בית הדין לעבודה: ברשות המים השתרשה תרבות של אפליית נשים

קביעת בית הדין הגיעה לאחר תביעה שהגישה עובדת של הרשות על אפלייתה לרעה בשכר ובקידום

חיים ביאור

בית הדין האזורי לעבודה בתל אביב קיבל השבוע במלואה תביעה שהגישה עובדת של רשות המים על אפלייתה לרעה בשכר ובקידום בדרגות. בית הדין קבע שברשות המים "השתרשה תרבות ארגונית של אפליית נשים".

התובעת, שרה אלחנני, מנהלת איכות המים ברשות, ביקשה לקדם אותה בהתאם ל"חוזה בכירים" בדומה לראשי אגפים מקבילים ברשות המים - כולם גברים. לטענת העובדת, באמצעות עו"ד נאווה פינצ'וק-אלכסנדר, למרות שהיא עובדת מצטיינת שמנהלת אגף ובו 21 עובדים מקצועיים המקבלים שכר גבוה משלה, רשות המים מסרבת לקדם אותה למעמד של מנהל אגף בכיר ולהעניק לה תנאי שכר הולמים וכל זאת - בשל היותה אשה.

תנועת נעמת ושדולת הנשים הצטרפו כ"ידידות בית המשפט" לתביעה של אלחנני.
רשות המים טענה מנגד כי אלחנני לא קודמה בעבודתה מסיבות מקצועיות בלבד ובלא קשר להיותה אשה. לטענת הרשות, אלחנני לא צריכה להיות מקודמת בעבודתה, מכיוון שהרשות עומדת בפני שינוי ארגוני.

השופטת ד"ר אריאלה גילצר-כץ קבעה שהאפליה ברשות המים זועקת לשמיים, לנוכח קידומם של הגברים העובדים ברשות וקיפוחן של הנשים. השופטת מתחה ביקורת קשה גם על נציבות שירות המדינה, המופקדת על ניהול משאבי האנוש של משרדי הממשלה, לרבות רשות המים.

מתקן להתפלת מי ים בחדרהצילום: אייל טואג

"הנציבות אינה פועלת כנדרש לאכיפת חקיקת השוויון בשירות הציבורי. היא איננה ממלאת את חובתה החוקית והמוסרית לתגמול של עובדות מדינה נשים באופן שוויוני לעובדי מדינה גברים", היא קבעה.

בית הדין פסק שאלחנני זכאית למלוא הפרשי השכר והתנאים הנלווים ששולמו למנהלי אגפים בכירים אחרים ברשות במהלך השנתיים שקדמו להגשת התביעה. כמו כן קבע ביה"ד שהעובדת זכאית לחישוב זכויותיה הפנסיוניות המלאות ממועד זה ובנוסף היא תקבל פיצוי בסך 50 אלף שקלים בגין הפרת זכויותיה לשוויון לפי חוק שוויון הזדמנויות בעבודה.כמו כן תישא רשות המים בהוצאות משפט בסך 52 אלף שקלים.

בתגובה על פסק הדין הביעה יו"ר נעמת, גליה וולוך סיפוק, באומרה כי "הגיע הזמן שהמדינה תבין שהחובה לתת ביטוי לייצוג הולם היא חובה אבסולוטית. מהיום המדינה לא תוכל להסתתר מאחורי תירוצים, כמו תקני כוח אדם. לדבריה, מצופה ונדרש מגופי הממשלה להיות המובילים בנושא קידום השוויון בין גברים ונשים בעבודה ולמנוע אפלייה".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker