ה"אבא" של אלון חסן: "הגיוני שמנהל בנק ירוויח מיליון שקל בחודש? רוצים לתת הכל לטייקונים במקום לפועלים"

יו"ר ועד העובדים של נמל אשדוד לשעבר, יהושע פרץ, טוען כי נטפלים לבן טיפוחיו אלון חסן ■ "כל מה שהוא השיג היה באישור ההנהלה, הממשלה וההסתדרות" ■ לטענתו, עובדי הנמל "לא ישאירו את חסן לבד", ו"שמי שלא רוצה אותו בנמל - יקבל אותו במועצת העיר"

טלי חרותי-סובר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים164
טלי חרותי-סובר

"נמלי ישראל מפתחים ובונים את העתיד של כולנו", מזמר הג'ינגל בטלפון הסלולרי של יהושע פרץ, מנהיג הפועלים המיליטנטי שעמד בראש בתחילת שנות ה–70. את פרץ תפסנו בטיול גמלאים בים המלח. הוא כבר בן 76, אבל קולו עדיין רועם ודעותיו מוצקות וברורות.

פרץ, שעלה ממרוקו בגיל 12 בגפו, יצא כיו"ר הוועד למלחמת חורמה מול מוקדי הכוח השונים. החל מהנהלת רשות הנמלים, בראשותו של חיים לסקוב, דרך ההסתדרות שלא גיבתה אותו ועד לממשלת ישראל. סגנונו היה בוטה ולא מנומס, העברית שלו לא היתה מהוקצעת, המבטא שלו היה כבד וכמו גורמי מחאה נוספים באותה תקופה ‏(הפנתרים השחורים, למשל‏) גם הוא "לא היה נחמד". ישראל הלבנה ראתה בו מפגע וכמי שמוציא שם רע למזרחים.

הוא יצא נגד השכר הנמוך והתנאים הירודים שקיבלו אז עובדי הנמל, ואכן אחרי שורה של השבתות פרועות וסכסוכי עבודה עצמאיים ללא גיבוי ההסתדרות, שופרו תנאי עובדי הנמל ללא היכר. עם זאת, הם לא נחשבו אז פועלים עשירים. פרץ נחשב כיום למנהיג מיתולוגי שבמידה רבה קבע את אופי הנמל - הבוס האמיתי של המקום הוא יו"ר הוועד שיושב עם היד על השלטר, העובדים הולכים אחריו באש ובמים והתנאים יכולים רק לעלות.

"תמיד היה מוכשר 
בכל מיני עסקים"

על הטענות נגד הגרסה הצעירה שלו, היו"ר הנוכחי של ועד עובדי הנמל , יש לפרץ הרבה מה להגיד. "סתם התנפלו עליו לשווא", הוא טוען. "חסן בחור מותק, בחור מצוין, בחור עשר - אבל לא אוהבים במדינה הזו שמישהו מצליח. לפיד, ביבי ובנט לא רוצים שידברו על כל ההבטחות שהבטיחו, ושהם לא עומדים בהן עכשיו. במקום זה נוח להם שידברו על חסן. מה בכלל רוצים ממנו? בחור מצוין. כבר מגיל אפס עשה כסף, הוא למד עם הבן שלי וכבר בגיל צעיר שיחק בבורסה. תמיד היה מוכשר בכל מיני עסקים וגם בנמל הצליח. הוא אהוב על ידי כל הפועלים, עובדה - הוא נבחר ב–100% קולות. אפילו ברוסיה אין בחירות כאלה".

האם זה הגיוני שבארגון דמוקרטי ייבחר אדם ב–100% קולות?

"מה הבעיה? גם אני בחרתי ב–100% קולות. הייתי יו"ר הוועד מ–61' עד 89' ותמיד נבחרתי ב–100%. אז גם חסן כזה".

יהושע פרץצילום: אליהו הרשקוביץ

אבל למה דווקא הוא על המוקד?

"קנאה לשווא".

זה הכל?

"ההסתדרות לא מגנה על נמל אשדוד. אם עיני היה מגן עליו, לא היינו מגיעים למצב הזה. זה לא בסדר כי את כל מה שחסן השיג, הוא השיג באישור ההנהלה. הכל סוכם מראש עם ההנהלה, הממשלה וההסתדרות. מה הבעיה כאן? מה רוצים ממנו בכלל?"

שוב, למה נטפלו דווקא אליו? למה לא ליו"ר נמל חיפה למשל?

"לא מכירים את יו"ר נמל חיפה אז לא כותבים עליו. מכירים את חסן כמו שהכירו אותי. גם עלי כתבו כל הזמן, אבל אלון יודע להיזהר מעיתונאים. הוא רגוע, חכם ושקט. הוא יודע שהוא מדבר חצי שעה ובסוף לוקחים משפט אחד, כמו שעשו לי. דיברו אתי שעה בסוף לקחו משפט אחד - אני פוחד רק מאלוהים. הפכו אותי לבריון, אבל זה לא עצר אותי ולא יעצור את אלון".

לא מטריד אותך שהוא קיבל בני משפחה לעבודה?

"את יודעת שהבן של יהושע פרץ הגדול עוד לא התקבל לנמל?"

למה לא?

"כנראה לא התאים. אז מה רוצים מאחותו של אלון? הוא קיבל אותה או ההנהלה?"

אתה מבין את הביקורת על המשכורות שלכם, שהן מהגבוהות בישראל, בוודאי יחסית לתפקידים ולמשכורות של פועלים אחרים?

"נראה לך הגיוני שמנהל בנק ירוויח מיליון שקל בחודש? שמגיש בטלוויזיה יקבל מאה אלף שקל בחודש? המדינה הזו נבנתה על ידי אנשים פשוטים לגמרי, וכיום כולם מיליונרים. מה רוצים בממשלה? לתת הכל לטייקונים במקום לפועלים. נתנו להם את הגז, את ים המלח ואת הפוספטים. הכל קיבלו הטייקונים. איפה האזרח במדינת ישראל נהנה? לא נהנה מכלום. אז כשהפועלים מרוויחים משכורת טובה - גם אז יש מה להגיד?"

"יחימוביץ' בדרך
 כלל חמודה מאוד"

אמרת שההסתדרות לא מגנה עליכם.

"לא מגנה. אבל אנחנו לא ניתן שישאירו את אלון לבד. העובדים מאחוריו, 1,100 איש, והגימלאים, עוד 1,400 איש. אני גאה בו הוא כמו הבן שלי. הילד הזה גאון. לא יכולים עליו ולא יכולים להפיל אותו. הוא לא צריך את הנמל, זו רק עוד תעסוקה בשבילו. הוא השיג דברים טובים לעובדים שבחיים לא חלמו עליהם. הנמל מרוויח כל כך הרבה היום, הנהלה לתפארת, כולם עובדים יפה ביחד. המדינה קיבלה 450 מליון שקל מסים בשנה שעברה. מישהו מדבר על זה?"

אלון חסןצילום: איליה מלניקוב

אבל לא נותנים לעשות רפורמה.

"בטח נותנים. אם יחליטו להפריט ולבנות נמל בתוך נמל - יבנו. ממתי שואלים אותנו דברים כאלה?"

מה אתה אומר על שלי יחימוביץ', שגם קראה לחסן ללכת?

"שלי יחימוביץ' בדרך כלל חמודה מאוד. אהבנו אותה, אבל הכניסו אותה למלכודת הזו, ופתאום כולם אומרים תראו איך היא הפכה את עורה. לא יכול להיות שגם היא אכלה את הלוקש הזה והלכה עם הממשלה".

חסן אמר שידאג שלא תבחר שוב.

"מה השטויות האלה? מה זה תלוי בו? מה אלון חסן הוא כל יכול? היא תיבחר כי היא עושה את העבודה שלה נאמנה והפעם היא מעדה. היא לא היתה צריכה להגיד את מה שאמרה".

אז איך המהומה הזו תגמר?

"במועצת העיר. בנובמבר יש בחירות מקומיות ואלון ייהפך לחבר מועצה. הוא שלישי ברשימה של בוריס גיטרמן, רשימה עצמאית, ואנחנו מקווים שיקבלו חמישה מנדטים. כמו שעשה דברים טובים בנמל הוא יעשה דברים טובים לאשדוד. מי שלא רוצה אותו בנמל יקבל אותו במועצה".

וכחבר מועצה הוא יעזוב את הוועד?

"מה פתאום. זה יהיה במקביל. מהועד אף אחד לא הוציא אותו".

מה דעתך על כך שאתמול הוא החליט להשעות את עצמו מתפקידו?

"הוא לא השעה את עצמו כי הוא חושב שהוא אשם, אלא כדי שיבררו ויבדקו. אז יבדקו. אני בטוח שיגלו שהכל בסדר".

כתבות נוספות ב-TheMarker


תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker