“יש מאות פיזיותרפיסטים מובטלים - ופותחים כיתות חדשות ללימוד המקצוע”

בשנים האחרונות נפתחות תוכניות לימודים שמקבלות מאות סטודנטים לפיזיותרפיה בשנה, אך מספר המשרות בשוק אינו עולה בהתאמה ■ התוצאה: לבוגרים אין היכן להתמחות, פיזיותרפיסט מתחיל מקבל פחות משכר מינימום, ואחרי 15 שנה במקצוע לא מעט מהם נאלצים להסתפק בשכר של 7,500 שקל בחודש

חיים ביאור
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
חיים ביאור

הם אוהבים לחלץ ממכאוביהם אנשים שנפגעו פיסית, משקיעים ארבע שנות לימוד באוניברסיטה, המשולבות בהתנסות קלינית בבתי חולים, במוסדות שיקום ובבתי ספר לחינוך מיוחד - אך כיום, רוב הבוגרים של לימודי פיזיותרפיה בישראל אינם מצליחים להיקלט בעבודה, בגלל היעדר משרות פנויות.

מכיוון שהתחרות בין הפיזיותרפיסטים על מציאת מקום עבודה גדולה כל כך, הם אינם מתפנים לדאוג לשכרם ושקועים בהישרדות כלכלית. בסוף החודש שעבר, הסטודנטים לפיזיותרפיה עשו צעד ראשון כדי להשמיע את זעקתם, כשמאות מהם נענו לקריאת פורום הפיזיותרפיה בפייסבוק ועלו לירושלים להפגנת מחאה על רמת האבטלה הגדלה והולכת בענף. ההסתדרות מיהרה ליטול חסות על ההפגנה.

מצב התעסוקה הקשה בענף הפיזיותרפיה נמשך כבר שנים אחדות, אך המניע להפגנה היה ביטול יריד תעסוקה בתחום הפיזיותרפיה שעמד להתקיים באחרונה בבית חולים אסף הרופא. זו הפעם הראשונה בחמש שנות קיומו של אירוע זה שיריד מתבטל. הסיבה: לא נמצאו בתי חולים, מרכזי שיקום ומוסדות גריאטריים במספר גדול דיו כדי להצדיק את קיום האירוע. ביטול היריד גרם להתמרמרות בקרב הסטודנטים והבוגרים, והמרירות נהפכה למפגן כועס.

אלון בלוך, 32, פיזיותרפיסט מוסמך זה שלוש שנים, טוען כי מספר מקומות הלימוד רק גדל והולך, בעוד מספר מקומות העבודה נותר ללא שינוי. "בשנתיים האחרונות נפתחו חוגי פיזיותרפיה גם במכללה האקדמית אונו ובמכללת צפת", אומר בלוך. "הגדלת מספר כיתות הלימוד הורידה את רף הדרישות מהמועמדים המבקשים להתקבל, ומספר הבוגרים שייצאו לשוק העבודה יגיע ל-300 בשנה, לעומת 250 בוגרים ב-2012, 200 ב-2011 ו-180 ב-2010. לעומת זאת, בשנה האחרונה התקבלו לעבודה בבתי החולים ובמרפאות של המגזר הציבורי רק 25 פיזיותרפיסטים, מתוך 250 שסיימו את חוק לימודיהם. להם יש להוסיף 250 סטודנטים שלמדו באירופה וגם בירדן ומבקשים להיקלט בעבודה בישראל, ונקבל 500 בוגרים המחפשים נואשות עבודה. לגבי המגזר הפרטי אין נתונים, אך מספר המשרות הפנויות שם לא שונה בהרבה".

אפשר גם להפוך לעצמאי ולפתוח קליניקה פרטית.

בלוך: "נכון, אבל זה לא צעד מעשי לבוגר לימודי פיזיותרפיה. כשסטודנט מסיים ללמוד, עליו תחילה לצבור ניסיון במוסד רפואי כדי לצאת בהמשך לעצמאות".

מה עם עבודה בחו"ל - ארה"ב, קנדה או מערב אירופה?

"פעם אפשר היה למצוא עבודה במדינות אלה, אבל גם שם כבר נרשמת הצפה בתחום".

"משלימים הכנסה כמלצרים"

סטפני ליבזון, 26, רצתה כבר מגיל צעיר לעסוק בתחום רפואי. בתיכון היא התנדבה למד"א כמגישת עזרה ראשונה באמבולנס, וחשבה ללמוד רפואת שיניים. "בסופו של דבר, העדפתי את לימודי הפיזיותרפיה - תחום שבו הקשר האישי עם המטופל הדוק יותר".

ליבזון לומדת כיום בשנה שלישית מתוך ארבע בחוג לפיזיותרפיה באוניברסיטת תל אביב. במהלך השנה השלישית והרביעית על הסטודנטים לשלב את הלימודים בהתנסויות מעשיות במוסדות רפואיים למשך חודש־חודשיים בהתנדבות. כבר אז נתקלים הסטודנטים במחסור הגדול של המקומות המאפשרים התנסות, והתוצאה מדאיגה: סטודנטים מסוימים לא עוברים, למשל, סטאז' בפיזיותרפיה לילדים ופוגשים ילדים לטיפול רק עם תחילת העבודה.

"אני גם מודאגת לנוכח הקושי הגובר למצוא עבודה במקצוע", אומרת ליבזון. "רוב התקנים לפיזיותרפיסטים אינם במשרה מלאה, שלא לדבר על השכר, שהוא נמוך מהממוצע במשק. יש לי חברים מהתחום שמשלימים הכנסה כמלצרים. אני אמנם טיפוס נחוש, כזו שמסמנת מטרה ומשיגה אותה, אבל אני מביאה בחשבון שגם לי יהיה קשה להתפרנס בלעדית מהמקצוע שאותו למדתי".

אלי גבאי, 50, יו"ר איגוד הפזיותרפיסטים בהסתדרות ובעצמו פיזיותרפיסט בבית חולים בלינסון בפתח תקוה, מכיר היטב את הטענות של הפיזיותרפיסטים הצעירים. "אין מספיק מקומות לקיום סטאז' או הכשרה לסטודנטים, מכיוון שהמעסיקים אינם מעוניינים לקלוט את המספר הגדול של בוגרי החוגים לפיזיותרפיה, ואינם מקצים לנושא משאבים משמעותיים", הוא אומר.

"זה מגיע לכדי סכנה לציבור המטופלים. בוגרים מסוימים לא עברו את מסלול ההתנסות הקלינית כפי שמומלץ על ידי האוניברסיטאות. כך למשל, ניתן לפגוש פיזיותרפיסטים המטפלים בחולים נשימתיים, בלי שעברו בכלל התנסות בתחום ספציפי זה, או כאלה המועסקים במחלקות לאורתופדיה, כשהמדריך שלהם בתקופת ההתנסות היה בכלל מומחה נשימתי".

מי אחראי בעצם להצפת השוק על יד פיזיותרפיסטים?

גבאי: "המועצה להשכלה גבוהה ‏(המל"ג‏), כמובן. ועדה מקצועית בראשות פרופ' מנחם פיינרו, שמינתה המל"ג, קבעה כי יש להקפיא את מספר כיתות הלימוד במקצוע הפיזיותרפיה, מכיוון שלא יהיה מחסור בבעלי מקצוע זה עד 2020. הוועדה אף קבעה שיש לצמצם את מספר הסטודנטים במקצוע זה 
ב-10% בשנה, אך המל"ג בשלה, והיא מאשרה הקמת מכללות חדשות בלי דיון ציבורי. כך נפתח עוד חוג לפיזיותרפיה בקריה האקדמית אונו, כשמי שעומדים מאחוריו הם בית החולים תל השומר וקופת החולים מכבי. גם אוניברסיטת אריאל החליטה להכפיל את מספר הסטודנטים לפיזיותרפיה, מ-40 ל-80. כבר עכשיו יש כ-700 פיזיותרפיסטים שאינם עוסקים במקצוע או מובטלים - ולמי אכפת?"

השלמת הכנסה 
לשכר מינימום

גבאי מציין כי העובדה שכבר כיום 450 מתוך 4,500 פיזיותרפיסטים בישראל אינם יכולים להשתלב במקצוע ‏(מספר שיגדל ויילך, לטענתו‏), משפיעה גם על רמת שכרם של העובדים בענף. "איתות לתנאי השכר של הפיזיותרפיסט קיים כבר בתקופות ההתנסות בשנה השלישית והרביעית ללימודים, הנמשכות בסך הכל כ-30 שבועות. הסטודנטים אינם מקבלים כל שכר עבור תקופות אלה", הוא אומר.

שכרם של הפיזיותרפיסטים במגזר הציבורי הוא הנמוך במשק - נמוך יותר מזה של מלצרים, למשל, או של עובדי מינהל ומשק בבתי החולים. על פי נתוני איגוד הפיזיותרפיסטים, שכר העובדים המתחילים בענף מגיע ל-4,000 שקל בחודש, והם מקבלים השלמת הכנסה כדי ששכרם יגיע לרמת המינימום הקבועה בחוק, בסך 4,300 שקל. תורנות שבת מוסיפה כמה מאות שקלים לשכר, אך התורנויות האלה מועטות. בשנים האחרונות, פיזיותרפיסטים במגזר הציבורי מעדיפים להיות מועסקים באמצעות קרנות מחקר או חוזים אישיים, ואז שכרם מגיע ל-6,000 שקל בחודש. מנגד, הם אינם מוגנים מפני פיטורים.

מנתוני האיגוד עולה כי בקופות החולים כללית ומכבי שכר הפיזיותרפיסטים גבוה יותר מאשר בשירות המדינה, כאשר השכר ההתחלתי בקופות אלה הוא 5,000 שקל בחודש. פיזיותרפיסט בשירות המדינה, עם 15 שנות ותק לפחות, משתכר לא יותר מ–7,500 שקל בחודש - פחות מהשכר הממוצע במשק - בעוד שעמיתו בכללית או במכבי, בעל אותו ותק, ישתכר 12 אלף שקל בחודש. בקופות החולים מאוחדת ולאומית השכר דומה לזה שבשירות המדינה.

פיזיותרפיסט עצמאי משתכר בממוצע 30% יותר משכיר במגזר הציבורי, מכיוון שהוא עורך ביקורי בית, שעליהם יקבל 200 שקל לכל ביקור. "עודף הבוגרים מחוגי הפיזיותרפיה מקשה מאוד לנהל מאבק על השכר", מסביר גבאי. "חייבים לעצור את זרם הבוגרים ולהשוות אותו לצורכי השוק, אחרת אנשים שלמדו ארבע שנים ייצאו לשוק עם תעודה שאין לה כל ערך".

משרד הבריאות: "חסר תיאום עם המל"ג"

בתגובה לטענות שהועלו על ידי המרואיינים בכתבה, נמסר מהמל"ג: "אנו מכירים בקיומה של בעיית העודף במספר בוגרי החוגים לפיזיותרפיה לעומת המספר המצומצם יחסית של מקומות העבודה. איגוד הפיזיותרפיסטים בהסתדרות פנה אלינו ולשר החינוך, שי פירון, והשבנו שנבדוק את הטענות וניפגש עם נציגיו. בסמכות המל"ג לאשר הקמת מוסד אקדמי ציבורי, אך לא מוסד פרטי כמו המכללה האקדמית אונו, ולכן ברגע שנפתח חוג אקדמי במוסד פרטי, איננו יכולים למנוע את הדבר, אם כי אנו מקפידים שיהיה פיקוח מטעמנו על תוכנו ורמתו".

ממשרד הבריאות נמסר בתגובה: "אנו עומדים לקיים דיון עם נציגי המל"ג בנושא פתיחת בתי הספר החדשים לפיזיותרפיה. משרד הבריאות אינו קובע את פתיחת המסגרות הלימודיות, אלא המל"ג. היה פה כנראה חוסר תיאום בין הגורמים השונים".

מהקריה האקדמית אונו נמסר בתגובה: "אנו מצרים על כך שגילדה הפועלת מתוך אינטרס זר, מתעלמת מהמצוקה בפיזיותרפיסטים הקיימת בשני מגזרים - החרדי והערבי. גם בפריפריה יש מחסור בפיזיותרפיסטים, כפי שהעיד דו"ח מבקר המדינה. אנו ממליצים לגילדה לפעול באותה מידה של מסירות להגברת הנגישות של כלל האזרחים לשירותי הפיזיותרפיה, ולא להנציח מאבק שאינו לטובת המקצוע וטובת הציבור".

מאוניברסיטת אריאל נמסר בתגובה: "מכיוון שאין די מקומות לביצוע התנסויות לפיזיותרפיסטים וגם חסרים תקנים לפיזיותרפיסטים במגזר הציבורי, החלטנו שלא להרחיב בשנת הלימודים הקרובה את כיתות הלימוד במקצוע זה".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker