תחקיר TheMarker |

תפקידים למקורבים, השתקת יריבים ומנגנון מנופח בהסתדרות המורים

מבקריו של יוסי וסרמן בהסתדרות המורים מספרים על מנגנון מנופח, שינוי החוקה לפי אינטרסים של ההנהלה ופגיעה בפרנסת המתנגדים ■ ראש הסיעה היריבה, גילה קליין, מאשימה: "הוא יעשה הכל כדי לפגוע בי" ■ וסרמן: "ההסתדרות היא דוגמה למנהיגות אחראית ומסורה"

טלי חרותי-סובר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

צביה ולדן, מומחית לבלשנות ובתו הבכורה של הנשיא שמעון פרס, הופתעה לגלות שההרצאות שתוכננו לה בפני עמותת המורים ‏(מבית הסתדרות המורים‏) בוטלו. כשהתקשרה לבדוק מה קרה, נאמר לה כי "התקבלה הוראה". הסיבה: היא הודיעה על תמיכתה בגילה קליין, שהתמודדה מול יוסי וסרמן על תפקיד מזכ"ל הסתדרות המורים בבחירות שנערכו באפריל 2011, שבהן ניצח וסרמן. כשביקשה ולדן לקבל על כך הודעה רשמית, נאמר לה שאי־מייל שיכלול הודעה כזאת יביא לפיטורי השולח.

לא היתה זו הפעם הראשונה שוולדן צונזרה: קודם לכן התבקשה לשלוח לאישורה של מנכ"לית עמותת המורים, ג'ינה מרום, המקורבת לווסרמן, שקפים שנכללו בהרצאות שהיתה אמורה לשאת בפני מורים, כדי לוודא שאין היא מבקרת את רפורמת אופק חדש, ה"בייבי" של וסרמן. ולדן סירבה, ומאז נהפכה לאישיות בלתי רצויה בהסתדרות המורים. כשיזמה סדרת מפגשים ללא תשלום עם מורות וגננות בעקבות הספר "כוח ומגדר בחינוך" שכתבה עם אסתר הרצוג, גילתה כי המשתתפות קיבלו איומים המתרים בהן לא להשתתף.

ולדן מיהרה להגיב. בכנס שבו נכחו היא ווסרמן, שאלה אותו בנוכחות אנשים נוספים מדוע הוא מתחנף לאבא שלה, הנשיא פרס, אך ברגע שפמליית הנשיא מתרחקת הוא מתנכל לה. וסרמן לא ענה. "אין לו בושה, והוא לא פוחד מאיש, גם לא מהבת של הנשיא", אומר מקור שמכיר את הסיפור היטב. ולדן ביקשה לא להגיב, אך נידבה את המשפט הבא: "מעולם לא פגשתי אדם כה אמיץ וכה מחויב כמו גילה קליין. אנשים כאלה דרושים מאוד בהסתדרות המורים".

גילה קליין, מורה זה 25 שנה, מלמדת עולים חדשים בבית ספר תיכון באשדוד. בעבר מילאה תפקידים שונים בהסתדרות המורים, בהם הממונה על החינוך העל־יסודי בדרום, יועצת לעובדי הוראה בשנת שבתון ויו"ר סניף אשדוד במהלך חמש שנים.

הפגנה נגד הסתדרות המוריםצילום: גילה קליין

לפני בחירות 2011 החליטה להציג את מועמדותה לתפקיד מזכ"ל מול יוסי וסרמן. "כיו"ר סניף הסתדרות המורים באשדוד פעלתי מתוך אמונה שמזכ"ל ההסתדרות מביא רפורמה ראויה ‏(אופק חדש - טח"ס‏) עם שכר בצדה ואופק בטוח. ואולם, אחרי כמה חודשים גיליתי שהמורים נהפכו בעצם לעבדים. התחלתי במאבק לשינוי אופק חדש. הבנתי שהאיגוד המקצועי שכח את תפקידו, והחלטתי לשנותו". קליין הציגה הנהגה אלטרנטיבית בבחירות האחרונות וזכתה ב–14.8% מקולות הבוחרים.

"אלון חסן של המורים"

הסתדרות המורים היא תמנון רב זרועות. היא הוקמה ב–1903, וכוללת כיום 132 אלף חברים, מהם 35 אלף גמלאים, כולם משלמים דמי חבר - 53 שקל בחודש, 15 שקל לגמלאים. תקציבה הרשמי הוא 361 מיליון שקל בשנה, והיא כוללת ארגונים רבים - הקרן להשתלמות מקצועית, עמותת המורים ומועדון צרכנים שמעניק למורים כרטיס אשראי מיוחד בשם "אשמורת בתנופה".

דב עילם, שעובד כאמרגן יותר מ–40 שנה, מכיר היטב את הסתדרות המורים: שנים רבות הוא מארגן הצגות ומופעים לוועדי מורים ולתלמידים. בשנה האחרונה הבין שאמירה לא אוהדת על וסרמן תעלה לו בכסף רב. "לפני כשנה התחלתי לקבל הודעות ביטול על מופעים שהקרן לקידום מקצועי של ההסתדרות הזמינה וששולמו מראש", הוא מספר. "לא הבנתי מה קורה, ואז התקשרה אלי אחת העובדות כמעט בבכי, ואמרה שאסור לה לעבוד אתי יותר. למה? כי אני תומך בקליין. כבר שנתיים וחצי אני תומך בה כי מלחמתה ליצירת אלטרנטיבה לווסרמן נגעה ללבי. החלטתי לעזור לה, ואז החל מסע ההתנכלויות. מעולם לא קיבלתי הודעה רשמית, הדברים פשוט מתבטלים. אני מעריך את הנזק שנגרם לי בעשרות אלפי שקלים".

וסרמן טוען בתוקף שהפסיקו לעבוד אתך ב–2003, כי היית יקר מדי.

"אני יכול להציג הוכחות שמופעים נקנו דרכי עד מארס 2012. הסיפור פה אחר לגמרי. לווסרמן יש כלים וכסף, הוא משתמש בהם כדי לדכא אופוזיציה".

ובכל זאת הוא נבחר שוב ושוב. נראה שהמורים חושבים שהוא עושה עבודה טובה.

"המורים, במקרה זה בעיקר המורות, עסוקות בענייניהן ולא פנויות לחפש דמוקרטיה בהסתדרות המורים. האבסורד הוא שב–110 שנות קיומו של הארגון הזה, ש–95% מהחברים בו הם נשים, לא עמדה בראשו אשה".

גילה קליין
גילה קלייןצילום: אליהו הרשקוביץ

אברהם פרנק, לשעבר מורה ומנהל, נתקל אף הוא בווסרמן. ב–2006 ניסה פרנק להקים, במקביל להסתדרות, ארגון עובדים למנהלי בתי ספר, המונים בישראל כ–4,100 איש, מאחר שחש כי ההסתדרות אינה מייצגת אותם כהלכה. עקב כך סולק מהארגון.

"מי שמנסה לחתור תחת הארגון הזה לא יהיה חבר בו", אומר וסרמן בשיחה עם TheMarker. "אנחנו ארגון עובדים, אין אצלנו אופוזיציה". ואכן, לווסרמן אין אופוזיציה: על פי פרטים שמסר לנו, 85% מחברי המוסדות יושבים אתו בקואליציה, ו–22 מ–28 יושבי ראש הסניפים הם "שלו".

פרנק, כיום גמלאי, כותב ומרצה, מאיץ במורים ובמנהלים לא לפחד ולעמוד על זכויותיהם. בתמורה קיבל באחרונה הודעה כי לא יכתוב יותר ב"הד החינוך", עיתון המורים של ההסתדרות. "עורך 'הד החינוך', יורם הרפז, יזם פגישה עם וסרמן ועם בכיר נוסף כדי לדבר על הדרכים לבצר את מעמד המנהל בההסתדרות, אבל דבר לא קרה", אומר פרנק. "זה לא מפתיע. טובת המורים או המנהלים לא מעסיקה אותו. חשוב לו יותר לשבור את מתנגדיו". לידי TheMarker הגיע מכתב המסכם את המפגש, שבו מוזכרת אמירה של בכיר בהסתדרות הקובע כי "מסיבות שונות, לא ניתן בעצם להזיז כלום בנושא המנהלים".

"דעה רווחת היא שמורים הם קבוצה חזקה, אסרטיבית ומשכילה", אומר פרנק. "למעשה, מדובר בקבוצה חלשה מאוד, שמעמדה נשחק עם השנים. מורה בישראל רגיל שאומרים לו מה לעשות ומקבל את דברי מנהיגיו - בארגון המורים ובהסתדרות - כתורה מסיני. מורים פוחדים מאוד, ומה שמאכזב במיוחד הוא שגם מנהלי בתי ספר, שאמורים לגלות אחריות רבה יותר, פוחדים פחד מוות, אף שאין להם סיבה. מה בדיוק הארגון היציג יכול לעשות להם? זהו פחד שווא חסר בסיס. וסרמן וחבריו מנצלים את החשש הזה כדי לעשות כל העולה על רוחם. אני לא יודע אם קליין תצליח במלחמתה בשעה שכל המשאבים עומדים לצדו, אבל אין ספק שהיא אשה אמיצה. היא בחרה להתעמת עם אלון חסן של המורים, וזה לא פשוט".

בעוד על מתנגדיו של וסרמן מוערמים קשיים, אנשי שלומו דווקא נהנים. אחד מהם הוא יקי גוב ארי, יו"ר סניף הסתדרות המורים בנהריה, תפקיד שעליו הוא מקבל שכר. בנוסף לכך, גוב ארי, בעברו מורה וכיום גמלאי של מערכת החינוך, מתפעל זה 32 שנה רשת ענפה של קייטנות באזור הצפון. שיחה שערכנו עם "גוב ארי קייטנות ומפעלי נופש" העלתה כי הקייטנות מסובסדות על ידי ההסתדרות. המחיר: 1,535 שקל לילדי חברי ההסתדרות, 2,150 שקל לקהל הרחב. גוב ארי טוען שלא הוא מפעיל את הקייטנות, אלא אשתו ובתו - אך בהופעתו מול ועדת הבריאות והרווחה של הכנסת ב–2006 בעניין פטור מרישוי קייטנות, אמר: "למען הגילוי הנאות, אני נציג הסתדרות המורים, אני איש חינוך ואני מנהל קייטנות 32 שנה".

תגובת גוב ארי: "קייטנת גוב ארי פועלת בשיתוף עם חברת נוה נופש, המארגנת נופש ופעילות פנאי יותר מ–30 שנה, ומחויבת לתת שירותי קייטנה על פי דרישות וסטנדרטים שנקבעו בהסכמים שנוה נופש מחויבת להם".

סוכריות למקורבים

מטה ההסתדרות שוכן בבניין בן שבע קומות ברחוב בן סרוק בתל אביב, סמוך לכיכר המדינה. על פי הערכת השמאי אהוד המאירי, יו"ר קבוצת שמאות המקרקעין אהוד המאירי ושות', הבניין שווה 32 מיליון שקל. אם ישנו את ייעודו למגורים, למשל, שוויו יגדל פי שלושה, ל–100 מיליון שקל.

יוסי וסרמןצילום: שרון בוקוב

נוסף על הבניין, חולשת הסתדרות המורים על נכסים המנוהלים על ידי משרד עורכי הדין שליט־שפרן. המשרד סירב למסור מהם הנכסים ‏(אך אישר כי מדובר ביותר מאחד‏), וההסתדרות טוענת כי מדובר במגרש אחד בתל ברוך, אך לא ברור מדוע היא בעליו או כיצד הגיע לידיה. מהסתדרות המורים מסרו בתגובה: "הנכס הוא ירושה מלפני עשרות שנים. לא ביקשנו באחרונה שמאות לגבי ערכו".

לתחקירים נוספים על משרד החינוך:

איך נראית מערכת החינוך בישראל? הכיתות צפופות, שכר המורים עדיין נמוך למרות הרפורמות

בוטלה בניית כ-200 כיתות ביישובים ערביים ובפריפריה

שודדים את ההורים: התשלומים לבתי הספר יזנקו עד 3,000 שקל בשנה

הסתדרות המורים חולשת גם על 49% מבנק מסד, המיועד לציבור המורים. ב–51% הנותרים מחזיקה קבוצת הבינלאומי, שרכשה אותם מבנק הפועלים. הונו העצמי של הבנק, נכון לסוף 2012, הוא 427 מיליון שקל. בדירקטוריון יושבים ארבעה דירקטורים מטעם הבינלאומי, שלושה דירקטורים חיצוניים, וגם ארבעה דירקטורים של ההסתדרות. מקורבים להסתדרות מספרים כי מדובר בעוד סוכרייה שווסרמן מחלק למקורביו.

עד סוף 2012 היו שלושה מהדירקטורים מטעם ההסתדרות גמלאים של משרד החינוך ומקורבי וסרמן: שמריה בן צור, שהיה גם מממלא מקום המזכ"ל; דורית חגי, יו"ר סניף הסתדרות המורים בפתח תקוה; ויקי גוב ארי - אותו גוב ארי המוזכר לעיל, שמפעיל את הקייטנות המסובסדות על ידי ההסתדרות. אנשי ההסתדרות המשמשים בדירקטוריון עושים זאת ללא תשלום, מאחר שהם מייצגים את בעלי המניות וממילא מקבלים תשלום על תפקידיהם האחרים.

תגובות בנק מסד: "דירקטוריון בנק מסד מורכב מאנשים מקצועיים ובעלי מיומנויות וניסיון בעולם הפיננסי ובעולם החינוך. כל הדירקטורים עומדים בדרישות הפיקוח על הבנקים, וכולם קיבלו את אישור בנק ישראל".

מקורבת נוספת לווסרמן היא עו"ד מיכל שפרן, היועצת המשפטית של ההסתדרות. שפרן היא בתו של עו"ד משה שליט, הבעלים של משרד עורכי דין שליט־שפרן, שייעץ במשך שנים להסתדרות. ב–2006 נחקרה שפרן במשטרה על זכיית חברה שבבעלות בנה במכרז שפירסמה ההסתדרות למכונות קפה בחדרי המורים. בעלה של שפרן, עו"ד חיים שפרן, הוא שותף במשרד של אביה.

כך מרוויחה משפחת שליט־שפרן מכמה כיוונים: האם היא היועצת המשפטית של ההסתדרות, החברה של הבן מתמודדת על מכרזים, והסבא, עם הבעל, מנהלים את נכסי ההסתדרות ממשרד עורכי הדין שלהם. משרד שליט־שפרן סירב לענות על שאלות TheMarker.

"השיטה של וסרמן היא להציב את האנשים שלו בכל עמדות הכוח ולחלק להם הטבות", אומר מקור שמכיר את המערכת. "כך הוא שולט במנגנון. האנשים האלה מקבלים כסף וכבוד ואוכלים מידו, ולכן לא יעזו להתנגד לו".

רוצה לעיין בתקציב? תחזרי בעוד שבוע

בדיקת תקציב הסתדרות המורים מעלה כמה נתונים מעניינים. את ספר התקציב קיבלו רק 121 חברי המועצה, והוא לא מופיע בשום מקום אחר. אדם מן השורה צריך לקבוע פגישה עם החשב כדי לקרוא אותו - בבית ההסתדרות, כמובן. הניסיון לקבוע פגישה עם החשב שלומי נידם לא עלה יפה: ההסבר שקיבלנו הוא שנידם נוסע לכנס רואי החשבון באילת ואיש מלבדו לא יכול לספק את הסחורה. "תחזרי בעוד שבוע", אמר לנו.

בדיקת המספרים מעלה כי ההסתדרות מדווחת על תקציב של 361 מיליון שקל, סכום גדול מאוד - אך למעשה מדובר בהרבה פחות. שניים מסעיפי ההכנסות, "תרבות ורווחה" ו"רווחת הגמלאי", כוללים יחד כ–245 מיליון שקל. ואולם, מדובר בכספים המגיעים מקניות שעורכים מורים וגמלאים באמצעות כרטיס האשראי אשמורת תנופה - קניות פרטיות שאין להן קשר לחלק הפדגוגי או הייצוגי של הסתדרות המורים.

"הסתדרות המורים היא בעצם מועדון לקוחות אחד גדול", אומרת מקורבת לארגון. "זה עיקר פעילותה - מינויים מוזלים לחדרי כושר, ארגון טיולים לחו"ל, שבהם ראש הסניף משתתף בחינם ‏(הסתדרות המורים מאשרת את הנתון הזה - טח"ס‏), או כרטיסים ללונה פארק לנכדי הגמלאים. לא ברור למה הפעילות הזו נרשמת כחלק מהתקציב".

מקור אחר שחקר את התקציב טוען כי מדובר בניפוח מספרים כדי להוכיח פעילות, שהרי תקציבה האמיתי של ההסתדרות לא צריך לכלול את מועדון הלקוחות. חלק נכבד מהתקציב "האמיתי", סכומי כסף שאכן נכנסים לקופת ההסתדרות, מגיע מדמי החבר שמשלמים המורים - 63 מיליון שקל בשנה.

מורה פעיל משלם מדי חודש 53 שקל, שמנוכים ממשכורתו, וגמלאי משלם 15 שקל. נוסף על דמי החבר מעביר משרד החינוך להסתדרות כ–46 מיליון שקל בשנה, שמשום מה אינם מופיעים במלואם תחת סעיף "הקצבות משרד החינוך". כך למשל, תחת הסעיף "שי אישי וחדרי מורים" מופיעים 42 מיליון שקל שאמנם מגיעים ממשרד החינוך, אך רשומים בסעיף נפרד. תחת הסעיף "משרד החינוך" מצוינים רק כ–4 מיליון שקל, הכוללים יומן למורה והשתלמויות.

בצד ההוצאות, 18 מיליון שקל מוקצים למשכורות של עובדי הסניפים לבדם. המשכורות מחולקות לשניים: נבחרים ועובדי מינהל. לא מצוינים שמות או תפקידים, כך שלא ברור מיהם בעלי התפקידים וכמה הם משתכרים. 28.4 מיליון שקל בשנה מועברים לאנשי המטה: כ–2 מיליון שקל ללשכת המזכ"ל, 4 מיליון שקל למשכורות לאנשי האיגוד המקצועי, 3.5 מיליון שקל לאנשי אגף הכספים ועוד ועוד.

יוצא אפוא שמתוך דמי החבר של המורים - המסתכמים, כאמור, ב–63 מיליון שקל - כ–50 מיליון שקל יוצאים לתשלום לאנשי המנגנון. כ–8 מיליון שקל נוספים יוצאים על תחזוק והוצאות שוטפות של המטה - תקשורת, מחשבים, ציוד משרדי ועוד, ועוד 2 מיליון שקל נדרשים לאחזקת הסניפים. כלומר, המורים מעבירים את כספם לארגון היציג, אבל מרביתם משמשים להחזקת הארגון עצמו.

כמו כן, לפני כשנתיים פורסמה ב"גלובס" ידיעה בדבר חידוש שיתוף הפעולה בין הסתדרות המורים להסתדרות הכללית. על פי הידיעה, שעוררה סערה בקרב המורים, הסתדרות המורים תעביר 2 מיליון שקל להסתדרות הכללית בכל שנה. הסתדרות המורים טוענת כי היא לא מעבירה שקל. הסתדרות הכללית, לעומת זאת, לא מכחישה שהיא מקבלת את הסכום. לווסרמן הפתרונים.

"זהו מנגנון מנופח שאין כדוגמתו", אומר מקור חיצוני להסתדרות. "הם מערפלים את התקציב כדי שאי אפשר יהיה להבין על מה בדיוק יוצא הכסף, אבל בדיקה מדוקדקת מוכיחה כי רובו מגיע לאנשי המנגנון. הבעיה כפולה: בסטטוס המשפטי הנוכחי איש לא יכול לבקר את מה שקורה שם".

ואכן, הסתדרות המורים מוגדרת כאגודה עות'מאנית - הגלגול הקודם של העמותות שאנחנו מכירים כיום. המעמד הזה נקבע כשההסתדרות הוקמה ב–1903, ומעולם לא השתנה. וסרמן טוען כי שינוי הסטטוס מעולם לא עמד על הפרק, "כי איש לא ביקש", אבל מתנגדיו טוענים שמאחורי ההתעקשות על שימור המצב הארכאי עומד מניע אחר: אגודות עות'מאניות לא ניתן לבקר. למעט מבקר הפנים, שממונה על ידי המנגנון - הכפוף ברובו למזכ"ל - שום גוף, לרבות מבקר המדינה, אינו יכול לפשפש במעשיה של המערכת. "אני הזמנתי את מבקר המדינה להיכנס לכאן", זועם וסרמן כשהוא נשאל על כך.

ומה ענה המבקר?

"הוא לא יכול".

אז למה לא לשנות את הסטטוס?

"אף אחד לא ביקש".

"ככה החלטנו"

את חוקת ההסתדרות וסרמן דווקא דואג לשנות. כך למשל, לאחר עשרות שנים שבהן נבחרו ראשי ההסתדרות בשני פתקים, החליטו המוסדות שהגיע הזמן לשלשל לקלפי פתק אחד בלבד. למה? "ככה החלטנו", עונה וסרמן בשיחתנו. תגובתה הרשמית של הסתדרות המורים: "הבחירות אינן אישיות אלא סיעתיות, וכך גם פתק ההצבעה. ההחלטה על המעבר להצבעה בפתק אחד התקבלה פה אחד בהנהלת הסתדרות המורים ומרכז הסתדרות המורים, בהסכמת כל הסיעות".

מתנגדיו של וסרמן טוענים כי הכוונה בשינוי היתה ברורה - לטשטש את הקשר בינו לבין הסיעה: מאחר שלא כל המורים ידעו כי הוא עומד בראש סיעת אמי, חלקם בחרו בו מבלי שהתכוונו לכך. וסרמן מבטל את הדברים: "אם נחליט לשנות זאת שוב בבחירות הבאות, נשנה שוב את השיטה", הוא אומר.

ייתכן שהבחירות הבאות, שייערכו ב–2016–2017, אכן ייראו אחרת. כוחו של וסרמן נשחק: ב–2006 קיבל 43% מהקולות, וב–2011 30% בלבד. הסיעה הדתית קיבלה 25% מהקולות, וסיעת נחל בראשות קליין 14.8%. וסרמן מסביר את הירידה בכוחו בהתנגדות לרפורמה. "מי אוהב רפורמות?" הוא אומר. "אם הבחירות לא היו קרובות כל כך להשקה של רפורמת אופק חדש, הייתי מקבל הרבה יותר קולות, אפילו יותר מבעבר".

שינוי נוסף בחוקה הוכנס בסוף יוני: נקבע כי המזכ"ל יכול להיות המחליט הבלעדי על גירושו של חבר הסתדרות אם הוא חש כי הוא חותר תחת אושיות הארגון. "ראה המזכ"ל כי חבר באגודה פועל בניגוד להחלטות מוסדותיה או תומך בארגון עובדים אחר... הוא רשאי להשעותו מיידית ל–90 יום". וסרמן טוען כי הסעיף קיים מ–2010, ושינוי החוקה רק מאריך את תקופת ההשעיה. לטענתו, ובניגוד למשפט המצוטט מן החוקה, "המזכ"ל בעצמו אינו יכול להחליט בעצמו להשעות חבר בארגון".

בהמשך החוקה מפורט תהליך שלם, שיאפשר להנהלה ולבית הדין לבטל את החברוּת בארגון. עוד קובעת החוקה החדשה כי בראש בית הדין של ההסתדרות, תפקיד שממלאת כיום השופטת בדימוס שרה פריש, יוכלו לעמוד לא רק שופט בדימוס, אלא גם משפטן בעל 10 שנות ותק או יועץ משפטי. מתנגדיו של וסרמן טוענים כי הוא מכין את הקרקע ליועץ המשפטי החביב עליו, עו"ד דניאל כהן, שגם כתב את החוקה החדשה. וסרמן מבטל את הטענה וטוען כי השינוי נעשה "מסיבות פרקטיות וכלכליות".

"וסרמן לא מרוצה מהשופטת פריש, שהוא עצמו מינה, כי היא הכריחה אותו לשלם לי את תקציב הבחירות המגיע לי כסיעה, כ–200 אלף שקל", טוענת קליין. "נאלצתי לגרור אותו לבית הדין כדי לקבל את הכסף שהוא אמור היה להעביר. מטרת החוקה החדשה היא לפגוע בי, האופוזיציה, כדי שווסרמן יוכל לטעון שאני פוגעת בארגון ולבטל את חברותי, כך לא ארוץ נגדו בבחירות הבאות, ואז סוף סוף לא תהיה אלטרנטיבה לו עצמו".

וסרמן טוען שקליין לא קיבלה את הכסף מכיוון שקיבלה תרומות אסורות במזומן, כ–70 אלף שקל, ונאלצה להחזירן. לדבריו, נכון שלבסוף העביר לה את הסכום שהחוקה החדשה מחייבת אותו להעביר, אך לטענתו, הוא בסך הכל שומר על הקופה מפני גורמים בעייתיים.

המזכ"ל, שהוא גם יו"ר אגף הכספים, הוא לא רק זה שמחליט אם תקציב הבחירות יינתן או לא, הוא גם זה ששולט ביד רמה בתקציב הסיעות. בעוד בארגון מתוקן התקציב ניתן לסיעה והיא משתמשת בו כרצונה ‏(תחת פיקוח‏), בהסתדרות המורים חייבת כל סיעה לקבל אישור על כל הוצאה, ורק אז היא מקבלת את הכסף.

"15% מהמורים בחרו בי ואני נאלצת להביא חשבוניות דלק לאישור, וגם אז לא תמיד אני מקבלת החזר", מתלוננת קליין. "אומרים לי - רוצה לפגוש מורים? סעי באוטובוס ותביאי את כרטיסי הנסיעה. הם גם לא מאפשרים לי לשבת בבית ההסתדרות, אף שאני עומדת בראש סיעה מוכרת ‏(וסרמן: "אין לה תפקיד בהסתדרות"‏), ולא מוכנים שתקציב הסיעה שלי יממן משרד. איך אני אמורה לעבוד בשביל מי שבחר בי? השליטה שלו בכסף שאמור לממן את פעילות הסיעה שלי מוחלטת, והוא יעשה הכל כדי ליצור חנק כלכלי לאופוזיציה".

וסרמן אומר בתגובה: "הסיעה היא זו ששולטת בתקציב - כל עוד הכספים מוצאים על פי הנהלים שקבעה הנהלת הסתדרות המורים. הנהלים מחייבים, כמובן, את כל הסיעות".

"לא רוצה להיפגש? הדבר נרשם בפנינו"

לנציגי סיעות אחרות אין בעיה: מכיוון שכולן חברות בקואליציה שבראשה עומד וסרמן, ולראשיהן יש תפקידים בבית ההסתדרות, הם יושבים שם יום יום. וסרמן, ששכרו צמוד "על פי החלטת המוסדות" לשכר מנכ"ל משרד ממשלתי, אינו מכחיש כי מקליין נדרש אישור על כל הוצאה מתקציב סיעתה, אך הוא שב ומדגיש שהוא בסך הכל שומר על הקופה. "לא כל אחד יעשה פה מה שהוא רוצה עם הכסף", הוא אומר.

השם גילה קליין הופך את וסרמן לאדם כועס מאוד. פניו מאדימים, והוא משתמש בשפה לא חינוכית, בלשון המעטה. "מי היא?" הוא שואל בקול ועונה: "מורה לפקידות, עכשיו היא בכלל מלמדת עולים חדשים. אשה עם אופי רע, אשה לא אמינה".

ובכל זאת, הצעת לה להצטרף לסיעה שלך בבחירות האחרונות.

"בוודאי. למה לפלג את השורות? היא הגישה לי רשימת תביעות כספיות ורשימת כיבודים, ולאחר שלא קיבלה אותם, התמודדה לבדה".

לידי TheMarker הגיע מכתב שבו מציע וסרמן לקליין רשימת הטבות ותפקידים נאה, ומכתב נוסף שבו היא דוחה את הצעותיו. "בתשובה להצעתך בכתב, שהועברה אלי באמצעות חבר הנהלה בכיר, ולאחר שקיימנו בינינו כמה מפגשי גישור, הגעתי למסקנה כי לא אוכל להשפיע באותם תחומים מרכזיים של חיזוק כוחו של האיגוד המקצועי", כתבה לו. "סברתי שנוכל לקדם במשותף רפורמות ותחומים שעליהם אני מצביעה שנים, ושבניגוד לחלק מחברי איני חוששת לומר אותם בפומבי. כשהבנתי שאין בהצעותיך כדי לקדם את הרעיונות האלה, דחיתי את הצעותיך".

מאז היא עוברת, לדבריה, מסכת התנכלויות. לא זו בלבד שווסרמן העביר לה את הכסף רק לאחר בוררות ושהוא מקשה עליה להשתמש בתקציב הסיעה, הוא גם מחבל בשיטתיות בצעדיה. כך למשל, באחרונה בוטלה השתתפותה בכנס חינוך שאליו נרשמה כמשתתפת. כשביקשה לדון בכך, זימנה אותה לפגישה מנכ"לית העמותה, ג'ינה מרום - אותה מרום שביטלה את הרצאותיה של צביה ולדן. "לא ברור לי מדוע אני צריכה להגיע לפגישה אתך כדי לדון בביטול ההרשמה", כתבה לה קליין. "האם זה הנוהל מול כל עובד הוראה?"

"נמסר לי שאת מסרבת להיפגש אתי", ענתה לה מרום. "הדבר נרשם בפנינו. אם תשני את דעתך, תתואם פגישה במועד אחר". השתתפותה של קליין בכנס מעולם לא אושרה שוב. לטענתה, ניסיונותיה לפגוש מורים עולים לא פעם בתוהו. "לפני כל מפגש שאני אמורה להגיע אליו, מודיעות לי מורות שהן קיבלו איומים ואזהרות", היא אומרת. "באחרונה פגשתי מורות בצור יגאל על דשא ציבורי, כי לא הסכימו לתת לנו חדר לפגישה, אבל זה קורה בכל מקום".

מכתבי אזהרה למורים

מכתבי ההזמנה של קליין פשוטים: "סיעת נחל למענך ובשבילך!" כתוב בראש העמוד, שאינו נושא את לוגו הסתדרות המורים. "זכויות חייבים להכיר ולדעת! ב–6 במארס ב–18:00, על כוס קפה ועוגה, נקיים מפגש הדרכה והכוונה לקראת פרישה ממערכת החינוך. המפגש ייערך בהיכל התרבות ראשון לציון". אלא שאנשי וסרמן פועלים לא פעם כדי לסכל את תוכניותיה. השיטה החביבה עליהם היא שליחת מכתבי אזהרה.

ב–4 במארס שלחה ליאורה אורינגר, יו"ר סניף ראשון לציון, מכתב למורים בשבו נכתב: "בהתאם להנחיית הייעוץ המשפטי של הסתדרות המורים: באחרונה פורסמה בהודעות דוא"ל ובאמצעים אחרים הזמנה מטעה לכינוס המתקיים ב–6 במארס 2013 בהיכל התרבות ראשון לציון, המתחזה להזמנה מטעמה או בסמכות וברשות של הסתדרות המורים. הרינו להביא לידיעתכם כי הכינוס, סדר יומו ותוכן הדברים שייאמרו בו אינם על דעתה או מטעמה של הסתדרות המורים בישראל".

לטענת וסרמן, המכתב כלל לא נשלח מטעם התאחדות המורים - אף שהפתיח שלו אינו מותיר מקום לטעות. אחר כך הוא טוען כי המכתב מוצדק ונועד להגן על ההסתדרות, שכן מורה שמקשיב לעצותיה של גילה קליין ומתאכזב עלול לתבוע את ההסתדרות.

ההסתדרות גם לא בחלה בפנייה למקור פרנסתה הנוסף של קליין, שמלבד היותה מורה עובדת במשכן לאמנויות הבמה באשדוד. ביולי 2012 קיבלה קליין מכתב ממנהל מחלקת השיווק של המשכן, שבו נכתב: "עקב דרישה מצד הסתדרות המורים הוחלט על ידי הנהלת המשכן שהחל ברגע זה נאסר עליך לעסוק בכל הקשור להסתדרות המורים. הדבר כולל מינויים, כרטיסים, הפצת מיילים, קידום המשכן, כנסים וקונגרסים". קליין ניגשה עם המכתב לראש עיריית אשדוד, יחיאל לסרי, שביטל את הדרישה.

"הם לא בוחלים באמצעים ויעשו הכל כדי לפגוע בי", אומרת קליין, "אבל זה לא יעזור. כל ניסיון כזה רק מחזק את התחושה שהגיע הזמן להחליף את הנהגת הסתדרות המורים בהנהגה שלא מחלקת הטבות למקורביה, שלא יושבת על נכסים במיליונים שהמורים לא פוגשים, ושלא רומסת ברגל גסה את כל מי שחושב אחרת מהמזכ"ל".

תגובת מזכ"ל הסתדרות המורים: "הסתדרות המורים בישראל, שאני גאה לעמוד בראשה ולשרת את חבריה, חותרת כל השנים להקנות לכל עובדי ההוראה מעמד מקצועי מכובד, איתן, יציב וסמכותי. בדיוק למען המטרות הללו אני פועל וחותר ללא לאות כל השנים. בדיוק למען המטרות הללו הסתדרות המורים קיימת ופועלת, ובראשותי - גם הצליחה.

"נתונים ומחקרים מלמדים על עלייה ברמת היוקרה והחשיבות של מקצוע ההוראה בזכות החזון החינוכי ואומץ הלב הציבורי שנדרשו מאתנו להתנעת אופק חדש. הסתדרות המורים של השנים האחרונות היא דוגמה למנהיגות נחושה, מסורה ואחראית, ומטבע הדברים כשצד אחד מצליח, יש תמיד אחרים ששמים להם למטרה לנגח ולהתנגח, להשמיץ ולנסות להכשיל. לי אין שום ספק שרוח מייסדי הארגון שלנו, החוגג 110 שנים - היא שתנצח".

"אסיפת הורים" - פרסום סמוי בתוכנית טלוויזיה?

בכל אחד מפרקי תוכנית הטלוויזיה "אסיפת הורים" של זכיינית ערוץ 2 רשת, מרואין מורה, בדרך כלל מורָה, שעם הצגתה נאמר המשפט הבא: "גם היא, כמובן, חברה בהסתדרות המורים". הניסיון להבין מהיכן מגיע המשפט הבלתי רלוונטי, שהוא לכאורה פרסום סמוי, ואם הוא בתשלום, נתקל בתשובות מתחמקות.

מרשת נמסר: "רשת פועלת על פי חוקי הרשות השנייה. החלטות תוכן באשר הן מתקבלות על פי החלטת מערכת התוכנית והפקתה.

מהסתדרות המורים נמסרה תשובה דומה: "החיבור לתוכנית 'אסיפת הורים' מגיע מתוך דרישת מערכת הטלוויזיה לתוכן חינוכי. הסתדרות המורים מספקת תכנים מעולמות החינוך ועובדי הוראה במידת הצורך ולפי בקשתם. הסתדרות המורים אינה משלמת לרשת דבר".

תגובת חברת ההפקות יו אר שבבעלות אוריה צנגן, המפיקה את התוכנית בעבור רשת: "לא היה ולא נברא. איננו מקבלים תוכן מאף גורם חיצוני".

תגובת הרשות השנייה: "הרשות השנייה פתחה בבירור מול 'רשת' בנוגע לאזכורה של הסתדרות המורים בפרקי התוכנית".

תגיות:

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker