ד אריאל שמר, מומחה לדיני עבודה, טוען שה מדינה לא באמת מתכוונת להקים נמלים נוספים. ”ההכרזה על הקמת הנמלים הפרטיים, בסמוך לאלה הקיימים, נועדה להביא לתיקון ההתנהלות של עובדי הנמלים ולהפסקת שיבושי העבודה התכופים מצידם’ הוא טוען.

לדברי שמר, גם יו"ר ההסתדרות עופר עיני, שאמנם הכריז על סכסוך עבודה במשק, מבין שעובדי הנמלים מתנהגים כאילו הם בעלי נחלות פיאודליות. "עיני מבין שמדובר במצב בעייתי שיש להביא לתיקונו".

איגוד לשכות המסחר, בראשות אוריאל לין, שיגר אתמול לנתניהו תוכנית להיערכות משפטית במטרה למנוע שביתות בשירותים החיוניים שבבעלות המדינה. במרכז הצעתו: הכרזה על מצב חירום בנמלים.

לין מציע "לנקוט צעדים כבר מעתה, ולא אחרי שכבר יתחילו העיצומים, שימנעו את ההפרעה שתיגרם לתפקוד של הנמלים. לדבריו, חוק העונשין מאפשר לממשלה להכריז על מצב חירום אם חל שיבוש ביחסי העבודה, הגורם להפרעות המסכנות את כלכלת המדינה.

"הממשלה יכולה להחליט על מצב חירום ולצורך כך כי מי שיעשה פעולה של השבתה הנוגעת ישירותך לסחר החוץ של ישראל בנמלים או בכל מקום אחר, עובר עבירה פלילית שעונשה מאסר", אומר לין. "הסנקציה האישית הפלילית היא האמצעי החזק ביותר כנגד שובתים או כנגד מנהיגי השובתים", הוא טוען.

"הנזק מהשבתת הנמלים: 100 מיליון שקל ביום"

בקבוצת הייעוץ תבור כלכלה ופיננסים, העריכו אתמול כי העלות הישירה של יום שביתה בנמלי אשדוד וחיפה היא 3.5 מיליון שקל ‏(כ-1.6 מיליון שקל ליום בנמל חיפה ו-1.9 מיליון שקל ליום בנמל אשדוד‏).

עלות זו חושבה ממכפלת שכר יומי ממוצע של עובד נמל במספר העובדים, וכן מעלות ההמתנה של האוניות שלא יוכלו לפרוק את המטען. לחישובי הקבוצה, הנזק העקיף למשק משמעותי הרבה יותר. עלות אובדן התוצר והעלות הכוללות למסחר ושירותים כתוצאה מיום שביתה מוערכת בכ-100 מיליון שקל ליום. נזק משוער זה משקלל הפסדי מלאי, אובדן חוזי שינוע ושיווק, אובדן זמן עבודה, פגיעה במוניטין ופגיעה באיכות המוצר המיובא־מיוצא.

"סביר כי אילו היתה המערכת המשפטית והפוליטית כופה את הכלל 'המזהם משלם' על עובדי הנמל, שיקוליהם, ובהתאם - פעולותיהם, היו משתנים באופן משמעותי", אמר אתמול יו"ר תבור, מיכאל תבור. "החוק במדינה ישראל צריך למצוא דרך למנוע חבלות הגורמות נזק לכלל. העובדים נוקטים אמצעים מתוחכמים יותר, אולם, הנזק אינו קטן יותר, נהפוך הוא".

עשו לנו לייק לקבלת מיטב הכתבות והעדכונים ישירות לפייסבוק שלכם

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker