ביה"ד לעבודה: פלסטינים המועסקים בהתנחלויות זכאים לשכר על פי הדין הישראלי

חברת אבן בר תשלם מעל חצי מיליון שקל ל-10 פלסטינים ששכרם שולם להם לפי הדין הירדני

חיים ביאור
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
חיים ביאור

עובדים פלסטינים המועסקים באיזורי תעשייה ישראלים בשטחים זכאים לקבל את שכרם ואת התנאים הסוציאליים על פי הדין הישראלי ולא על פי רמת החיים הקיימת בסביבתם או הדין הירדני, כך עולה מפסק דין של בית הדין האזורי לעבודה בירושלים מהשבוע שעבר.

פסק הדין של השופט דניאל גולדברג התקבל בעקבות תביעה שהגישו 10 עובדים פלסטינים תושבי הגדה שהועסקו כפועלי ייצור על בסיס תשלום יומי במפעל של חברת אבן בר לייצור מוצרי אבן במישור אדומים. בתביעה ביקשו העובדים, באמצעות עו"ד אופיר רונן, לפסוק לזכותם הפרשי שכר מינימום, פידיון חופשה, דמי הבראה, פיצויי פיטורים, דמי חגים, פיצוי בגין אי הפרשה לקרן הפנסיה ודמי הודעה מוקדמת בסך עשרות אלפי שקלים לכל אחד מהם.

כתבות נוספות ב-TheMarker:

הציבור נותר צמא || הטון הצורם (מאוד) של מכירת מי עדן

מה מחירה האמיתי של חולצה שעולה 10 שקלים?

פארק תעשיות אדומיםצילום: אמיל סלמן

בתביעה שהעובדים הגישו נגד בעל השליטה באבן בר, אייל יונה, הם טענו כי אף שהם הועסקו על פי רשיונות עבודה שהעניק להם המינהל האזרחי, שכרם היומי נקבע שלא בזיקה לשכר המינימום הנהוג לפי החוק בישראל, אלא היה נמוך משמעותית ממנו, והם סבלו מתופעות חוזרות ונישנות של הלנת שכר. העובדים ציינו בתביעה שעוד ב-2006 פנתה עמותת קו לעובד לאבן בר בטענות על הלנת שכר העובדים הפלסטינים המועסקים בה, אי תשלום שכר המינימום החוקי, היעדר כיסוי ביטוחי לתאונות עבודה, אי מתן ימי חופשה לעובדים ותנאי בטיחות ירודים. קו לעובד גם פנתה במקביל למשטרה בתלונות על הפרת זכויות העובדים הפלסטינים המועסקים בחברה.

אבן בר טענה, באמצעות עוה"ד נתן במברגר וניר זגורי, כי העובדים גוייסו לעבודה אצלה באמצעות "ראיסים" הפועלים בכפרים והם בחרו לעבוד בה במשך תקופה ארוכה בתנאים בהם הועסקו, והדבר מצביע על הסכמה בין העובדים לבינה ולפיה ההתקשרות בין הצדדים תהיה לפי תנאי השכר המקובלים בשטחים ולא על פי אלו המתבססים על החוק הישראלי. עוד טענה אבן בר שהפלסטינים הועסקו על פי לוח השנה המוסלמי (לעניין החגים והחופשות) וכי היתה הפרדה מוחלטת בין הפלסטינים לבין עובדי המנהלה הישראלים". עוד הוסיפה אבן בר כי "המפעל נמצא בתחרות עם מפעלים פלסטינים אחרים באיזור".

בית הדין קבע כי המפעל של אבן בר נמצא בתחומי איזור התעשייה מעלה אדומים ומשלם ארנונה לעיריית מעלה אדומים שהיא ישוב ישראלי, ולכן המפעל הוא חלק מהבסיס הכלכלי של מעלה אדומים ולמעשה חלק מהמשק הישראלי. "יש עניין ציבורי בחיוב מעסיקים ישראלים הפועלים בשטחים לשלם לעובדיהם את שכרם ואת יתר זכויותיהם הסוציאליות לרבות פיצויי פיטורים על פי הדין הישראלי, כפי שחובה זו חלה על מעסיקים בישראל", קבע השופט גולדברג. הסכום הכולל שיהיה על החברה לשלם לעובדים הוא מעל חצי מיליון שקל.

עשו לנו לייק לקבלת מיטב הכתבות והעדכונים ישירות לפייסבוק שלכם

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker